Bakan Fakıbaba'ya seslendiler

İthalatta yapılan vergi indirimi Şanlıurfa'da da Badem üreticilerini mağdur etti. İlhan köyü Badem üreticilerinden Necmettin Cevheri, Bakanlar Kurulu'nun 31.12.2017 tarihli kararıyla ithal bademde uygulanan gümrük vergisinin % 43.2'den % 15 seviyesine düşürüldüğünü belirterek, bunun üretime olumsuz biçimde yansıyacağını aktardı.

Bakan Fakıbaba'ya seslendiler

Cevheri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba başta olmak üzere ilgililere seslenirken, şu ifadeleri kullandı:''İlimizde, özellikle Bozova ve çevresinde dikimi yapılan bademler istihdama da katkı sağlamış, ürünün değerlendirilmesi için bölgemizde işletme tesisleri kurulmuştur.

Son alınan karar üreticiler olarak bizleri şok etmiştir. Orman Bakanlığımızın 15 yıl düşük faizli krediyi kaldırması ve özellikle İthal Bademde yüzde 43,2 olan verginin yüzde 15'e düşürülmesi üreticilerimizi mağdur edecektir. Çünkü ithalatçı kilogram başına 3 dolar (11,31 TL) vergi öderken, vergi indiriminden sonra 1 dolar (3.77 TL) vergi ödeyerek bademi yurt içine çekecektir. İthaldeki verginin düşürülmesi ile şimdiden 33 TL/kg olan fiyatlar, 25.40 TL/kg'a kadar gerilemiş durumdadır. Yani verginin üreticilerimize zararı şimdiden 2 dolar (7.60 TL/kg) civarındadır. Sadece ithalatçı tüccarları memnun edecek bu uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir.

İTHAL ÜRÜNLERLE REKABET ETME ŞANSIMIZ YOK

Çiftçilerimizin kendi imkanları veya banka destekleriyle zor şartlar altında, bin bir emekle kurulan badem alanları tam verim çağındayken, üreticilerimizi derinden üzmüştür. Badem üretiminde girdilerimiz yüksek olduğundan bu fiyatla rekabet şansımız kalmaz ve yeni bahçeler kuramayız. Bunun sonucunda bademde dışa olan bağımlılığımız devam eder. Bu nedenlerle badem ve ceviz gibi ürünlerin vergi kapsamından acilen çıkarılması gerekmektedir. Diğer taraftan bu uygulama Ekonomi Bakanlığının 'Gıda Fiyatlarının Regülasyonu ve Yerli Üreticinin Korunması Tebliği'ne de aykırılık teşkil ettiğini düşünüyoruz. ''

TARIMDANHABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Çiftçi HABERLERİ