CHP'den mağdur çiftçiler için teklif

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Serdal Kuyucuoğlu, tabii afetlerden zarar gören çiftçilere yapılacak yardımlar ile kredi, elektrik ve arazi borçlarının faizsiz bir yıl ertelenmesi hakkında kanun teklifi verdi.

CHP'den mağdur çiftçiler için teklif

Kuyucuoğlu, 2090 sayılı Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkında Kanun'a geçici madde eklenmesini öngören teklifi ile çiftçilerin, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kullandıkları kredilerin ertelenmesi ve Tarım Sigortası kapsamında sigortalı olup olmadıklarına bakılmaksızın bu kanun kapsamındaki yardımlardan faydalanması hakkındaki kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.

Tekliflerin gerekçesinde, Türkiye'de yaşanan kuraklık, don, dolu, sel ve taşkın afetleri nedeniyle tarım sektörünün zor bir dönem yaşadığı, mevcut yasalar ile tabii afete maruz kalan çiftçilerin kayıplarının genel olarak karşılanamadığı, çiftçilerin ürünlerinin tamamı hasar gördüğünde bile, ürünlerin yanı sıra canlı-cansız üretim araçlarının ve tesislerinin toplam değeri üzerinden hasar oranı belirlendiğinden çiftçiye yardım yapılamadığı aktarıldı.

Kuyucuoğlu'nun yardımlara ilişkin teklifinde 2090 sayılı Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkında Kanuna geçici madde eklenerek, 2017-2018 döneminde yaşanan, sel veya taşkın afetleri nedeniyle tarlaları, bahçeleri, tarımsal ürünleri, seraları, hayvanları zarar gören çiftçilere, kayıplarının, tarım sigortaları kapsamında olduğuna bakılmaksızın kullandıkları kredilerin ertelenmesi öngörülüyor.

Teklif göre Mersin sınırları içinde yaşanan dolu, sel, aşırı yağış ve taşkın afetleri sebebiyle, ekinleri, ürünleri veya seraları en az yüzde 30 oranında zarar gören ve bu durumları il veya ilçe hasar tespit komisyonlarınca belirlenen gerçek ve tüzel kişi üreticilerin kullandıkları kredilerin ertelenmesi ve Tarım Sigortası kapsamında sigortalı olup olmadıklarına bakılmaksızın bu Kanun kapsamındaki yardımlardan faydalanması hedefleniyor.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 2 Adet Yorum Yapılmış.
12 Ocak 2018, 11:39

Saskinlik

Devlet zaten bunu yapacak onlar teklif verdi diye olmuyor.Reklam reklam her isleri.
12 Ocak 2018, 11:38

Herseye cevap

Adamlar herseye muhalefet,tarim bakanini cok sevdiler sanirim,hic gundemden dusmuyorlar.Eski bakan doneminde hic sesi cikmiyordular.Azicik mantikli isler yapsinlar.Konuşmak icin konusuyorlar.Gerci ak parti kadrosunu kurmazsa bunlar herseye maydonoz Devamı..Adamlar herseye muhalefet,tarim bakanini cok sevdiler sanirim,hic gundemden dusmuyorlar.Eski bakan doneminde hic sesi cikmiyordular.Azicik mantikli isler yapsinlar.Konuşmak icin konusuyorlar.Gerci ak parti kadrosunu kurmazsa bunlar herseye maydonoz olacaklari kesin.Isin ilgincide butun kadrolar bunlara kaldi.Ak parti kendine ceki duzen vermelidir.Bunlar costukca cosuyorlar.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Çiftçi HABERLERİ