Çiftçinin 11 yıllık hukuk mücadelesi zaferle sonuçlandı

İzmir'de özel bir altın madeni için arazisi kamulaştırılan çiftçi Ahmet Karaçam'ın, yıllar süren hukuk mücadelesi zaferle sonuçlandı.

Çiftçinin 11 yıllık hukuk mücadelesi zaferle sonuçlandı

İzmir 9 Eylül Gazetesinin haberine göre, Bakanlar Kurulu'nca, İzmir'in Menderes ilçesi Efemçukuru Mahallesi'nde bulunan altın madeni için 2007'de, vatandaşlara ait olan 35 parsel için acele kamulaştırma kararı alındı. O dönem arazisinin kamulaştırılmasına karşı çıkan tek kişi çiftçi Ahmet Karaçam oldu.

Üzüm yetiştirdiği arazisini vermeyen ve hukuk mücadelesi başlatan, ardından da “Yalnız Efe" olarak anılan Karaçam, kamulaştırma kararının yürütmesinin durdurulması için Danıştay 6'ncı Dairesi'nde dava açtı.

Ancak Danıştay 6'ncı Dairesi, yürütmeyi durdurma talebini reddetti. Ahmet Karaçam'ın avukatı Arif Ali Cangı, karara itiraz etti. Yapılan temyiz başvurusunun ardından Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, acele kamulaştırma işleminin yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi. Danıştay 6'ncı Dairesi de kararı onadı.

Danıştay'daki yargı süreci devem ettiği sırada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da acele kamulaştırma kararına dayanarak, Karaçam'ın arazisinde değer tespiti, kıymet takdiri için Menderes 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı. Davada, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun kararının ardından, karar çıktı. Menderes 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nca acele kamulaştırma talebinin reddedildiğine atıfta bulunarak, Bakanlıkça açılan davayı reddetti. Ahmet Karaçam, 11 yıl süren yargı sürecinin ardından, arazisini kurtardı.

Karaçam'ın avukatı Arif Ali Cangı, karara itiraz yolunun kapalı olduğunu ve kesinleştiğini söyledi. Karaçam, avukatı aracılığıyla da maddi ve manevi kayıpları için Anayasa Mahkemesine başvurdu.

TARIMDANHABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Çiftçi HABERLERİ