Geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlayanlar bitirilmek isteniyor!

Saadet Partisi Mudanya İlçe Başkanı Saim Sakin, Türkiye'de geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlayan kimselerin yıllarca yürütülen yanlış politikalar sebebiyle adeta kasıtlı olarak bitirilmek istendiğini belirtti.

Geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlayanlar bitirilmek isteniyor!

Saadet Partisi Mudanya İlçe Başkanı Saim Sakin, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Son zamanlarda basında yer alan mazot desteği haberlerinin balon olduğu,uygulamada aslı astarı olmadığı anlaşılmaktadır. Öte yandan yıllarca sessiz sedasız Yat'a, kotra'ya ucuz yakıt veren zihniyet, çiftçinin aklıyla dalgamı geçmektedir.

Hep dile getirilen,üretim maliyetlerinin yüksekliği yanında pazarlama sıkıntısı sebebiyle üreticinin belini bükerek zarar etmesine neden olmaktadır. İstikrarın sağlanmasında en büyük etkenin üretici ile tüketici arasındaki denge unsuru kooperatifler olduğu söylense de, uygulama da işlerin gerçeği yansıtmamaktadır. Öte yandan sanki piyasada istikrar varmış, zarar eden üretici çok kâr ediyormuş gibi, ihraç edilmesi lazım gelen ürünler dışarıdan ithal edilmesiyle hangi akla hizmet edilmektedir.

Bu dönem zeytin üreticisinin ortak sıkıntılarından bir tanesi de verimin düşük olmasının yanında, kalitede de sıkıntı yaşanmaktadır. Yapılan araştırmalar ve ortak görüşe göre zirai ilaçların kalitesiz olduğu görülmektedir.

Bütün bu olumsuzluklara çözüm bulmaları gereken idareci,yönetici,sivil toplum kuruluşları ve mahalli idareler artık laf üretip festivaller düzenlemekten vaz geçerek, geçimini insanlara ve diğer canlılara rızık üreten çiftçimizin mağduriyetini ortadan kaldırmaları aciliyet arzetmektedir. Zaman kaybetmeden iç ve dış politika da Tarımda Milli Görüş politikalarına dönmek zaruridir."

Kaynak: bursadabugun.com
Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Çiftçi HABERLERİ

Sayın Cumhurbaşkanı'na çağrımız;Ülkenin stratejik kuruluşları olan şeker fabrikalarının mevcut politikalarla özelleştirilmesi durumunda birçok fabrika kapanmak zorunda kalacaktır. Fabrikaların kapanması ülkenin pancar üretimini tehlikeye sokacak ve şeker sektöründe derin yaralar açacaktır. Bu özelleştirmenin tek kazananı ABD merkezli mısır şurubu üreticisi Cargill olacaktır.


Çiftçinin ve ülke ekonomisinin kaybetmemesi için şeker fabrikalarının özelleştirmeye değil ‘YENİDEN YAPILANDIRMAYA’ ihtiyacı var. Onun için başta çiftçi ve işçi olmak üzere 80 milyon tüketici daha önce kamu yararına birçok konuda yaptığınız gibi sizden gelecek sevindirici bir haberi bekliyor.