Çiftçiye üç katı faiz Meclis'e taşındı!

Milli Gazete tarafından ortaya çıkarılan indirimli tarımsal kredilerdeki faiz skandalı Meclis gündemine taşındı. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına verilen soru önergesinde, "Piyasa faiz oranları yükseldikçe, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiden aldığı 'kaynak kullanım ücreti' yani gizli zam da artmaya devam edecek midir?" dedi.

Çiftçiye üç katı faiz Meclis'e taşındı!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçiye düşük faiz oranıyla kullandırılması gereken tarımsal kredilerin, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin yaptığı bir anlaşmadan dolayı son 6 yıldır, olması gerekenin yaklaşık 3 katı faiz oranıyla ödettirildiği yönündeki iddiaları, soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesinde, 'indirimli kredi' kullandığını düşünen ancak aldıkları krediyi 'kanunsuz ve yüksek faiz oranlarıyla' ödemek zorunda kalan çiftçilerin yaşadığı mağduriyete dikkat çekti.

Ziraat Bankası'nın çiftçilere Tarımsal kredi kooperatifleri aracılığıyla verdiği tarımsal kredilerin ticari kredi orak tahsis edildiğine dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakanlar Kurulu'nun ilgili kararına göre tarımsal kredilerin faiz oranının yüzde 8 olması gerektiğine işaret etti.

CHP Milletvekili Gürer, çiftçiye verilen tarımsal kredinin ticari kredi kapsamında olması nedeniyle piyasa faiz oranlarının kullanıldığı ve aradaki farkın da 'kaynak kullanım ücreti' olarak tahsis edildiği yönündeki iddiaları gündeme getirdi.

Kaynak kullanım ücreti adı altında her faiz yükseldiğinde tarımsal kredilerin faiz oranlarına da gizli zam yapıldığı iddialarıyla ilgili açıklama yapılmasını isteyen Gürer, tarımsal kredileri uygulanan gizli zamlardan çiftçilerin haberdar olmadığına da vurgu yaptı.

CHP Milletvekili Gürer, Ziraat Bankası ve Tarımsal kredi kooperatifleri arasında 2012 yılında imzalanan anlaşma kapsamında ticari kredi faiz oranı ile indirimli tarımsal kredi faiz oranlarının birbirine yakın olduğu için çiftçinin aleyhine yapılan bu anlaşmanın içeriğinin değiştirilip değiştirilmeyeceğini sordu.

Gürer, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM başkanlığına sunduğu yazılı soru önergesinde; "Piyasa faiz oranları yükseldikçe, tarım kredi kooperatiflerinin çiftçiden aldığı 'kaynak kullanım ücreti' yani gizli zam da artmaya devam edecek midir?" şeklindeki soruya yanıt istedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer; "Tarım ülkemizin geleceğidir. Çiftçi olmazsa tarımda yapılamaz. AKP iktidarları çiftçiye gereken desteği ve önderliği sağlamadı. Sonuçta üretimde de üründe de dışa bağımlılık arttı. Pahalı girdiler ile ürün maliyeti artıyor. Çiftçi, aynı oranda gelir elde edemiyor. Sonuçta kredi ve borçla döndürüyor çarkı. İcra dosyaları sayısı da artıyor. Esnaf ve çiftçi borçlarını ödemekte zorlanıyor, hal böyle iken birde faiz artışları ile daha da sıkıntılı duruma düşüyor. Çiftçinin ekebilmesi, üretebilmesi için ciddi desteğe ihtiyacı var. Teşviklerin amacına uygun kullanılması, faizlerin düşürülmesi, çiftçi borçlarının ötelenmesi çiftçiliğin devamı için ihtiyaçtır" dedi.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 7 Adet Yorum Yapılmış.
20 Eylül 2018, 14:50

Asıl Tefeci Kim?

Tarım Bankacısı
CHP nin Bankası ve diğer özel bankalar faizleri ne kadar acaba? CHP kendi içinde de soru önergesi vermesi gerekmez mi? İş Bankası çiftçi kartına ne kadar faiz uyguluyor? Niğde Milletvekili bunlara acil cevap vermesi gerekir. Benim bildiğ Devamı..CHP nin Bankası ve diğer özel bankalar faizleri ne kadar acaba? CHP kendi içinde de soru önergesi vermesi gerekmez mi? İş Bankası çiftçi kartına ne kadar faiz uyguluyor? Niğde Milletvekili bunlara acil cevap vermesi gerekir. Benim bildiğim kadarıyla faizler yüzde 50 civarında
16 Eylül 2018, 23:58

Cevap

Leş ber
Sayın bakan ne cevap verdi acaba verdimi bilmiyorum ama, eğer cevap vermemiş ise kesin şu cevabı verecektir, hayır böyle bir gizli faiz falan yoktur bu kesinlikle bir uydurma haberdir böyle haberleri inanmayın çok sevgili civtci kardeşleri Devamı..Sayın bakan ne cevap verdi acaba verdimi bilmiyorum ama, eğer cevap vermemiş ise kesin şu cevabı verecektir, hayır böyle bir gizli faiz falan yoktur bu kesinlikle bir uydurma haberdir böyle haberleri inanmayın çok sevgili civtci kardeşlerim diye bir cevap verecektir sayın bakanımız
15 Eylül 2018, 11:46

FAİZ

Çiftci
Allah çiftçiye kolaylık versin. Merkez bankası faizleri 625 baz puan arttırdı. Ticari faizler %35-38 puanlara çıktı. Şimdi esas mesele Tarım Kredide faizler ne kadar olacak. Tarım kredi idarecileri ve yönetim Bakalıkla oturup bu konuyu Devamı..Allah çiftçiye kolaylık versin. Merkez bankası faizleri 625 baz puan arttırdı. Ticari faizler %35-38 puanlara çıktı. Şimdi esas mesele Tarım Kredide faizler ne kadar olacak. Tarım kredi idarecileri ve yönetim Bakalıkla oturup bu konuyu çözmesi lazım. Yoksa koca bir Çınar’ın eriyip yololmasına tanık olacağız. Kurumunda Saadettin Bey’e bu konuyu gündeme getirdiği için teşekkür etmesi kazım belki bu sayede bakanlık konuya müdahale ederek çözer.
15 Eylül 2018, 08:14

Asıl mesele...

Malatyalı çiftçi
Asıl mesele ziraat bankasının tarım krediye uyguladığı yuksek faiz. Yüksek faizle borc alan tkk bu farkı kaynak katılım payı diye farkla uyguluyormus. Bide Personel maaşları yuksek değil müdürün bordrosunu gördüm adam mal mü Devamı..Asıl mesele ziraat bankasının tarım krediye uyguladığı yuksek faiz. Yüksek faizle borc alan tkk bu farkı kaynak katılım payı diye farkla uyguluyormus. Bide Personel maaşları yuksek değil müdürün bordrosunu gördüm adam mal müdüründen banka müdürlerinden hattâ banka memurlarından daha az maaş alıyor. Üstelik riski de çok fazla her ise koşturuyor adamlar. Satış kari personel giderini karşılamayan yere hizmetli vermiyorlar. Köy kooperatifinde müdürler temizlik yapıyor bulaşık yıkıyor öğlen arasında bile çalışıyor. Memura laf söyleyen ya icraliktir ya sahtekar. Aldiği mali tarlasında kullanan zarar etmiyor piyasada satan sahtekar yüzünden kooperatif diğer çiftçilere zarar veriyor. Çiftçi en son kooperatife para ödüyor. Önemsemiyor
14 Eylül 2018, 07:54

Kabine den arkadaşı

Değişen bişe olmaz eskiden köylü milletin efendisidir sözü şimdi köylü ne hallerde köyler kilitlendi arpa buğday belli belimizi büktüler ayağındaki kara lastik elindeki sopa ile ineğini otlatan köylü ne yazıkki artık tek tek elin Devamı..Değişen bişe olmaz eskiden köylü milletin efendisidir sözü şimdi köylü ne hallerde köyler kilitlendi arpa buğday belli belimizi büktüler ayağındaki kara lastik elindeki sopa ile ineğini otlatan köylü ne yazıkki artık tek tek elini bırakıyor tarım kredi çiftçiyi emdi bitirdi fetö CÜ diyip ayırdıklarını görevlerine kuzu kuzu geri gönderdi bu adamlara mı güvenecek millet
13 Eylül 2018, 20:34

Helal olsun Chp

Birkaçtane ülke çıkarını düşünen vekil var bir kaçıda CHP de helal tebrik ediyorum tarım kredi maaş ile gündeme geldi ama değişmedi taşeron kadro vermedi çiftçi ye gizli faiz uyguladı fetö CÜ ler asıl alınması gerekenler soru Devamı..Birkaçtane ülke çıkarını düşünen vekil var bir kaçıda CHP de helal tebrik ediyorum tarım kredi maaş ile gündeme geldi ama değişmedi taşeron kadro vermedi çiftçi ye gizli faiz uyguladı fetö CÜ ler asıl alınması gerekenler soruşturma yapılmadan geri döndü R.Tayip Erdoğan'a biri fısıldar kesin emir ler varken atılan geçti gitti rahat olun ama gözümüz üzerinizde bu hatalar düzelecek....
13 Eylül 2018, 19:40

gercekten cok tesekur ederim

Fatih
Bu kunuyu tasidiginiz icin cok tesrkur ederim en azinda ciftciyi unutmamissiniz cok perisan haldeyiz vallahi

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Çiftçi HABERLERİ