Kaz yetiştiriciliği için ne yapmam gerekiyor?

İşte Kobi'den tarım ve hayvancılık uzmanı Nevzat Öztürk, kaz yetiştiriciliği yapmak isteyenlere önemli ipuçları verdi. Diyarbakır'dan bir takipçisinin konuyla ilgili olarak sorusunu cevaplandıran Öztürk, kaz yetiştiriciliğinde üretime karar vermeden önce satış kanallarının ve pazara sunum tarzının iyi araştırılması gerektiğini bildirdi.

Kaz yetiştiriciliği için ne yapmam gerekiyor?

İşte Kobi'den tarım ve hayvancılık uzmanı Nevzat Öztürk, kaz yetiştiriciliği yapmak isteyenlere önemli ipuçları verdi. Diyarbakır'dan bir takipçisinin konuyla ilgili olarak sorusunu cevaplandıran Öztürk, kaz yetiştiriciliğinde üretime karar vermeden önce satış kanallarının ve pazara sunum tarzının iyi araştırılması gerektiğini bildirdi. Satış kanallarının da sadece kaz eti ile sınırlı tutulmaması gerektiğini bildiren Öztürk, “Yan ürünler olan tüy, kaz yağı, kaz ciğeri ve sakatat pazarlamasını da araştırmayı unutmayınız" dedi.

KAZ ÇİFTLİĞİ KURMAK İSTİYORUM

Diyarbakır'dan Ercan Parıldar'ın; “Ben kaz çiftliği kurmak istiyorum. Çiftliği kurabileceğim arazi ve diğer maddi şartlar uygun durumda. Ama kaz piyasası ve satışıyla ilgili fazla bir bilgim yok. Kurabileceğim çiftliği nasıl geliştirebilirim ve satışı nasıl sağlayabilirim?" şeklindeki sorusunu yanıtlayan Öztürk, kaz yetiştiriciliğinin zor ve meşakkatli olduğunu belirtti.

KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE KARŞILAŞILAN ÖNEMLİ SORUNLAR

Ülkemizde kaz yetiştiriciliğinin halihazırda Kars ili başta olmak üzere lokal alanlarda, tecrübe birikimi ve alışkanlıklara dayalı olarak yapılan bir üretim biçimi olduğunu vurgulayan Öztürk, yerel yetiştirme sisteminde dölleme, yavru elde etme ve merada otlatma gibi konuların önemli sorunlar olarak öne çıktığını ifade etti.

PAZARLAMA UNSURUNA DİKKAT EDİLMELİ

Öztürk, şunları kaydetti: “Üretimden sonra en önemli sıkıntı pazarlama olarak karşımıza çıkıyor. Kars'ta yoğunlaşan pazar dinamiklerini Diyarbakır'da sağlayabilir misiniz, Diyarbakır'da bir tüketim kültürü var mıdır araştırmalısınız. Yani size tavsiyem önce satış kanallarını ve pazara sunum tarzı araştırmalı, üretime ondan sonra karar vermelisiniz. Satış kanalları deyince sadece kaz eti değil yan ürünler olan tüy, kaz yağı, kaz ciğeri ve sakatat pazarlamasını da araştırmayı da unutmayınız.

KAZ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE HİBE ORANI YÜZDE 70

Diyarbakır'da Avrupa Birliği destekli IPARD II hibe projesi uygulanıyor. En önemli maliyet kalemleri araziniz olduğuna göre barınak ve damızlık alımı olacak ancak damızlık alımı hibe kapsamında değil. Geriye proje hazırlama giderleri ile kümes inşası, makine ve ekipmanların maliyeti kalıyor. Bu harcamalar hibe hesaplanırken KDV'siz tutar üzerinden hesaplanır.

Hibe süreci zor bir süreçtir ve proje büroları gibi kurumlardan destek almanız gerekebilir. Kaz yetiştiriciliğinde kabul edilebilir harcama kalemlerinde hibe oranı yüzde 70'e kadar çıkıyor. Proje bedeli üst sınırı da 250 bin avro.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) bir projeyi incelerken mutlaka nasıl finanse edileceğini inceler. Çünkü hibeye hak kazanabilmek için öncelikle projeyi gerçekleştirmek gerekir. Bu nedenle banka kredisine hak kazanmak projenin kabul edilmesinde önemli bir kriterdir.

ÇİN ORJİNLİ DAMIZLIKLAR DAHA UCUZ

Bu programdan yararlanmak için TKDK il koordinatörlüğünden bilgi almanızı öneririm. İki yaşında bir damızlığı 130-140 TL'ye alabilirsiniz. Damızlık ırkınız Çin orijinli olursa biraz daha ucuza mal edilebilir.

Mutlaka her 3-4 dişi kaz için 1 erkek damızlık kaz bulundurmayı unutmayın. Kapalı alan (kümes) hesabı yaparken 1 m² alana yetişkinlerde 1-2 kaz, yavrularda ise 5 yavru hesaplayabilirsiniz.

Kümesin metrekare maliyetini 250-300 TL alınabilir. Kümeste mutlaka altlık kullanın. Araziniz hayvanların yaylım yapabileceği büyüklükte ve çevresi mutlaka tel örgü ile çevrili olmalıdır. Ayrıca kazların meradaki yönetimi için çoban ihtiyacınızı da maliyetlerinize ilave edebilirsiniz."
Yorumlar

Toplam 14 Adet Yorum Yapılmış.
02 Mart 2018, 18:12

Kaz yetistirmek

Feyyaz
Benim 5 dolum arazim var ve bir de onunde nehir geciyor daha oncede kaz yetistirdim muş malazgirt
04 Şubat 2018, 10:44

Bilgi paylaşımı

Aziz Özdemir
Kaz yetiştiriciliği bir çok tarımsal ve hayvansal faaliyetten daha kolay ve kazançlı bir iştir. Ve yetiştiricilik ülkemizde son yıllarda artarak devam etmekte . Aynı zamanda Kaz etinin kırmızı et olduğunu ve ülkemizin yurtdışın Devamı.. Kaz yetiştiriciliği bir çok tarımsal ve hayvansal faaliyetten daha kolay ve kazançlı bir iştir. Ve yetiştiricilik ülkemizde son yıllarda artarak devam etmekte . Aynı zamanda Kaz etinin kırmızı et olduğunu ve ülkemizin yurtdışından tonlarca kırmızı et aldığını unutmayalım. Bu yüzden kaz yetiştiriciliği ülkemizin kırmızı et ihtiyacına destek olacaktır. Ve sanıldığı gibi ülkemizde 15-20 yumurta yapan kaz Irklarına alternatif olarak 40 ila 60 yumurta yapan ticari kazların hızla çoğaldığını. Bilmenizde fayda var . Kaz yetiştiriciliği hakkında daha detaylı bilgi almak için 506 687 55 67 arayarak bilgi alabilirsiniz
19 Ocak 2018, 15:57

05445126807

Ibrahim şanlı
28 Aralık 2017, 16:47

Kaz Yetiştiriciliği Hibe 2018

Destekler
2018 yılı için TKDK ilana çıktı. 250.000 EUR'ya kadar hibe desteği verilecek. Detaylara http://www.destekler.net/kaz-yetistiriciligi-hibe/ linkten ulaşabilirsiniz.
08 Aralık 2017, 13:47

kaz çifliğikurmak istiyorum

ahmet ünver
kaz çifliği kuracam 35 bin metre kare yerim var elk su var yanı başında dere var zaman zaman su akar
17 Kasım 2017, 18:01

Mesut yilmaz
kaz çiftliği kurmak istiyon nasıl kurarım bir yardımcı olsaniz Muş Malazgirtte
21 Eylül 2017, 18:41

Kaz civfliği

Habip erkmen
Benim 6dönüm yerim var kaz çiftliği uygun bir yer yardımcı olursanız sevinirim
09 Eylül 2017, 14:12

kazlar

kars kaz yetiştiriciliği
kars bolgesinde kazlar subat ayının ortasında yumurtamaya baslar yumurta verimi bittikten sonraki donemde gurk olurlar ta ki cin kazı hariç bir kaz ortalama 8 -20 yumurta verir daha sonra kuluçka mevsimi baslar kuluçkaya yatan kazlar diğer ka Devamı..kars bolgesinde kazlar subat ayının ortasında yumurtamaya baslar yumurta verimi bittikten sonraki donemde gurk olurlar ta ki cin kazı hariç bir kaz ortalama 8 -20 yumurta verir daha sonra kuluçka mevsimi baslar kuluçkaya yatan kazlar diğer kazlara oranla besin değeri yuksek gıdalarla beslenmelidir yeni çıkan yavrular soğuk olmayan bir ortamda yetişmelidir
09 Temmuz 2017, 13:09

Hibeli Kaz kredisi

Şeref
2 dönüm arazim var elimizde 30 adet yavru 3 anaç 1 erkek Kaz var bu işi geliştirmek ve pazar oluşturmak istiyorum nasıl kredi alabilirim
13 Mayıs 2017, 22:31

şenol olgun.
ben trakya bölgesinde kaz çiftliği kurmamak istiyorum ama yerim yok yer kiralamam için nereye baş vurmalıyım.yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Çiftçi HABERLERİ