Kemiksiz et ithalatında 'özel sektör' iddiası asılsız çıktı!

Kemiksiz et ithalatının özel sektöre açıldığı yönündeki haberlerin altı boş çıktı. Dünya gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım, kemiksiz et ithalatının özel sektöre açıldığını iddia etmişti. Ancak Bakanlık yetkilileri, kemiksiz et ithalatı için özel sektöre kontrol belgesi verilmesinin gündemlerinde olmadığını belirtti.

Kemiksiz et ithalatında 'özel sektör' iddiası asılsız çıktı!

Kemiksiz et ithalatının özel sektöre açıldığı yönündeki haberlerin altı boş çıktı. Dünya gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım'ın, Resmi Gazetede bugün yayımlanan 'Sığır Eti İthalatında Sağlık ve Teknik Şartların Belirlenmesine İlişkin Tebliğ'e dayandırarak yaptığı haberde, kasaplık canlı hayvan ve karkas etten sonra şimdi de kemiksiz et olarak bilinen lop et ithal edileceğini ve kemiksik et ithalatının özel sektöre de açıldığını ileri sürmüştü.

ÖZEL SEKTÖRE YETKİ BAKANLIĞIN GÜNDEMİNDE BULUNMUYOR

Özel sektörün kemiksiz et ithalatı yapabilmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan kontrol belgesi alması gerektiğine dikkat çeken Bakanlık yetkilileri, Bakanlığın gündeminde böyle bir konunun bulunmadığına işaret ettiler. Resmi Gazete'de bugün yayınlanan 'Sığır Eti İthalatında Sağlık ve Teknik Şartların Belirlenmesine İlişkin Tebliğ'in Et ve Süt Kurumu tarafından Bosna Hersek'ten yapılan et ithalatındaki denetim ve kontrolü daha da artırmak için yayınlandığı belirtilirken, şunlar kaydedildi: "Özel sektörün kemiksiz et ithalatı yapabilmesi için Bakanlığın kontrol belgesi vermesi gerekiyor. Ancak Bakanlığın gündeminde böyle bir konu bulunmuyor"

AYNI HÜKÜMLER ÖNCEKİ TEBLİĞDE DE VARDI!

Diğer yandan kemiksiz et ithalatının özel sektöre açıldığı yönündeki iddianın sözkonusu tebliğin 5'nci maddesinin 'B' bendine dayandırıldığı, ancak aynı hükümlerin yürürlükten kaldırılan 2012 yılında yayınlanan tebliğde de bulunduğuna dikkat çekildi.

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 1 Adet Yorum Yapılmış.
09 Ekim 2017, 08:13

Eh belki
Hamdolsun etimizde geldi gayrı yaşasın

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Beyaz ve Kırmızı Et HABERLERİ