Her 5 kişiden 1'i çiftçi!

2017 yılı Merkezi Bütçe Kanunu ile 2015 yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarılarının görüşmeleri 5 Aralık tarihi itibari ile başladı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bütçe görüşmelerinde, 8 Aralık Perşembe günü, CHP grubu adına Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu konuştu. Hükümete karşı eleştirilerini dile getiren CHP'li Gaytancıoğlu, Türkiye'nin dört bir yanındaki çiftçiden şahsına gelen sıkıntılara vurgu yaptı.

Her 5 kişiden 1'i çiftçi!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bütçe görüşmelerinde, CHP grubu adına konuşan Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, her 5 kişiden 1'inin çiftçi olduğunu belirterek, “Tam 16,5 milyon kişiden bahsedeceğiz. Her 5 kişiden 1'i çiftçi. Yani, Atatürk'ün Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda beraber savaştığı ve 'efendi' olarak ödüllendirdiği çiftçilerimizden bahsedeceğim, hani o sizin unuttuğunuz çiftçilerden" dedi.

Gaytancıoğlu, bütçe görüşmelerinde farklı bir sunuş yaparak konuşmasında çiftçiyi konuşturdu. Gaytancıoğlu, şunları kaydetti:

“Konya'dan Hüsnü amca diyor ki: "Buğday on yıldan beri aynı fiyattan satılıyor ama yılda 1 milyar doların üzerinde ithalat yapılıyor."Şimdi Bakan çıkacak diyecek ki: "Biz un ihracatı yapıyoruz." 1,5 milyar dolarlık buğday ithalatı yapılıp 1 milyar dolarlık un ihracatı yapılır mı? Bunun matematiği yok."

Uşak'tan İsmet dayı diyor ki: "Sıfır gümrükle şeker ithal ediliyor, bana da kota konuluyor. Nişasta bazlı şeker kotasını sürekli artırıyorsunuz. Bu, nasıl politika?"

Benim memleketim olan Edirne'den Osman aga diyor ki: "Dünyanın en kaliteli pirincini üretiyorum ama 1,5 liraya satamıyorum. İthalat beni mahvediyor. Toprak Mahsulleri Ofisi diye bir kurum var. Bu, benim çeltiğimi almıyor ya da beni uzun kuyruklarda bekletiyor."

İzmir'den domates üreticisi İsmet amca diyor ki: "Ürünü satıyorum ama gübre, elektrik, mazot ve su ücretlerini ödeyemiyorum."

Antalya'dan Zeynep abla diyor ki: "Mandalina 35 kuruş ama markette 2 liradan fazla. Bu nasıl oluyor?"

Ordu'dan Seyit dayı diyor ki: "Fındık fiyatı 10 lira kardeşim, geçen sene de böyleydi ama ne biçim politika bu."

Ardahan'dan Barış kardeşim diyor ki: "Kaliteli balım para etmezken sahte ballarla rekabet edemiyorum. Nasıl Tarım Bakanlığı bu? Bir sürü gıda mühendisi işsizken neden bunlar denetlenmiyor?"

Afyon'dan Ahmet amca diyor ki: "Ucuz yem kaynağım olan meralarım TOKİ'lere peşkeş çekiliyor. Bana para verilmiyor ama hayvan ithalatı yapılıyor." Bakın, burada, belgesini de getirdim. Daha üç gün önce tam 500 bin hayvan 31/12'ye kadar yani yirmi-yirmi beş gün içerisinde Türkiye'ye girecek. Kendi çiftçimizi desteklemiyoruz ama başka ülkelerin çiftçilerini desteklemeye devam ediyoruz.

Niğde'den Ömer abi diyor ki: "Patatesin çuvalı nakliyeden ucuza geliyor. Bittik, perişan olduk."

Balıkesir'den Hüseyin dayı diyor ki: "Sütümüz sudan ucuz cumhuriyet tarihinde ilk defa yem fiyatı süt fiyatını geçti. Geçen hafta size bir tane inek göstermiştim, hatırlarsanız. İneğin yediği yemle verdiği süt arasındaki farkı göstermiştim, zarar ettiğini söylemiştim. Bakanımıza göre, bu inekten çıkan süt 1 lira 15 kuruştan satılması lazım ama gidin, Anadolu'nun her yerinde 90-95 kuruş; bereket, biz de 1 lira 7 kuruş.

Yine, Tekirdağ'dan Hüsnü ağa diyor ki: "Petrolden sonra en çok dövizi ayçiçeği yağına ödüyorlarmış. Niye onlara para veriyorlar da bize destek vermiyorlar?"

Adana'dan Ayhan amca diyor ki: "En iyi pamuğu ben üretiyorum. Benim pamuğum para etmezken Yunanistan'dan pamuk ithal ediyorlar, hem de 1 milyar dolar veriyorlar."

Şanlıurfa'dan mercimek üreticisi Mahmut dayı diyor ki: "Bir zamanlar benim mercimeğim tüm dünyada satılırdı. Şimdi Kanada olmasa ben mercimek bile yiyemem."

Peki, duruma nasıl geldik? Evet, kabul edelim ki AKP tarımda yanlış politikalar uyguladı. Önceliği üretime vermedi, üreticiyi desteklemeye vermedi, çözümü hep ithalatta buldu. Bizden, Cumhuriyet Halk Partisinden kopya çektiği bazı uygulamaları bile yanlış yaptı. Dedik ki 'Yemdeki, gübredeki KDV'yi, hatta mazottaki KDV ve ÖTV'yi kaldıralım' Dediler ki: 'Kaldıralım' Ama aracılara verdiler, bu işin ticaretini yapanlara verdiler."
Yorumlar

Toplam 2 Adet Yorum Yapılmış.
12 Aralık 2016, 08:32

ARKADASLAR VEKILIMIZ CHP Li

Ustteki yoruma eksi veren
TURKIYENIN GERCEKLERINI YANSITMIS LUTFEN CIFTCIYE URETICIYE SAYGI DUYALIM URETENIN iSI Zor muhalefet calismis arastirmis dell ile gelm is isaretle eksiyi o za man yemeyin icmeyin yada ithal urun yiyecekseniz avrupa da yasayin SOZUN KlSASI ULKEMIZI Devamı..TURKIYENIN GERCEKLERINI YANSITMIS LUTFEN CIFTCIYE URETICIYE SAYGI DUYALIM URETENIN iSI Zor muhalefet calismis arastirmis dell ile gelm is isaretle eksiyi o za man yemeyin icmeyin yada ithal urun yiyecekseniz avrupa da yasayin SOZUN KlSASI ULKEMIZIN INSANI CIFTCIYE SAHIP CiKALIM avrupa CIFTCISINE SAHIP cikanlardanmi acaba eksiyi isaretleyenler BIRAZ SAYGI LUTFEN .
09 Aralık 2016, 20:25

yem fiyatları

Mesut
Sayın veilim okan bey katılıyorum yem fiyatları çok yüksek ital et getireclerin yem getirsinler yem fiyatları 55 60tl yem markasına göre değişiyor

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Çiftçi HABERLERİ