Çiftçinin 5 yıllık borcu icra yoluyla bir kalemde alınmaya çalışılıyor!

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi'ye olan borçlarından dolayı takibe düşen ve icralık olan Polatlılı çiftçiler son çare olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir mektup yazarak, 5 yılın borç yükünün çiftçiden bir kalemde icra yoluyla alınmaya çalışıldığına dikkat çektiler.

Çiftçinin 5 yıllık borcu icra yoluyla bir kalemde alınmaya çalışılıyor!

Polatliduatepegazetesinden Tevfik Emre Efe'nin haberine göre, son 5 yıldan bu yana ertelenen borçların bu seneki düşük verimler ile ödenmesinin mümkün olmadığına işaret eden çiftçiler, “Acilen Ziraat Bankası Genel Müdürlüğüne ve Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğüne talimat verilerek takibe düşen ve icralık olan kredi borçlarına dair olan işlemlerin durdurulmasını ve akabinde de borçların ödenebileceği şekilde yapılandırılmasını istiyoruz" dedi.

Polatlı Muhtarlar Derneği, çiftçi borçlarıyla ilgili olarak bir açıklama yaptı.

SORUNUMUZU İLETMEDİĞİMİZ YER KALMADI!

Yapılan açıklamada “Daha önceden defalarca Polatlı Ziraat Odası, İlçe tarım müdürlüğü Polatlı Muhtarlar Derneği ve her zaman vatandaşla devlet arasında köprü görevi gören muhtarlarımız, AK Parti ilçe başkanı Polatlı çiftçimizin üretimde yaşadığı tüm sorunları, sıkıntıları rapor halinde gerekli mercilere ve kişilere iletmiştir. Fakat bu konu hakkında şuana kadar herhangi bir sonuç alınamadı. Son olarak da tüm muhtarlarımızın mührü imzası ile Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Tarım Bakanımız, Maliye Bakanımıza evraklar gönderilmiştir. Hükümetimizden acil olarak talebimizin yerine getirilmesini istiyoruz" değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“2012 ila 2016 yılları arasında meydana gelen çeşitli afetlerden dolayı (dolu, sel, kuraklık vb.) çiftçilerimizin TC Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları ertelenmiştir. 2017 yılında da yine ilçemizde meydana gelen dolu ve sel gibi afetlerin yanında yağışların da yetersiz olmasından ve zamanında yağmamasından dolayı çiftçilerimiz verim kaybı yaşamış olup, ilgili kuruluşlarına olan kredi borçlarını ödemekte zorlanmaktadırlar.

BU BORÇLARIN ÖDENMESİ MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR

Son 5 yıldan bu yana ertelenen borçların bu seneki düşük verimler ile ödenmesi mümkün görünmemektedir. Daha önce tüm muhtarlar adına Muhtarlar Derneği Başkanlığımız borçların yapılandırılması için ilgili kuruluşlara dilekçe ile müracaatta bulunmuş olup, ancak şu ana kadar herhangi bir gelişme yaşanmamıştır. Bu talep tüm siyasi temsilcilere Mayıs 2017 ayından itibaren çeşitli aralıklar ile iletilmiştir.

5 YILIN BORÇ YÜKÜ İCRA YOLUYLA ALINMAYA ÇALIŞILIYOR!

Tarımda sürekliliğin sağlanması, çiftçimizin üretimden vazgeçmemesi gibi faktörler göz önüne alındığında son 5 yılın borç yükünün bir anda icra yoluyla alınması ülkemizin tarımına ve hayvancılığına oldukça büyük zararlar verecektir.

BORCUMUZU ÖDEMEYELİM DEMİYORUZ

Çiftçimiz olarak borçlarımızı ödemeyelim demiyoruz, ancak bizlere bir ödeme kolaylığı adı altında yapılandırma istiyoruz. Şu anda Polatlı ilçemizde çiftçimizin çoğunun borçlarının ödeme zamanı gelmiş olup takibe düşmüştür. Bundan önce yapılan şifai görüşmelerde bu yapılandırmanın yapılacağı söyleniyordu, ancak şimdi gelinen noktada bu yapılandırmanın olup olmayacağı konusunda herhangi bir açıklama yapılmıyor.

ZİRAAT VE TARIM KREDİ ALACAĞININ PEŞİNE DÜŞTÜ

Bundan sonra da banka ve tarım kredi alacağının peşine düşmektedir. Çiftçimiz buna henüz hazırlıklı değil ve bu kredi borcunun hepsini bir anda ödeme imkanı da yoktur. Takibe düşen ve icralık olan çiftçilerimizin ve kefillerinin bir daha kredi çekme imkanı olmayacağından çiftçilik hayatları da bitecektir.

İŞLEMLER DURDURULMALI

Sonuç olarak; acilen TC Ziraat Bankası Genel Müdürlüğüne ve Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğüne talimat verilerek takibe düşen ve icralık olan kredi borçlarına dair olan işlemlerin durdurulmasını ve akabinde de çiftçimizin bu borçlarını ödeyebileceği şekilde yapılandırılmasını istiyoruz."

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 5 Adet Yorum Yapılmış.
11 Kasım 2017, 11:38

Meet
Yalan söylüyorsun yorum yapan her yorumcu gibi yazdıkların hep yalan.
11 Kasım 2017, 06:40

Hasiyet dediğin tkk tarafindan 18 temmuz 2016 da çiftçinin 3 milyon avrosunu karşılıksız yurtdışına gondermekmi
11 Kasım 2017, 02:00

üretim- üretici

Torpah
Yıllardır toprağa terimiz akıyor , emek veriyoruz. Bibbir türlü zorluktan sonra harmanı görüp hasadımızı yapınca başımızı kaldıracağız rahatlayacağız derken malımız para etmıyor ya da bir afet gelip bizi sıkıntıya düş Devamı..Yıllardır toprağa terimiz akıyor , emek veriyoruz. Bibbir türlü zorluktan sonra harmanı görüp hasadımızı yapınca başımızı kaldıracağız rahatlayacağız derken malımız para etmıyor ya da bir afet gelip bizi sıkıntıya düşürüyor. Borçalrımız bırıkıyor bırıkıyor ama odeyemıyoruz 5 yıldır dağlar gibbi borçlandık ama ödemekten asla vazgeçmedik onun ıcın hep urettık hep urettık. Ama takatımız kalmadı üretmek iin borçlarımızı ödeyebılmek ıcın artık yapılandırma şart oldu . Hukumetımızden bu konuda adım atmasını umutla ve ısrarla beklıyoruz
10 Kasım 2017, 09:07

Hasiyet siz olan tkk asıl dolandiricida tkk / 10 kurum karı /11 zirai faiz /9 komisyon gübre igsaj pagfajdan / 20 pahalı !!! Dikkatini çekerim ki daha önce ertelenen borçlar yapilandirilmadi !!! Sebebi ise tarimkredi!! Çiftçiler çok haklı! Devamı..Hasiyet siz olan tkk asıl dolandiricida tkk / 10 kurum karı /11 zirai faiz /9 komisyon gübre igsaj pagfajdan / 20 pahalı !!! Dikkatini çekerim ki daha önce ertelenen borçlar yapilandirilmadi !!! Sebebi ise tarimkredi!! Çiftçiler çok haklı!!! Haberde sonuna kadar doğru!!!
09 Kasım 2017, 23:35

Meet
Yalan haber yapmayin lan haysiyetsiz haber sitesi...daha yeni bitti borc yapilandirmasi....sulale boyu TKK yi dolandirirsiniz sonra odemeye gelince veryansin edersiniz...siz tarimdanhaber Deneen yalanci,haysiyetsiz kendini bi b.k zanneden canlilar

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Çiftçi HABERLERİ