Yerli et fiyatları 5 lira arttı!

Yeni Şafak'ta yer alan haberde, şarbon korkusuyla ithal ete ilginin azaldığı ve karaborsacıların hareketlendiği kaydedildi. Murat Palavar'ın imzasıyla yayımlanan haberde, "Yerli etteki yüksek talep artışını ranta dönüştürmek isteyen karaborsacılar, fiyat artışı yapmak için harekete geçti" ifadesi kullanıldı.

Yerli et fiyatları 5 lira arttı!

İthal ete ilginin azalması gözleri yerli üretime çevirirken, yerli etin fiyatı son bir haftada 5 TL arttı. Fırsatçılar, önümüzdeki haftada 5 TL'lik yeni bir zam için fırsat kolluyor.

Piyasadaki hayvan varlığı ile fiyat belirleme gücüne sahip firmalar, yerli ete bir hafta içinde 5 TL zam yaptı. Önümüzdeki haftalarda da 5 TL'ye varan fiyatlarda yeni bir artırım planı yapılıyor. Fırsatçılar yüzünden et toptancılarında dana karkas kemikli etin fiyatı 27.5 TL'den 34-35 TL aralığına geldi. Kasaplarda kıymanın fiyatı ise 45-47 TL aralığına yükseldi.

Vatandaşın ucuz et ihtiyacını karşılamak için devletin başlattığı et ithalatı, kur oynaklığıyla oluşan fark nedeniyle bir süredir sübvanse ile yürüyordu. Böylece 3.80-4 euro arasında yapılan ithalat 20 TL'nin altına geliyordu. Şu anda kur farkı ile oluşan maliyet 30 TL'ye kadar çıktı. Kur farkına ilave şarbon hastalığı ile gelen ithal et korkusu ise devletin ucuzlatılmış et organizasyonuna darbe vurma ihtimali taşıyor.

TARIMDANHABERYorumlar

Toplam 3 Adet Yorum Yapılmış.
04 Eylül 2018, 09:29

Bilinçsiz haber yapıyorsunuz

Soner Sonkal
Öncelikle geçen yıl et
04 Eylül 2018, 05:07

Tarımı tarımcı yönetmeliği sürece ülke kaybetmeye mahkum
04 Eylül 2018, 00:22

Yeni Şafak gazetesi

Çoban
Ne oldu yeni Şafak çok mu zoruna gitti yerli etin karkas kesim fiyatının artması , sizde sanırım ithalat lobisinin içerisindesiniz, hiç gelib küçük aile üretici lerine sordunmu nasıl üretim yapılıyor diye bir yılda üretim ile alaka Devamı..Ne oldu yeni Şafak çok mu zoruna gitti yerli etin karkas kesim fiyatının artması , sizde sanırım ithalat lobisinin içerisindesiniz, hiç gelib küçük aile üretici lerine sordunmu nasıl üretim yapılıyor diye bir yılda üretim ile alakalı bütün girdiler neredeyse yüzde yüz arttı ve ülkenin bütün üreticisi neredeyse battı, bu ülkede stokcular zenginler ağalar ,ama biz küçük aile işletmeleri zar zor borç batağına sablanmis ayağa kalkmak için çaba sarf ediyoruz, haber yaparken lütfen çok düzgün bir şekilde yapın önce ülkenin bütün üreticisine bir sorun sorusturun köylere gidin ne haldeler ondan sonra haber yapın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Beyaz ve Kırmızı Et HABERLERİ