2017'de afetten etkilenen çiftçilerin borçları ertelenecek!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Antalya'da meydana gelen hortum ve doludan olumsuz etkilenen çiftçilerin borçlarının ertelenmesi için Borç Ertelenmesi Kararnamesinin Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını belirtti.

2017'de afetten etkilenen çiftçilerin borçları ertelenecek!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Antalya ilinde meydana gelen hortum ve doludan kaynaklı yaşanan afet ile ilgili olarak açıklama yaptı.

"Antalya'nın Demre, Kumluca, Finike, Kaş ve Serik ilçelerinde dün saat 21.30 sıralarında oluşan hortum ve dolu, bölgede büyük çaplı hasara yol açmıştır.

Meydana gelen afetler, bu beş ilçemizde yerleşim yerleriyle beraber başta seralar olmak üzere bazı tarımsal alanlar olumsuz etkilemiştir. Finike ilçesinde ayrıca narenciye bahçeleri de hasar görmüştür.

HASAR TESPİTİ YAPILIYOR

Bakanlığımıza bağlı il ve ilçe müdürlüklerimiz, tüm ekipleriyle bölgede ön hasar tespit çalışmaları yapmaktadırlar. “Kaç çiftçimizin etkilendiği ve ne kadar alanın zarar gördüğü" şeklindeki ön hasar tespit çalışması en kısa süre içerisinde tamamlanacaktır. Kesin hasar tespiti ise önümüzdeki günlerde belli olacaktır. Tespit çalışmaları tamamlandığında kamuoyuyla paylaşılacaktır.

HORTUM VE DOLU AFETLERİ TARIM SİGORTASI KAPSAMINDA

Meydana gelen hortum ve dolu afetleri, tarım sigortaları kapsamındadır. TARSİM ekipleri, sigortalılar için sahada tespit çalışması yapmaktadırlar. Tespit edilecek sigorta kapsamındaki hasarlar, en kısa sürede tazmin edilecektir.

AFETTEN ETKİLENEN ÇİFTÇİLERİN BORÇLARININ ERTELENMESİ BAKANLAR KURULUNDA İMZAYA AÇILDI

Ayrıca 2017 yılında afetlerden etkilenen tüm çiftçilerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının ertelenmesi için Borç Ertelenmesi Kararnamesi, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılmıştır. Meydana gelen hortum ve dolu afetinden etkilenen Antalyalı çiftçilerimiz de bu Kararnameden faydalanabileceklerdir.

YARALARIN SARILMASI İÇİN GEREKENLER YAPILACAK

Bölgedeki gelişmeler Hükümetimiz ve Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Sayın Valimiz, İl Müdürümüz ve diğer tüm yetkililer olay mahallinde gerekli incelemelerde bulunmaktadırlar. Yaraların sarılması için gereken her şey yapılacaktır.

Bu afette can kaybı olmaması tek tesellimizdir. Bu vesileyle dolu ve hortum felaketinden etkilenen bütün üretici kardeşlerimizin her zaman yanlarında olduğumuzu belirtiyor kendilerine geçmiş olsun diyorum."

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 2 Adet Yorum Yapılmış.
16 Kasım 2017, 00:06

Şimdi Destek Zamanı

Tarım Mühendisi
Antalya il müdürümden aldığım bilgiye göre çok büyük bir felaket olmuş,yaklaşık 300 metre çapında , çok şiddetli bir hortum...bugüne kadarki en büyüğü, ..Cam seralar havada tuz buz olmuş, cam parçaları yapmış, tüm üret Devamı..Antalya il müdürümden aldığım bilgiye göre çok büyük bir felaket olmuş,yaklaşık 300 metre çapında , çok şiddetli bir hortum...bugüne kadarki en büyüğü, ..Cam seralar havada tuz buz olmuş, cam parçaları yapmış, tüm üreticilere geçmiş olsun,, Umarım en kısa zamanda her türlü destek verilir
14 Kasım 2017, 20:58

Afet

Antalya
Böyle zamanlarda vatandaşlarımızın yanında olmak, onlar için bir tesellidir. Çok geçmiş olsun. Allah bir daha göstermesin.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Çiftçi HABERLERİ