Çiftçiye kanunsuz faiz!

Çiftçiye kullandırılan indirimli tarımsal kredilerde büyük bir skandal ortaya çıktı. Milli Gazete'nin manşetten verdiği habere göre, yüzde 8 faizle kredi kullanan çiftçiden ayriyeten yüzde 12,5 'gizli faiz' alınıyor. Kredi kullanırken 'gizli faizden' haberi olmayan çiftçinin borcu katlanıyor. Girdi maliyetlerinin yüksekliğinden dolayı üretimde ciddi sorunlar yaşayan çiftçi bir de 'gizli faizle' yok ediliyor.

Çiftçiye kanunsuz faiz!
Bakanlar Kurulu kararına göre çiftçiye yüzde 8'den kullandırılması gereken tarımsal krediler, Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerinin 2012 yılında yaptığı bir anlaşmadan dolayı yüzde 22,5'dan kullandırılıyor. Bunlardan haberi olmayan çiftçinin borcu ise katlanıyor.
Türkiye'de hiçbir sektörde yüzde 22.5 karlılık oranı bulunmazken, çiftçinin kullandığı krediden yüzde 8 doğrudan yüzde 12.5'de gizli faiz tahsil ediliyor. Bu durum ülke tarımının neden yerlerde sürdüğünü acı bir şekilde gözler önüne serdi.

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, piyasa faizlerine bile karşı çıkarken çiftçiye yıllardır kanunsuz faiz uygulandığı ortaya çıktı. Milli Gazete, çiftçinin kullandığı tarımsal kredilerde büyük bir skandalı ortaya çıkardı. Bakanlar Kurulu kararına göre tarımsal kredilerde faiz oranı yüzde 8 olmasına rağmen, çiftçiye kanunlara aykırı olarak piyasa faizi ile kredi kullandırılıyor. Kanunsuz faizden dolayı çiftçi üretimden çekilirken, Türkiye birçok üründe ithalata bağımlı hale geldi.

KANUNSUZ FAİZ ÇİFTÇİDEN NASIL TAHSİL EDİLİYOR?

Bilindiği üzere Türkiye'de indirimli tarımsal krediler, çiftçiye sadece Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından veriliyor. Tarım Kredi Kooperatifleri de çiftçiye verdiği tarımsal kredileri, Ziraat Bankası'ndan tahsis edilen kaynaktan kullandırıyor. Ziraat Bankası 2012 yılına kadar Tarım Kredi Kooperatiflerine indirimli kredi kullandırırken, bu tarihte yapılan 'özel bir anlaşma' ile Ziraat Bankası artık Tarım Kredi Kooperatiflerine kullandırdığı kaynağı ticari faiz oranından vermeye başladı.

Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatiflerine tahsis ettiği tarımsal kredileri ticari kredi olarak veriyor. Yani piyasa faiz oranlarından kullandırıyor. Tarımsal kredilerin faiz oranı yüzde 8 olduğu için Tarım Kredi'de aradaki farkı çiftçiden 'kaynak kullanım ücreti' olarak tahsis ediyor. Her faiz yükseldiğinde Tarım Kredi'nin kaynak kullanım ücreti de artıyor. Dolayısıyla yüzde 8 indirimli kredi kullandığını düşünen çiftçinin kredi maliyetleri de farkına varmadan yükseliyor.

GİZLİ FAİZ SÜREKLİ ARTIYOR!

2012 yılında ticari kredilerdeki faiz oranı ile indirimli tarımsal kredi faiz oranları bir birine yakın olduğu için çiftçinin aleyhine yapılan bu anlaşmanın içeriği pek fark edilmedi. Ancak daha sonra piyasa faiz oranlarının yükselmesiyle birlikte Tarım Kredi Kooperatifleri de aradaki farkı 'kaynak kullanım ücreti' adı altında çiftçiden tahsil etmeye başladı. Piyasa faizleri yükseldikçe, Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiden aldığı 'kaynak kullanım ücreti' yani gizli faiz de arttı.

GİZLİ FAİZDEN ÇİFTÇİNİN HABERİ OLMUYOR!

Gelinen noktada piyasa faizleri yüzde 22,5'lara çıkarken, Tarım Kredi Kooperatiflerinin 'kaynak kullanım ücreti' de yüzde 12,5 ile zirve yaptı. Yani Tarım Kredi'den yüzde 8 indirimli tarımsal kredi kullanan çiftçi, yüzde 12,5 oranında da 'kaynak kullanım ücreti' adı altında ayrı bir faiz ödüyor. Kredi kullanırken ekteki belgeleri tam okuyamayan çiftçi, 'gizli faizden' ancak kredisini öderken haberdar oluyor.

KREDİ MALİYETİ YÜZDE 8'DEN YÜZDE 22.5 ÇIKIYOR!

Türkiye genelinde örgütlü bulunan Tarım Kredi Kooperatiflerinin 1 milyon 200 bin çiftçi ortağı var. Tarım Kredi'den yüzde 8 indirimli tarımsal kredi kullanan çiftçinin kredi maliyeti, yüzde 12.5 kaynak kullanım ücreti yani gizli faiz, yüzde 1 bina bağış fonu ve yüzde 1'de destekleme fonu ile birlikte yüzde 22.5'a çıkıyor. Yani 100 lira kredi kullanan çiftçi, bu borcunu ancak 122.5 lira olarak kapatabiliyor.

ÇİFTÇİNİN ÜRETİM YAPMASI İMKANSIZ HALE GELDİ!

Türkiye şartlarında hiçbir sektörde yüzde 22.5 oranında karlılık bulunmazken çiftçiye yüzde 22.5 maliyetle kredi kullandırılması ülke tarımının neden içler acısı duruma düştüğünü gözler önüne seriyor. Bu şartlarda çiftçinin üretim yapması imkansız hale gelirken, bu konuda yetkililerin bir çözüm üretmemesi ise düşündürücü bulunuyor.

ZİRAAT BANKASI GERİ ADIM ATMIYOR!

Geçmiş dönemde Tarım Kredi Kooperatifleri bir girişimde bulunsa da Ziraat Bankası'nın bu konuda geri adım atmadığı kaydediliyor. Konunun ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından çözülebileceği belirtilirken, yeni Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin de bu konuda bir adım atması bekleniyor.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 19 Adet Yorum Yapılmış.
22 Aralık 2018, 15:49

silaj alan arkadaşa

çiftçiyiz diyoruz
sialjı hangi bölgeden kaça aldınız
26 Eylül 2018, 08:19

Tarim kiredi koparatifi

İsmai zengin
Aldigim sileji 100.10 kar koyuyor arti fayiz sonuc 100.37.5 fayizlen bize silaji veriyor derdimizi kime anlatsak bilemiyoruz
21 Eylül 2018, 22:24

kredi

baba
önceki yorumda belirttim kadro hepsi işçi buna para nasıl yetecek gizli faizde biliyoruz ama yapacak bişey yok.mecbursun
17 Ağustos 2018, 21:01

Kredi

Nakit
Alırsın nakit krediyi tarlada kullanacağun yerde meyhanede biranede eş dost ağırlarsan, aldığın yemi hayvanına yediremez satarsan, gübreyi tarlana atmassın, Günü gelen borcunu erteleme çıksın ödemiyeyim diye bakarsın , Kooperatif Devamı..Alırsın nakit krediyi tarlada kullanacağun yerde meyhanede biranede eş dost ağırlarsan, aldığın yemi hayvanına yediremez satarsan, gübreyi tarlana atmassın, Günü gelen borcunu erteleme çıksın ödemiyeyim diye bakarsın , Kooperatif çalışanı birazcık mevzuat uygulayınca hemen şikayet edersin , Ona hak etmediği hakaretleri edersin yetmez cimere , bimere şikayet edersin , doğrumu bunlar DOĞRUUU. Siz hiç tefeci görmemişsiniz kooperatifiniz kapanır giderse işte o zaman tefeciyi görürsünüz. Madem faizleden şikayetçisiniz gideceğiniz yer siyaset tir. Ziraatın % 20 ile verdiğini nasıl zararına verecekler. Tarım Kredilerin kredi kuruluşu kanun ile ziraat bankasıdır.
06 Ağustos 2018, 21:32

Tefeci zirat bankasi

Mehmetk
Borcu yapilandirma yaptim yuzde yirmi iki fayiz. Uygulandi
06 Ağustos 2018, 21:27

Aksaray
Tarım kredi ismini değiştirmesi lazım bence tarım tefeci olması lazım cifcinin dostuymuş tarim-kredi yerin dibine batın insallah
03 Ağustos 2018, 07:59

Cifciyi acik ca dolandirdiniz

Bu dediginiz tefecilik degilmi garibani madur etme degilmi köylu fakiri savundugunuz muhabbete bak el vijdan hani ciftcinin yaninda idiniz cok ayip ordan aliyoz oraya veriyoz cocuk mu kandiriyon ciftci koylu gariban ne bilsin gecin bu isleri ve resm Devamı..Bu dediginiz tefecilik degilmi garibani madur etme degilmi köylu fakiri savundugunuz muhabbete bak el vijdan hani ciftcinin yaninda idiniz cok ayip ordan aliyoz oraya veriyoz cocuk mu kandiriyon ciftci koylu gariban ne bilsin gecin bu isleri ve resmen bu olayi kabulenen yorum lar var
02 Ağustos 2018, 22:40

Ziraat bnkasından ötürü

Sorun ziraat bankası kaynaklı. Adam haberde de söylemiş. Tarım kredi banka değil kaçtan aldıysa üzerine cüzi kar koyar o krediyi verir. Ha bankadn 22 den alıpta çiftçiye 8 den verevekse aradaki farkı o zaman hazine sünvanse edecek. Yok Devamı..Sorun ziraat bankası kaynaklı. Adam haberde de söylemiş. Tarım kredi banka değil kaçtan aldıysa üzerine cüzi kar koyar o krediyi verir. Ha bankadn 22 den alıpta çiftçiye 8 den verevekse aradaki farkı o zaman hazine sünvanse edecek. Yoksa kurum nasıl ayakta kalcak. Her seferinde 14,5 cepten nasıl vercek. Sözün arkasında isen başlıklı azcık mantık kullan istersen...
02 Ağustos 2018, 21:00

Bilende Bilmeyende

Yukarıdaki yorum başlığı ile yazan arkadaş, yazından anladığım kadarıyla kooperatif çalışanısın. Eğer çalışansan durum çok vahim çünkü kullandırdığı kredilerden haberin yok. Nasılmış anlatayım tüm kullandırılan kred Devamı..Yukarıdaki yorum başlığı ile yazan arkadaş, yazından anladığım kadarıyla kooperatif çalışanısın. Eğer çalışansan durum çok vahim çünkü kullandırdığı kredilerden haberin yok. Nasılmış anlatayım tüm kullandırılan kredilerin içinde nakdi kredi tutarı en az % 40 tır. Bazı bölgelerde bu oran 5 puan az bazı bölgelerde 5 puan yüksektir ama 17 bölge ortalaması bu civardadır. Gelelim faiz oranlarına T.C Ziraat Bankası’ndan 12,5 tan alınan kredi üzerine 10 puan eklenerek ortağa kullandırılıyor. Sadettin bey doğru yazmış, imzamı atarım.
02 Ağustos 2018, 17:31

Çiftçi

Ortak
Hodri meydan çok basit anlaşılır,noter huzurunda bir ortağın almış olduğu alet makine hesabına bakın Sadettin İnan doğrumu yazmış yalanmı?

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Çiftçi HABERLERİ