AKP çiftçiye destek vermiyor!

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Hükümetin tarım politikalarına sert eleştirilerde bulunarak, “AKP çiftçiye destek vermiyor çünkü gözlerinde çiftçi yok. İstanbul'u büyütelim, AVM'ler dikelim, Anadolu'yu boşaltalım" diye konuştu.

AKP çiftçiye destek vermiyor!

Can Ataklı'nın hazırlayıp sunduğu Yazı İşleri programına katılan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, zeytinliklerle ilgili yasa tasarısını AKP'liler dışında kimsenin istemediğini vurgulayarak, “Kamuoyunu bilinçlendirmeyi düşünüyoruz. Yasa görüşülürken bütün zeytincileri oraya getiririz. Tecavüz yasasında nasıl geri adım attırdıysak bunda da attıracağız" diye konuştu.

Tarım Politikası Planlanmalıdır

Uzmanlık alanım tarım politikası olduğunu söyleyen Gaytancıoğlu, “Türkiye'nin tarım toprakları fazla. Bu toprakların bölüştürmesi lazım. Türkiye gıda olarak hiçbir şey ithal etmemeli. Dışarıdan kakao, kahve, ananas ithal edebilirsiniz. 'Çayda üretim yapmayacağım' diyemezsiniz. Tarım politikası bir planlamadır. Nohut ve mercimeğe coğrafya çok uygun. Bunlarda dünya birincisiydik, ithal eder konuma geldik. Tüm bölgelerde tüm tarımsal ürünleri rahatlıkla üretebiliriz. Geçen yıl 3,5 milyar para verip yağlı tohum ürünleri ithal ettik" açıklamasını yaptı.

Zeytinliklere Göz Diktiler

AKP'nin şimdi de zeytinliklere göz diktiğini söyleyen Gaytacıoğlu, “Zeytin konusunda Meclis'te bazı maddelerde uzlaşı sağladık, bir maddede sağlayamadık. 170 milyon civarında zeytin ağacımız var. Zeytinliklerle ilgili bir yasak çıkmış 1939'da. Türkiye'yi kuranlar bunu düşünmüşler. Büyük villalar, 5 yıldızlar dikmeyin yakınına, diye. AKP Türkiye'nin tüm varlıklarını satınca alan bulamıyor. Şimdi de zeytinliklere göz diktiler. 6 defa yasa getirdiler bu getirilen 7'ncisi. Üretim ve reform paketi dediler. Paketin sadece sanayiyi ilgilendirmesi gerekir. Araştırma görevlisinin daimi ya da geçici olması da bunun içinde var. Tarım komisyonu üyesiyim. Sanayi komisyonuna gittim. 'Üretim reformu deyince zeytinlik dikeceksiniz zannettim. Bir zeytinyağı markamızla dünyaya açılmak varken, zeytinlikleri maden, rant alanlarına dönüştürmeyi düşünüyorsunuz' dedim. Komisyonda 2. ve 3. maddeyi geri çektirmişler. 4. maddede çekincemiz var. Zeytin Koruma Kurulunda valiliklerden, bakanlıklardan temsilciler var. Bunlar biatçı grup. 4. maddede zeytinlik alanlarına yönelik bir araştırma yapılacaksa ve kamu yararı varsa muhalefet şerhine rağmen bu kuruldan geçer. Bir firma yatırım yapacak diyelim kurula başvurulacak kurul da lehlerine karar verecek. 1939'daki yasa kalsın diyoruz. Kurul o ağacı oradan kaldırma yetkisine sahip" değerlendirmesini yaptı.

Beraber Tarım Politikası Yapalım

Zeytin yasasının iptali için 20 bin imza topladıkların ifade eden Gaytancıoğlu, “Bütün zeytincileri oraya getiririz. (Komisyonda görüşülürken) Balıkesir'den sanayici de geldi. AKP'liler dışında kimsenin istemediği bir yasa. Tek başına da değil torbanın içine sokarak getiriyor. Rant var, biz o rantı vermek istemiyoruz. Tecavüz yasasında nasıl geri adım attırdıysak bunda da attıracağız. AKP'ye 'al raporlarımızı oku, beraber yapalım' diyoruz. Tarım politikası milli politikadır" ifadesini kullandı.

Çiftçimizi Destekler, Köyden Kente Göçü Önleriz

“İyi bir fiyat politikasıyla çiftçimizi destekler, köyden kente göçü önleriz" diyen Gaytancıoğlu, “Dengeli olan ekonomiyi, sanayiyi, tarımı birlikte yönetmektir. 80 bin ton beyaz şeker ithal ettik. Şeker pancarı üreticimiz zarar etti. Her alanda üretici örgütlenmesine önem veriyoruz. Pamuğun, mısırın yetiştiği alanda sulama sistemlerinizi planlamanız lazım. Çukurova çiftçisi zarar ediyor. Mısır'dan ABD'den pamuk ithal ediyoruz, dışa bağımlıyız. İstesek yeter ama dışarıdaki daha ucuz o yüzden daha cazip geliyor" dedi.

Küresel Sermaye Türkiye Tarımında Etkin Hale Geldi

Türkiye'nin son 5 yıldır et ithal ettiğini belirten Gaytancıoğlu, şunları kaydetti: “5 milyar dolara yakın ithalat yaptık fiyat düşmedi, düşmez. Hayvanları kapatıyoruz bir yere yem veriyoruz. Meraları sulayarak, gübreleyerek üretmek lazım. AKP meraları ranta açıyor. Biz meraları koruyalım, diyoruz. Hayvancılık yaptığımızda et de süt fiyatı da ucuzlar. Küresel sermaye Türkiye tarımında etkin hale geldi. Yerli sektör rekabet edemiyor. AKP, 2010 yılında sıfır faizle hayvancılık kredisi verdi. Tarıma ilk defa girenler gelsin, dediler. Tarımı bilmeyenler geldi. Tesisler kurdular yanında yem fabrikası yok. Yemi ithal ettiler. 9,5 milyar lira para ayırdık hala et ithal ediyoruz. AKP üretim potansiyelinin farkında olsa da küresel sermayeye 'buyur gel' diyor. Geleceği düşünmeyen bir politika uyguluyor."

AKP'nin çiftçiye destek vermediğini anlatan Gaytancıoğlu, şöyle devam etti:

“AKP tarım kanunu çıkardı ancak tarıma bütçe ayrılması gerekir. Gayri safi milli hasılanın yüzde 1'inden az olmamakla birlikte çiftçiye destek vereceksiniz. Destekledik bunu. AKP hep bütçenin yarısını vermiş. Çiftçinin desteğini hep keserseniz, herkesin kullandığı fiyattan elektrik mazot kullanırsa üretemez. AKP çiftçiye destek vermiyor çünkü gözlerinde çiftçi yok. İstanbul'u büyütelim, AVM'ler dikelim, Anadolu'yu boşaltalım, her yeri 5 yıldızlı otellerle donatalım…' Oy deposu olarak görüyor. Ranta dayalı politika.

AKP'nin Tek Yaptığı Çiftçiyi Borçlandırmak

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) gibi kuruma yandaş doldurursanız zarar eder. Yıllarca yanlış yönetildi, dışarıdan krediler alındı. TMO yanında kooperatifçiliği geliştirirseniz devlete de katkıda bulunursunuz. Bir ülke üreterek kazanır. Rahatlıkla Türkiye'yi üretici konuma getirebiliriz. Dünyanın en pahalı mazotunu kullanırsanız rekabet şansınızı kaybedersiniz. Mazot dünyada 1,5 lira, biz 4 liraya satıyoruz. Türkiye 1996'dan itibaren 132 ülkenin taraf olduğu dünya tarım anlaşmasını imzaladı. Ürün almıyorum diyemezsiniz, ithalata yasağı koyamazsın sadece gümrük vergisiyle tarımını koruyabilirsin. AKP'nin en kötü olduğu alanlardan biri tarımdır. Tek yaptığı çiftçiyi borçlandırmadır. AKP iktidara geldiği yıl çiftçinin 1 milyar borcu varmış, şimdi 80 milyar lira. Şeker pancarının, fındığın, pamuğun politikası olması lazım. Çayda sorun var. Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olduğunda kaçak çayı önleyecek. Gerçek çay üreticisini korumamış oluyorsunuz. Cumhuriyet Halk Partisi oy için çalışan bir parti değil nitelikli üretim için çalışıyor.

Nişasta Bazlı Şeker Kullanımı Arttı!

Fındık bahçelerinin yüzde 70'i bizde. Sadece 3 milyar dolar para kazanıyoruz. Üretimi planlayamadığınız sürece çok fazla ihracata dönüştüremeyiz. O fabrikaları buraya çekebilsek kazanabiliriz. Çayda ÇAYKUR, fındıkta da Fiskobirlik var. AKP üretici örgütlerini güçlendirmedi, darmadağın etti. Fındıkta fazla mı ürettiniz, verin yoksul çocuklara verin okullara. Şeker tüketmemiz lazım. Şeker pancarı bizde var. Cumhuriyeti kuran bilge insanlar şeker fabrikası oluşturmuşlar. Buralarda cumhuriyetin devrimlerini yayalım, demişler. Okuma-yazma kursları şeker fabrikalarında açılmış. Şeker pancarı üretimi yapılarak toprak bakımı yapılmış, şeker pancarı bölge birlikleri oluşturularak mühendislik örneği yapılmış. Cumhuriyet aslında planlı ekonomiye çok eskiden geçmiş, hem devrimi yaymayı planlamış, hem bir kültürü yaymış. Şeker pancarı ile büyümeyi planlamışız. Nasıl ki şeker fabrikalarını modernize etmemeye başlamışız, KİT'leri popülist politikalarla yürütmüşüz, KİT'ler zarar etmeye başlayınca gözlerini karlı sektörlere diktiler. Kota kondu. Alpullu Şeker Fabrikası üretime geçiyor. 2017'de 2016'nın fiyatlarıyla şeker pancarı fiyatları oluşturuluyor. Bu yanlış. Şeker tüketiminde 3. tür şeker tüketimine yol açma var. Nişasta bazlı şeker kullanımını artırıyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında şeker pancarında kotayı kaldırıp, nişasta bazlı şeker kotasını yüzde 1,5'a düşüreceğiz."

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 14 Adet Yorum Yapılmış.
05 Haziran 2017, 23:13

2002

Orhan
yeni mi öğrendiniz. akp çiftçiyi yok etme planına 2002 yılında başladı...tarım kuruluşlarında zarar TMO tarım kredi hep sıkıntılı adı şaibeli müdürü TMO nun başına gelirken bakan hiç mi düşünmedi 2008 e baksınlar TMO müd Devamı..yeni mi öğrendiniz. akp çiftçiyi yok etme planına 2002 yılında başladı...tarım kuruluşlarında zarar TMO tarım kredi hep sıkıntılı adı şaibeli müdürü TMO nun başına gelirken bakan hiç mi düşünmedi 2008 e baksınlar TMO müdürü ne yapmış
04 Haziran 2017, 18:34

zaman

bekir
japonya unutmadı,zamanı gelince intikamını alır.,haaa köylü ne gördüyse,menderes,demirel ve özal zamanı gördü,ve birde mhp li tarımbakanı yusuf bey zamanı iyilik gördü,
04 Haziran 2017, 18:31

perişaniz

ihsan
Böyle giderse tarım hayvancılık tamamen bitecek mazot gübre pahalı şu mazotu 1.500 tleye düşürün ya ben bi trakyalı olarak olarak fiyatlardan hiç memnun değilim çifçiliği tamamen bizlere öldürteceksiniz tayyip erdoğan başkanım s Devamı..Böyle giderse tarım hayvancılık tamamen bitecek mazot gübre pahalı şu mazotu 1.500 tleye düşürün ya ben bi trakyalı olarak olarak fiyatlardan hiç memnun değilim çifçiliği tamamen bizlere öldürteceksiniz tayyip erdoğan başkanım sana oylarımızı verdiğimize bizi pişman ettin olmuyor böyle başbakanım çifçiler artık hangi dala konacağına şaşırmış vaziyette çifçileri diri diri mezara gömdüreceksiniz sen mazotu gübreyi düşür çifçiliğimizi ilerletelim yoksa bankalar bizleri sıfıra düşürecek
04 Haziran 2017, 18:28

niye

rahmi
Maşallah bu yıl buğdaylar çok güzel ama rusyaya uygulanan kota kaldırıldı bir hükümet bunu niye yapar?
04 Haziran 2017, 10:36

Felaket

Remzi
ziraat bankasi fona devredildi ozellestirmenin ilk ayagi demek. kurulusu tarim olan bu banka artik tarimla ugrasmasa bile firmalara kredi dagitiyor. cok yazik bu ciftci icin felakettir. mahsul para etmiyor zaten ustune birde bu cok zor olacak.
04 Haziran 2017, 10:30

Alkışlar

Selım
Bir AKP li olarak vekile katılıyorum dogru sözler çiftçi perişan bakan iyice mahvetti itale bagladı herşeyi rusların leşlerine muhtaç etti bizi yazık biz Ülke olarak olmuşuz aglayanımız yok
04 Haziran 2017, 10:26

Doğruluk

Davut
Helal çok doru siz mazotu 4,500 verin gübreyi 80 milyondan veri buğdayı 70 Kr tan alın sonrada dön başına ,5₺ 10,₺ destek deyin onuda zirat odasına ilcetarima cekase parası bir çok cifci almıyor bile benim 30 donum toptan var 280_₺ Devamı..Helal çok doru siz mazotu 4,500 verin gübreyi 80 milyondan veri buğdayı 70 Kr tan alın sonrada dön başına ,5₺ 10,₺ destek deyin onuda zirat odasına ilcetarima cekase parası bir çok cifci almıyor bile benim 30 donum toptan var 280_₺ çiftçilik kayıt parası aldılar bana verecekleri 300₺ farkı 20 ₺ bir yemek parası bile degil bu parayı benden aldılar bana 2017 aldiklarini 2018 verecekler bir yıl sonra benden alinani fayizi bile degil arkadaş tarım ilmudurlugunde çalışıyormuş yalaka bizler 30 yıldır cifciyiz Sude 2002 her ay alıyorduk şimdi yokdesek daha doğru olur
04 Haziran 2017, 08:30

Doğru Tespitler

Mahmut Uslu
Hükümet 15 yıldır üretimi artırmak, maliyetleri düşürmek, kaliteyi artırmak için teşvik/destek vermiyor. Hükümetin tek derdi destek/teşvik veriyorum diye meydanlarda nutuk atıp, oy devşirmektir. Hükümet için 15 yıldır geçerli o Devamı..Hükümet 15 yıldır üretimi artırmak, maliyetleri düşürmek, kaliteyi artırmak için teşvik/destek vermiyor. Hükümetin tek derdi destek/teşvik veriyorum diye meydanlarda nutuk atıp, oy devşirmektir. Hükümet için 15 yıldır geçerli olan tek şey önce ve her zaman koltuktur. Hükümetin memleketin gelişmesi, ilerlemesi gibi derdi amacı yoktur. 15 yıldır uygulanan politikalar ve sonuçları ortadadır.
04 Haziran 2017, 01:03

Dogru sözler

Cemal
Çok doğru söylemiş sayın milletvekili üreten nüfusu varoşlara taşı sonrada et krizi gıda krizi vs vs ekonomi sade büyükşehirlerdeki imar rantıyla yandaşlara ihale Taksim etmek ile yürümez... Bir de çiftçilik ve hayvancılıkla uğ Devamı..Çok doğru söylemiş sayın milletvekili üreten nüfusu varoşlara taşı sonrada et krizi gıda krizi vs vs ekonomi sade büyükşehirlerdeki imar rantıyla yandaşlara ihale Taksim etmek ile yürümez... Bir de çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan insanlar 15 yıldır ne ürettilerse para kazanamadıları Alınteri karşılığını alamadılar ...yetiştirilen ürünler para etmedikten sonra teşviğin hiçbir anlamı yok...
03 Haziran 2017, 21:12

helal vekilim

vedat
Vekilim guzel tespit tmo tarim krediyi zarara ugratan mudurlerle doldu kurumlar bakan tmo mudurunu niye getirdi gecmiste zarara ugratti hakkinda chp mhp onerge vermisti simdi tekrar geldi bu sefer tmo tamamen kapatmaya herhal

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Çiftçi HABERLERİ