Genç Çiftçide 'koyun-kuzu' tartışması!

Erzincan'da, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenen Genç Çiftçi Projesi'ne başvuran genç çiftçi Suna Akkavak, kendisine koyun verilmesi gerekirken, kuzu verildiğini iddia ederek, bu durumdan dolayı zarara uğradığını söyledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü de, dağıtılan koyunların '8 aydan büyük olduğunun taahhüt edildiğini' savundu.

Genç Çiftçide 'koyun-kuzu' tartışması!

Erzincan'da genç çiftçi projesinde koyun-kuzu tartışması yaşanıyor. CNN Türk'ün haberine göre, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 'Genç Çiftçi Projesi'nden faydalanmak için Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne başvuran Akkavak, kendisine koyun yerine kuzu verildiğini ve bu durumda büyük zarara uğradığını belirtti. Akkavak, projenin insanları üretime teşvik edilmesi için yapıldığını, ancak verilen kuzuların verimli hale gelebilmesi için 3 yıl beslenmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Kuzuları hibe ile aldık, bir de sigortasını yaptırmak zorundayız. Arpası, samanı ve bakımı derken maliyeti 15 bin TL'yi geçiyor. Sıfırdan başlayan bir üreticinin bunları karşılaması çok zor" açıklamasın yaptı.

Konu ile ilgili Erzincan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, şunlar denildi:

"Burada gelir düzeyi ve projeye uygunluğu yönündeki puanlamaya göre başvurular kabul edildi. Erzincan'da 8'i merkezde olmak üzere 30 genç çiftçiye bakanlığımız ve TİGEM işbirliği ile alınan koyunların dağıtımı yapıldı. Proje başvurusunda, dağıtılacak koyunların 8 aydan büyük oldukları taahhüt edildi. Dağıtılan kuzular sonbaharda çiftleştirilir, önümüzdeki kışın sonunda da yavru almaya başlarlar."

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 3 Adet Yorum Yapılmış.
04 Ağustos 2017, 08:52

Hani üretim şarttı?

Taner
Lafa geldi mi herkes "örötöm lozom" diyor ama iş başa düşünce, büyümüş -verim çağına gelmiş koyun bekliyor.Bu haberde yanlış olan ne? Eğer verim çağına gelmiş koyun verilseydi ülke ekonomise zarar verilmiş olurdu. Düşün Devamı..Lafa geldi mi herkes "örötöm lozom" diyor ama iş başa düşünce, büyümüş -verim çağına gelmiş koyun bekliyor.Bu haberde yanlış olan ne? Eğer verim çağına gelmiş koyun verilseydi ülke ekonomise zarar verilmiş olurdu. Düşünün bir kere, aynı ülke sınırları içerisinde, zaten verim çağına gelmiş, üzerine emek ve sermaye harcanmış bir hayvanı, bir noktadan alıp başka bir yere taşımak o ülke ekonomisine ne kazandırır? Sadece 3-5 şark kurnazı emek harcamadan hatta sermaye bile harcamadan para kazanmış olur. Ama al bu kuzuyu, besle büyüt üretim zincirine dahil et demek, doğrudan ülke ekonomisine katkıdır. Modern ekonomi sistemlerinde Devletler, vatandaşını ÜRETİME teşvik eder, hazırcılığa değil.
02 Ağustos 2017, 11:11

yavuz erel
Genç çifti projesinden bana çıkan30binlira bu koyun dedikleri kuzular şu anki piyasada16binlira ve benim bunlardan kuzu almam için 18 ay bakmam lazım arapanin kilosu 1 tl samanin kilosu 60kurus yetkililerin bir an önce yolsuzluga dur demeleri Devamı..Genç çifti projesinden bana çıkan30binlira bu koyun dedikleri kuzular şu anki piyasada16binlira ve benim bunlardan kuzu almam için 18 ay bakmam lazım arapanin kilosu 1 tl samanin kilosu 60kurus yetkililerin bir an önce yolsuzluga dur demeleri lazim
02 Ağustos 2017, 08:17

Suç kimde

HDM
Faruk Çelik gelir gelmez 30 dan fazla il müdürünü gorevden aldı yerlerine siyasi nin peşinden ayrılmayan beceriksiz adamları getirdi olanlar normal o halde

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Çiftçi HABERLERİ