Kaman cevizinin atık kabukları değerleniyor

Kaman cevizi kabuklarının diğer birçok ceviz türünden daha yüksek seviyede antimikrobiyal özellik göstermesinden dolayı dekontaminasyon ve sterilizasyon işlemlerinde doğal bir antimikrobiyal olarak kullanılabileceği ortaya çıktı.

Kaman cevizinin atık kabukları değerleniyor

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde (AEÜ), Kaman cevizi kabuklarının depolanan gıda ürünlerinin raf ömrünün uzatılmasına katkısı üzerine bilimsel araştırma yapıldı. Kaman Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Emre Yavuzer, farklı ceviz türlerinin atık yeşil kabuğunun antioksidan ve antimikrobiyal özelliklerini incelediği çalışmasında Kaman cevizi yeşil kabuğunda diğer ceviz kabuklarından çok daha fazla oranda antimikrobiyal özelliği ile bilinen juglon maddesi olduğunu tespit etti.

Dr. Öğretim Üyesi Emre Yavuzer, farklı ceviz kabuklarının uzun yıllardır farmakoloji ve kozmetikte kullanılmakta olduğunu ancak Kaman cevizi kabuklarının diğer birçok ceviz türünden daha yüksek seviyede antimikrobiyal özellik göstermesinden dolayı dekontaminasyon ve sterilizasyon işlemlerinde doğal bir antimikrobiyal olarak kullanılabileceğini belirtti.

TARIMDANHABERYorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Çevre HABERLERİ