Çiftçi borçlarının koşulsuz ertelenmesi için Meclis'e teklif verildi!

Tabii afetlerden zarar gören çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan tarımsal kredi borçlarının ertelenmesi hakkında kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na veren Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, “Bu yıl yaşanan afetler nedeniyle kredi borçlarını ödeyemeyen çiftçimizin borçlarının koşul aranmaksızın ertelenmesi gerekiyor" dedi.

Çiftçi borçlarının koşulsuz ertelenmesi için Meclis'e teklif verildi!

Tarım sektörünün, tarımsal üretimin en önemli özelliklerinden birinin tabiat şartlarına olan bağımlığı olduğunu söyleyen İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, “Dünyadan son yıllarda hissedilen küresel ısınma ve sera etkisi sonucu meteorolojik karakterli doğal afetlerin sayı ve şiddetlerinde önemli artışlar olduğu gözlemlenmektedir. Sel, su baskınları, dolu gibi riskler ve bunların tarıma verdikleri zararlar gün geçtikçe artmaktadır."

ÜRETİCİNİN YANINDA OLUNMASI GEREKİYOR

Mevsim faktörlerinde yaşanan ve tarım sektörünü etkileyen değişimi, “Bütün sektörlere baktığımızda, meteorolojik karakterli doğal afetlerin etkilerinde tarım sektörünün özel bir konumu ve önemi olduğu aşikârdır. İklim koşullarından ve meteorolojik doğal afetlerin etkisi ile tarım sektöründeki üreticiler, ürünlerini ve ekipmanlarını kaybederek nisbi olarak düşük olan gelirlerinin neredeyse tamamını da yitirmektedirler. Her yıl, ülkemizin birçok ilinde ve ilçesinde farklı tür ve sayıda meydana gelen tabii afetler nedeniyle ürün ve kalite kaybı yaşanmakta, ciddi maddi zararlar ortaya çıkmaktadır" sözleriyle ifade eden Bedri Yaşar, bu olumsuz koşullara rağmen üretimi devam ettirmeye çalışan üreticinin yanında olunması gerektiğini söyledi.

20 HAZİRAN'DA ALINAN KARAR YETERLİ DEĞİL

Çeşitli afetler nedeniyle zarar gören gerçek veya tüzel üreticilerin kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu tarafından 20 Haziran 2018 tarihinde alınan kararın yeterli olmadığı belirten Yaşar, Ziraat Odası Başkanlarının ve üreticilerin kararın, üreticinin ihtiyacını karşılamadığından yakındıklarını belirtti.

ŞARTLAR KOLAYLAŞTIRILMALI

Söz konusu Bakanlar Kurulu Kararı'nda, borçların ertelenmesi için yer alan şartların üretici tarafından yerine getirilmesinin güç olduğuna vurgu yapan Yaşar, Karadeniz Bölgesi'nde yaz aylarında meydana gelen selden etkilenen fındık üreticisini örnek göstererek şunları kaydetti; “Kısa süre önce Karadeniz bölgesinde meydana gelen sel felaketi, fındık hasatına başlanılmış olan il ve ilçelerde yere dökülmüş olan ürünlerin eğimli arazi nedeniyle sele kapılarak ürün kaybı yaşanmasına, maddi zarar oluşmasına neden olmuş üreticimize ağır zarar yaşatmıştır. Sele kapılan ürünü nedeniyle mağdur olan üretici, ürünündeki hasar miktarını ispatlama konusunda yaşadığı mağduriyet nedeniyle de zor durumda kalmıştır. Belirttiğimiz bu nedenlerle teklif hazırlanması ihtiyacı duyulmuştur.

Doğal afetlerin çiftçinin peşini bırakmadığını belirten Yaşar, "Ocak ayından bu yana başta dolu olmak üzere don, sel, fırtına afetleri ürünlere zarar verdi. Mayıs ayında mevsim normallerinin üzerinde bir yağış görüldü. Yaşanan afetlerden Fındık, kayısı, buğday, arpa olmak üzere şekerpancarı, mısır, elma, armut, erik, kiraz, şeftali, fındık, çilek, üzüm, incir, narenciye, zeytin, ceviz, badem, Antep fıstığı, nohut, mercimek, kimyon, tütün, ahududu, böğürtlen gibi ürünler etkilenmiştir. Bu ürünlerin yanı sıra biber, fasulye, kabak, soğan, sarımsak gibi sebzelerde de zarar meydana geldi" ifadesini kullandı.

20 Haziran 2018 tarihinde alınan Bakanlar Kurulu Karar'ındaki şartları eleştiren Milletvekili Yaşar, borçların ertelenmesi için aranan özellikle %30 hasar şartının üreticiyi mağdur ettiğini belirtti.

BORÇLAR KOŞULSUZ ERTELENSİN

Üreticinin zor durumda olduğunu, maddi imkânsızlıklar nedeniyle bitme noktasına geldiğini söyleyen Yaşar, tabii afetlerden zarar gören çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftçilerin T.C. Ziraat Bankası A.Ş.'ye ile Tarım Kredi Kooperatiflerine olan tarımsal kredi borçlarının bir yıl süreyle, müracaat hâlinde zarar koşulu aranmaksızın ertelenmesi gerektiğini, üreticinin de yaşadığı mağduriyetten kurtarılması gerektiğini ifade etti.

Başvuru halinde 1 Ocak 2018 tarihinden, 31Aralık 2018 tarihine kadar olan çiftçi borçlarının zarar yüzdesi aranmaksızın ertelenmesinin üreticinin de devletin de lehine olacağına vurgu yapan Yaşar, TBMM Başkanlığı'na sundukları teklifin parti ayrımı yapılmaksızın, ülkenin bekası için kabul edilmesi gerektiğini belirtti.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 6 Adet Yorum Yapılmış.
31 Ocak 2019, 10:45

Çiftçi bitmiş durumda

Sayın tarım bakanım şu anda
Hayvancılk ona keza çiftçi borcunu ödeyemez hale geldi
26 Ekim 2018, 16:00

Erteleme

Kubbetul islam
Ben devletin yerinde olsam şunu yaparım 1.Ertelemede %30zarar gören çiftçinin borcunun %30unu ertelerim. 2.Tarsim sigortası yapmayan çiftçilerin borcu erteleme kapsamına alınıyor maden sigorta zararı tespit Edip ödesin çiftçide mağd Devamı..Ben devletin yerinde olsam şunu yaparım 1.Ertelemede %30zarar gören çiftçinin borcunun %30unu ertelerim. 2.Tarsim sigortası yapmayan çiftçilerin borcu erteleme kapsamına alınıyor maden sigorta zararı tespit Edip ödesin çiftçide mağdur olmasın. 3.zarar görmediği halde borcunu ödemeyen çiftçiler tespit edilip ceza kesilsin yaptırım uygulansin. 4.Ertelemeyi çare olarak görmek ahmaklık olsa gerek çünkü atıyorum 100 lirayı oyemeyen adam borç faiz ve komisyonla 200 lira olunca veya bir sonraki yılda yine borclaninca nasıl bir ekonomiye sahip olacakki borc bitecek anlamakta zorluk çekiyorum lütfen biraz reel düşünelim vesselam.
22 Ekim 2018, 16:50

Az kaldı az

Manav
Şimdi biz bu borçları ertelemezsek eline benzini-çakmağı alan meclisin önüne gelir, her yerde protestolar yapılır ne mal olduğumuz ortaya çıkar biz en iyisi mi bu yılda doğal afetleri bahane ederek afet vursun vurmasın herkesin borçl Devamı..Şimdi biz bu borçları ertelemezsek eline benzini-çakmağı alan meclisin önüne gelir, her yerde protestolar yapılır ne mal olduğumuz ortaya çıkar biz en iyisi mi bu yılda doğal afetleri bahane ederek afet vursun vurmasın herkesin borçlarını erteleyelim kafamız rahat olsun. Bizden sonra ki gelen ne bok yerse yesin mantığı ile yapılan bir uygulama. Çünkü çiftçi olsun hayvancı olsun ülkenin neresinde olursa olsun herkesin durumu vahim. Sadece afet vuran değil herkes mahvolmuş durumda ve her geçen gün daha da dibe batıyor. Reisin kafa başka yerde ama belediye seçimlerinde o da görecek manzarayı az kaldı.
22 Ekim 2018, 10:29

kendim ettim kendim buldum

Çiftçi borcunu ödeyemeyecek duruma geliyor . Doğal afet vs. Develet de diyor ki erteleyelim %30 faiz le. Büğün tarım kredi kooperatifine gittim ödeme tarihi geçen borçlara %42 faiz uyguluyoruz dediler.El insaf diyorum
21 Ekim 2018, 22:31

Nereye kadar

Her yıl
Sayın vekil her yıl ertele ertele bu iş böyle olmaz. Çiftçinin borcunu ertelemek yerine ödeyin olsun bitsin. Alacaklıda rahat etsin çiftçide.
21 Ekim 2018, 09:56

Ülke ne hale geldi çiftçinin hâlini bilen yokmu bu güne kadar tarımın içinde gelmiş bir bakan atmadılar ciftciyi urettigine pişman ettiler

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Çiftçi HABERLERİ