Gaytancıoğlu: Çiftçi tefecinin kucağına itildi!

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, İktidarın çiftçiye hak ettiği desteği vermediğini belirterek, “Bir şekilde onları bankaların, aracı ve tefecilerin kucağına itti" diye eleştirdi.

Gaytancıoğlu: Çiftçi tefecinin kucağına itildi!

Sözcü Gazetesi'nden Mehtap Özcan'ın haberine göre, Birçok çiftçinin tarımsal üretimi terk ederek köyden kente göç etmek durumunda kaldığını söyleyen Gaytancıoğlu, “AKP, çiftçiye hak ettiği desteği vermeyerek, bir şekilde onları bankaların, aracı ve tefecilerin kucağına itti. Eksik yapılan 87.5 milyar TL'lik ödemenin çiftçilere ödenmemesi sonucu çiftçimiz ciddi anlamda borçlandı" dedi.

BANKALARA BORÇLANDI

Bankacılık sektörü ile yapılan görüşmelerden tarımda kredi kullanımından daha acı bir tablonun olduğunu söyleyen Gaytancıoğlu, adına aracı-tefeci denilen bazı kişilerin tarım piyasalarında ciddi anlamda bulunduğu hatta banka kredilerinden daha fazla kredi kullandırıldığı bilgisini verdi.
Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten bugüne eksik yapılan 87.5 milyar TL'lik ödemenin yapılmaması sonucu çiftçiler ciddi anlamda borçlandı. Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, 2007'de tarımsal nakit kredi kullanımı 6.9 milyar TL iken, 2017 yılı Eylül ayı itibarıyla sadece bankaların çiftçiye kredi kullandırımı toplamı 82 milyar 403 milyon TL'ye ulaştı. Tarım Kredi Kooperatifleri'ne olan borç ise 7 milyar 300 milyon lira oldu. Ayrıca bankaların tarım kredilerinden 2007 yılı Ocak ayında 353 milyon TL alacağı takipte iken, bu tutar 2.2 milyar liraya çıkmış durumda. Bunun yanında, tarım sektöründe 1.9 milyar TL de gayri nakdi kredi kullanımı söz konusu.

DIŞA BAĞIMLILIK ARTIYOR

Yasanın öngördüğü desteğin verilmemesi ve uygulanan yanlış politikalar çiftçiyi toprağına küstürürken, ülkenin tarımda dışa bağımlılığı da giderek artıyor. Çiftçi Kayıt Sistemi'nde (ÇKS) son 10 yılda kayıtlı çiftçi sayısının 2 milyon 613 binden, 2 milyon 267 bine gerilediği görülüyor. 10 yılda 346 bin çiftçi daha toprağından kopmuş. Öte yandan TÜİK verilerine göre en fazla tarım alanı kaybı da 'tahıllar ve diğer bitkisel ürünler'de gerçekleşti. 2006'da 17 milyon 440 bin hektar alan, yüzde 11 azalarak 15 milyon 574 bin hektara geriledi. Gaytancıoğlu, “Türkiye'de çiftçilerin artan borç yükünün borcu borçla çevirebilmek için kullandığını gösteren bir tablo ortaya çıkıyor" diye konuştu.

YANLIŞ POLİTİKA TARIMA ZARAR VERDİ

İpotekli kredi kullanımında ciddi artışlar söz konusu olduğunu söyleyen Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, üreticinin geliri artmadığı için tarlalarını ipotek ederek kredi kullandığına dikkat çekti. Gaytancıoğlu, “Çiftçinin kullandığı girdi fiyatları sürekli artıyor, destekleme alımları yapılamıyor. Devlet neredeyse tüm tarım piyasalarından çekilmiş, yerini özel sektöre bırakmış. Birçok özel sektör de küresel sermayenin güdümüne girmiştir. Girdi fiyatlarındaki sürekli artışlar, maliyetlerin sürekli artmasına yurtiçi fiyatların dünya fiyatları ile karşılaştırıldığında yüksek olmasına neden oluyor. AKP hükümeti de bunu fırsat bilerek 'et pahalı, ithal edelim', 'buğday pahalı, ithal edelim' gibi politikalar uygulayarak, birçok ürünün ithalatına yol açıyor ve bu ithalatı yandaşlarına yaptırarak yolsuzluğun ve usulsüzlüğün de önü açılıyor" dedi.

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 6 Adet Yorum Yapılmış.
05 Aralık 2017, 11:30

bektaş
seninki cahalet 2 öküzü olsun yeter diyorsun 100 b traktorler modeli yeni traktörler digerleri 60 70 model traktörler birazaraştırda öyle konuş hangisi ekonomik
05 Aralık 2017, 08:42

alı
sizde halk partisi zihniyet, var
05 Aralık 2017, 02:21

ziraat bankası

tarım teknikeri
sayın tarım Bakanım asıl ziraat bankasının hizmetlerinde sorun var biz çifçiler biraz maddi durumumuz kötüye gittimi krediyi direk yok çekiyor özel bankalar veriyorda neden ziraat bankası kredi çıkarmıyor çiftçilerimizi yüksek faiz Devamı..sayın tarım Bakanım asıl ziraat bankasının hizmetlerinde sorun var biz çifçiler biraz maddi durumumuz kötüye gittimi krediyi direk yok çekiyor özel bankalar veriyorda neden ziraat bankası kredi çıkarmıyor çiftçilerimizi yüksek faize yada tefeci ye yönlendiriyor ödeye bilme gücü olan çiftçilere gerekli kolaylığı göstererek uzun vadeli yada kısa vadeli ihtiyacı olam kredi sağlansa çiftçi de emeğinin boşa gitmediği içim daha çok üretim yapacaktır.ben kendimden biliyorum kazancımı kemdim yiyemiyorum aldığın kredi fazla geri ödeme çıkar zor duruma düşersin deniliyor bende tabiki faiz ödemeye devam ediyorum tek tesellim kötü bir şey yapmıyorum üretim yapıyorum saygılarımla
04 Aralık 2017, 23:33

kemal
özel bankaların çiftçiye verdigi paranın faizi yüzde otuzu geciyor bu tefecilik degilde ne çiftçinin bütün kazancını koyun vallahi aldıgı paranın faizini karşılamaz.
04 Aralık 2017, 23:29

hasan
tesbite aynen katılıyorum çiftçi bitti aklı eren ermeyen konuşuyor 1 kg bugday 80 krş 1cay 1tl koyun yan yana kim hahlı ...
04 Aralık 2017, 19:23

Trakyalı
Hocam iş olsun diye açıklama yapıyorsun sanki sende biliyorsun çiftçi 70 ve 80 ki yollardaki gibi değil ammma yinede şükür bu yıllarda iyi.Adamın 100 dönüm arazisi YÖK gidiyor 100 lük 110 luk traktör alıyor buna araç gereç derk Devamı..Hocam iş olsun diye açıklama yapıyorsun sanki sende biliyorsun çiftçi 70 ve 80 ki yollardaki gibi değil ammma yinede şükür bu yıllarda iyi.Adamın 100 dönüm arazisi YÖK gidiyor 100 lük 110 luk traktör alıyor buna araç gereç derken altından kalkamıyor hesabını bilenin işi iyi Allah R.T.E dem razı olsun.Şunu diyebiliriz Ziraat odaları çiftçiye faydası yok saltanat yerleri.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Çiftçi HABERLERİ