Genç çiftçilere dağıtılan damızlık düvelerde ırk tartışması!

Tokat Erbaa'da genç çiftçilere dağıtılmak üzere getirilen damızlık düveler eleştiri konusu oldu. Takipçimiz tarafından Tarımdan Haber'e gönderilen görüntüde hayvanların ırkı ve küpeleri dikkat çekiyor.

Genç çiftçilere dağıtılan damızlık düvelerde ırk tartışması!

GENÇ ÇİFTÇİDE YENİ TARTIŞMA!

30 bin lira hibe kapsamına Tokat Erbaa'da genç çiftçilere dağıtılan damızlık düveler yeni bir tartışma başlattı. Çiftçilere dağıtılan damızlık düvelerin Doğu Anadolu malı olduğu ancak küpelerinin yeni takıldığı ve Ankara plakalı olduğu iddia ediliyor. Tarımdan Haber'e gönderilen görüntülerle de bu ortaya konuluyor. Sektör temsilcileri ise Ankara'da böyle bir ırk hayvanının bulunmadığına dikkat çekiyor.

Bilindiği üzere genç çiftçilere 30 bin lira hibe karşılığında dağıtılan büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar zaman zaman eleştirisi konusu oluyor. Hayvanların kalitesi ve ırkı bu eleştirilerin başında geliyor.

İTHAL HAYVAN ŞARTI BULUNMUYOR

Geçtiğimiz yıl çiftçiye ithal hayvanlar dağıtılırken, bu yıl böyle bir sınırlama bulunmuyor. Yerli ve ithal hayvan dağıtılabiliyor.

UYGULAMA REHBERİNDE TANIMLANAN HAYVANLAR

Genç çiftçi projesi uygulama rehberinde kombine ırk olarak montofon, esmer, simental vb sığır ırkları tanımlanırken, etçi ırk olarak ise angus, hereford, limousin, angus, besçika mavisi, şarole vb ırklar tarif ediliyor. Ancak Tokat Erbaa'da dağıtılan damızlık düvelerin ırkı tartışma konusu oldu.

Tokat Erbaa'da 30 bin lira hibe desteği kapsamında 9 kişiye damızlık düve dağıtılırken, aralarında engelli çiftçide bulunuyor.

DAMIZLIK DÜVE DAĞITILAN İSİMLER

HAYVANLARDA KALİTE TARTIŞMASI!

Bu görüntüler yeni bir tartışma başlatırken, genç çiftçi projesi kapsamında çiftçiye dağıtılan büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kalitesi bugüne kadar sektör temsilcileri ve bakanlık birimlerinde de tartışma konusu oluyordu. Yetkililer, kaliteli olması durumunda çiftçiye 2-3 baş hayvan verilebileceği, bu hayvan sayısı ile de karlı bir üretimin yapılamayacağına dikkat çekerken, sektör temsilcileri ise kalitesi düşük hayvanların da yetiştiricileri üretimde tutmayacağını ve hayvancılığın gelişmesine bir katkısının olmayacağına işaret ediyor.

TARIMDAN HABER

İŞTE O GÖRÜNTÜLER!Yorumlar

Toplam 4 Adet Yorum Yapılmış.
11 Temmuz 2017, 23:14

nasıl yani

ayhan kurul
kedidir o kedi
11 Temmuz 2017, 21:22

Acıyorum

Gerek yok
O gelen hayvanlara acıyorum çünkü sizin gibi değer bilmeyen devletin verdiği bu projede senin gibi kıymetsizlere çıktığı için. Allah devletimize zeval vermesin. Senin babandan sana 6 tane düve kaldımı hiç veya sen bu yaşına kadar h Devamı..O gelen hayvanlara acıyorum çünkü sizin gibi değer bilmeyen devletin verdiği bu projede senin gibi kıymetsizlere çıktığı için. Allah devletimize zeval vermesin. Senin babandan sana 6 tane düve kaldımı hiç veya sen bu yaşına kadar hiç 6 tane düveyi bir arada gördünmü
11 Temmuz 2017, 14:21

Dna Snp verimlilik testi.

Sıgırcı
Buzagı dodugu gibi. Genetiksel hızlı verimlilik ve kalıtımsal kusurlardan arililik testi yapacaksın. Buzagı Büyütüldügünde iyi et tutup tutmayacagınıhemen ögrenip her biri. Damızlık ayarında sıgırlar büyütüp Fuzuli yem. İlaç Devamı..Buzagı dodugu gibi. Genetiksel hızlı verimlilik ve kalıtımsal kusurlardan arililik testi yapacaksın. Buzagı Büyütüldügünde iyi et tutup tutmayacagınıhemen ögrenip her biri. Damızlık ayarında sıgırlar büyütüp Fuzuli yem. İlaç. Veteriner giderlerinden kurtulacaksın. Yurt dışındaki adı Hızlı Dna Snp verimlilik testi.
11 Temmuz 2017, 10:17

hans hans diyor ama

İsimsiz
Hans hans diyor ama bir etçi hayvan üretemiyoz nasıl olacak Onuda geçtim bize yurt dışından etçi düve lazım bu iş böyle olmaz sölim ben size Belçika mavisi şart bu ülkeye yoksa yakın zamanda ne hayvan kalacak nede et sebze kolik olac Devamı..Hans hans diyor ama bir etçi hayvan üretemiyoz nasıl olacak Onuda geçtim bize yurt dışından etçi düve lazım bu iş böyle olmaz sölim ben size Belçika mavisi şart bu ülkeye yoksa yakın zamanda ne hayvan kalacak nede et sebze kolik olacağız:)

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Çiftçi HABERLERİ