Ette çözüm Anadolu'da

Milli Gazete, bugün manşetten verdiği haberde kırmızı ette çözümün ithalatta değil, Anadolu'da aranması gerektiğine dikkat çekti. Haberde ithalatın geçici çözüm olduğuna işaret edilirken, "Türkiye, kendi üreticisini yine es geçiyor. Çözümün yolu üreticiden, yani Anadolu'dan geçiyor" denildi.

Ette çözüm Anadolu'da

Et fiyatlarına çözüm Balkanlar'dan, Avrupa'dan, Güney Amerika'dan yapılacak ithalatta aranıyor. Hâlbuki, “derde derman" bu ülkenin topraklarında yatıyor...

Milli Gazete'den Onur Şehmus Şahin'in haberine göre, ESK'nın kırmızı et ithalatı piyasada “geçici" rahatlama sağlasa da, kırmızı etteki belirsizlik halen orta yerde duruyor. Türkiye, hayvancılık sektöründeki sorunları kalıcı bir şekilde çözmektense, geçici çözümlere yöneliyor. Bunların başlıcası olan et ithalatı gerekçesiyle Uruguay'dan Macaristan'a, Ukrayna'dan Sırbistan'a kadar birçok ülkeden ithalat yapan Türkiye, kendi üreticisini yine es geçiyor. Çözümün yolu üreticiden, yani Anadolu'dan geçiyor.
LOP ET İTHALATI SAKINCALI
Prof. Dr. Bülent Nazlı, “Lop et ithalatının yapılmasını da sakıncalı buluyorum. Gelecek etin içine domuz eti ya da hastalıklı hayvanın eti karışmış olsa, bunu belirlemek çok zor olacaktır" şeklinde konuştu.
Sabahattin Zaim Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bülent Nazlı, Avrupa'da 2. ve 3. sınıf kalitede üretilen etin ithal edileceğini belirterek, “Avrupa'da üretilen birinci sınıf, kaliteli et satın almaya kalkılsa yine et fiyatları yüksek olacaktır. Balkanlar'dan daha önce de et ithal edilmişti. Gelen ürünü biliyoruz, kalitesiz ve ülkemiz standartlarının altında. Vatandaşın sadece ucuz et değil, kaliteli ve ucuz et yemesi gerekiyor" dedi.
Et ve Süt Kurumu'nun kırmızı et ithalatı sonrasında bakanlık kararı ile ithal etlerin satışı 81 ilde şubesi bulunan 2 zincir markete verildi. Kilosu 29–31 liradan satılmaya başlanan ithal etler, yerli üreticilerin büyük tepkisine sebep oldu. Et ithalatının hayvancılıktaki mevcut sorunu çözmeye yönelik olmadığı tartışmaları devam ederken tüketiciler, ithal edilen etlerin kalitesi ve güvenilirliği konusunda da şüphelerini dile getiriyor. Uzmanlar ise uyarıyor.
AVRUPA'NIN 2'NCİ VE 3'ÜNCÜ KALİTE ETİ İTHAL EDİLECEK!
Sabahattin Zaim Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Nazlı, Avrupa'da 2. ve 3. sınıf kalitede üretilen etin ithal edileceğini belirterek, “Avrupa'da üretilen birinci sınıf, kaliteli et satın almaya kalkılsa yine et fiyatları yüksek olacaktır. Balkanlar'dan daha önce de et ithal edilmişti. Gelen ürünü biliyoruz, kalitesiz ve ülkemiz standartlarının altında. Oradaki hayvanla bizim hayvanımızın kalitesi, lezzeti ve besleyiciliği karşılaştırılmaz. Bir et uzmanı olarak söylüyorum ki; kırmızı et bir protein kaynağı ve besleyiciliğiyle sağlığımız için çok önemlidir. Vatandaşın sadece ucuz et değil, kaliteli ve ucuz et yemesi gerekiyor. Devlet, sağlıklı bir hayvancılık politikası belirlemeli" ifadelerini kullandı.
LOP ET İTHALATININ YAPILMASI SAKINCALI!
Et ve Süt Kurumu'nun ilerleyen zamanlarda karkas etin yanında lop et ithalatına da başlayacağını belirten Bülent Nazlı, “Eğer ithalat yapılacaksa ya canlı hayvan ya da karkas et alınması daha doğru olacaktır. Karkas etin kalitesinin belirlenmesi ve incelenmesi daha kolay oluyor. Lop et ithalatının yapılmasını açıkçası sakıncalı buluyorum. Yüksek tonajlı lop et ithal edildiğinden, etin cinsinin ve kalitesinin belirlenmesi mümkün değil. Gelecek etin içine domuz eti ya da hastalıklı hayvanın eti karışmış olsa, bunu belirlemek çok zor olacaktır. Fakat lop etin yerine karkas et alınmış olsa, etin cinsi, etin yaşı ve kalitesini belirlemek daha kolaydır" şeklinde konuştu.


ÜRETİCİ ORTADAN KALKAR!

Fazlı Yalçındağ, Et ve Süt Kurumu'nun ithal edeceği eti, marketlerde reyon kiralayarak satmasının haksız rekabete sebep olduğuna yönelik tartışmalara işaret etti.

TÜRKİYE Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, “Amaç vatandaşa ucuz et satmaksa biz de satarız. Et ve Süt Kurumu'nun gidip reyon kiralaması ve bu eti ucuzdan satması kasapları zor duruma sokuyor. Bu durumda üretici ortadan kalkıyor. Danayı başka, eti başka, yemi de bir başka ülkeden alacaksınız, sonra da maliyet çok yüksek diyeceksiniz. Günü kurtaran çözümler yerine daha doğru ve kalıcı bir çözüm bulunmalıdır" ifadelerini kullandı.

TARIMDA İZLENEN YANLIŞ POLİTİKA ET FİYATINI YÜKSELTİYOR!

Uzun yıllardır hayvan besiciliği yapan Abdullah T., “4-5 ay öncesine kadar besicilik yapan mal sahipleri mağdur. Hayvanı besiye koyan hayvan sahipleri duvara tosladı. Et fiyatlarının yüksek olması, tarımda izlenen yanlış politikalardan kaynaklanıyor. Çiftçi, tarımda hasadının karşılığını alamıyor. Çoğu zaman ekinden toplanan ürün maliyeti bile karşılamayınca vatandaş tarımdan uzaklaştı. Tarımdaki bu düşüşe paralel olarak hayvancılık da düştü. Bu düşüş geçici hamlelerle önlenmeye çalışılsa da başarılı olunamadı. Bu doğrultuda devlet teşvik yapıyor, ama teşvik düzgün yapılmalı. Doğrudan gelir desteği yapılarak üretime teşvik edemezsiniz. Burada çiftçi alacağı paraya bakar, hayvan sayısına değil" dedi.

HAYVANCILIĞIN DAHA FAZLA DESTEKLENMESİ GEREKİR

Tüketici Sorunları Derneği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, ithal edilecek etin tüketiciye uygun olması gerektiğini vurgulayarak, “Yurt dışından gelecek et için gerekli uygun şartlar oluşturuldu mu? Etin nakliyesi için gerekli soğuk zinciri oluşturuldu mu? Gerekli önlemler alındı mı? Bunların hepsi önemli konular. Hepimizin bildiği gibi et bayatlayınca zararlı toksinler üretmeye başlar. Sırf ucuz diye vatandaş riske atılmaz. Eğer ithal edilecek et lezzetli, kaliteli ve sağlık şartlarına uygun değilse bu, tüketici mecburiyetini doğurur. Burada önemli olan, ülkemizdeki çiftçiliğin ve hayvancılığın geliştirilmesidir. Türkiye'de hayvancılığın daha fazla denetlenmesi ve desteklenmesi gerekir" açıklamalarını yaptı.

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 4 Adet Yorum Yapılmış.
09 Kasım 2017, 11:36

mera ıslahı

recep takır
Hayvancılığın temel sorunu ucuz ve kaliteli kaba yem kaynağı sorunudur. Ülkede 15 milyon mera var diyenler fransa isveç danimarka geze dursunlar millet sorunu aracıda spekülatörlere ihale etti bile. Yazıl ülkeme yıllardır mera ıslahı Devamı..Hayvancılığın temel sorunu ucuz ve kaliteli kaba yem kaynağı sorunudur. Ülkede 15 milyon mera var diyenler fransa isveç danimarka geze dursunlar millet sorunu aracıda spekülatörlere ihale etti bile. Yazıl ülkeme yıllardır mera ıslahı diye milyonları ööpe atanlar hala el üstünde bunu anlamak zor..
09 Kasım 2017, 09:23

mera ıslahı

recep takır
Hayvancılığın temel sorunu ucuz ve kaliteli kaba yem kaynağı sorunudur. Ülkede 15 milyon mera var diyenler fransa isveç danimarka geze dursunlar millet sorunu aracıda spekülatörlere ihale etti bile. Yazıl ülkeme yıllardır mera ıslahı Devamı..Hayvancılığın temel sorunu ucuz ve kaliteli kaba yem kaynağı sorunudur. Ülkede 15 milyon mera var diyenler fransa isveç danimarka geze dursunlar millet sorunu aracıda spekülatörlere ihale etti bile. Yazıl ülkeme yıllardır mera ıslahı diye milyonları ööpe atanlar hala el üstünde bunu anlamak zor..
09 Kasım 2017, 09:04

Çözüm basit ama tehlikeli

Dr. Taner
1.Anadolu'da yaygın olan celep olayı tamamen yasaklanacak. 2.Alınan bir büyükbaş hayvanın bir yıl boyunca satışı yasaklanacak, sadece mezbahaneye gidebilecek. 3.Yem bitkileri destekleri ayni değil nakdi yapılacak. 4.Kastamonu, Bartı Devamı..1.Anadolu'da yaygın olan celep olayı tamamen yasaklanacak. 2.Alınan bir büyükbaş hayvanın bir yıl boyunca satışı yasaklanacak, sadece mezbahaneye gidebilecek. 3.Yem bitkileri destekleri ayni değil nakdi yapılacak. 4.Kastamonu, Bartın, Artvin, Kars vb. illerde yem bitkisi üretimi dışında diğer ürün ekenlere ciddi yaptırımlar getirilecek. 5.Çiftçi eliyle yem muadili üretimi (paketlenmiş slaj, balya fiğ-korunga vb.) sektörü oluşturulacak, TMO benzeri bir kuruluş çiftçiden bu ürünleri alıp, ihitaç olan diğer çiftçiye satacak (karsız). 6.Sun'i tohumlama, aşılama vb. ücretsiz olacak. 7.Medya gücü nedeniyle saçma sapan zeytinliklere verilen önemin daha fazlası mera alanlarına verilecek. Merkezi alanlarda örnek mera bölgeleri oluşturulacak.
09 Kasım 2017, 08:45

.

Kl
Ankara belediye baskani bile tum ekibi degistirdi siz degistiremediniz.Paslanmis kisiler kurumlari paslandiriyorlar.Oy verelim de be kardesim sizde azcik halki dinleyin.

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Beyaz ve Kırmızı Et HABERLERİ