Bakan Fakıbaba’ya ucuz etle ilgili zor soru!

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, ucuz et konusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba'nın açıklamakta zorlanacağı hatta açıklayamayacağı sorular bulunduğunu belirtti. Atalık, Bakan Fakıbaba'ya "bugüne kadar et ithalatına ödenen 5 milyar doların ucuz et konusunda sağladığı bir fayda olmuş mudur?" diye sordu.

Bakan Fakıbaba’ya ucuz etle ilgili zor soru!

Bakanlık tarafından uygulanan ucuz etle ilgili olarak bir açıklama yapan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, Bakan Fakıbaba'ya, “2010 yılından buyana et ithalatına ödenen 5 milyar doların ucuz et konusunda sağladığı bir fayda olmuş mudur?" sorusunu yöneltti.

KIRMIZI ETTE GERÇEK FİYAT NEDİR?

Bakan Fakıbaba tarafından ucuz et projesinin amacının gerçek fiyatların tüketiciye yansıması olarak açıklandığını hatırlatan Atalık, “Bu durumda Bakan gerçek fiyatın ne olduğunu derhal kamuoyu ile paylaşmak zorundadır" dedi.

HAYVANCILIKTA AÇIK MALİYET ÇIKARTILMALI!

Sadece bununla da sınırlı kalınmaması gerektiğini dile getiren Atalık, hayvancılığın açık maliyet hesabının da çıkarılması gerektiğini belirterek, Bakan Fakıbaba'nın konuya bu ciddiyetle yanaşması durumunda açıklamakta zorlanacağı, hatta açıklayamayacağı bir takım soruların gündeme geleceğini kaydetti.

ATALIK'A GÖRE BAKANIN ZORLANACAĞI SORULAR

Atalık, Bakan Fakıbaba'nın zorlanacağı, hatta açıklayamayacağı soruları ise şöyle sıraladı:

Ülkemizde hayvancılıkta üretim maliyetleri neden yüksektir?

Hükümetin bundaki görev ve sorumlulukları nelerdir?

Bu görev ve sorumluluklar hangi düzeyde yerine getirilmektedir?

Yavru ölümleri neden yüksektir ve önlenememektedir?

Ucuz yem kaynağı meralarımız ne düzeyde amaç dışı kullanımlardan korunabilmektedir?

İthalatın yerli hayvancılık sektörüne verdiği zararın boyutu ne düzeydedir?

İthalata ödenen 5 milyar doların ucuz et konusunda sağladığı bir fayda olmuş mudur?

İthalata milyar dolarlar harcanırken bırakın ucuz eti, fiyatların sabit tutulamamasının nedenleri bir önceki sorumlularına sorulmuş mudur?

Üretim maliyetini aşağı çekmedikçe ithalat yoluyla kırmızı et fiyatının aşağı çekilebileceğine sayın Bakan hala inanabilmekte midir?

TARIMDAN HABERYorumlar

Toplam 3 Adet Yorum Yapılmış.
07 Kasım 2017, 15:32

TARIMCI
ALLAH AŞKINA ET ,SAMAN,BUĞDAY İTHAL ET ONDAN SONRA YERLİ OTOMOBİL YAP GÜLDÜRMEYİN İNSANI BEN AKLIMLA ALAY ETTİRMEM YETER KANDIRILDIĞIMIZ.
07 Kasım 2017, 11:16

Boş soru..

HDM
Bence zor soru değil boş soru olmuş, Ahmet ATALIK bilirki bu sorun bugünün değil son 40 yılın sorunu 40 yıldır biriken sorun patlak verdi.Doğu,Güneydoğu,Karadeniz,İçanadolu da köyler boşalırken keşke ZMO sesini yükseltseydi,şimd Devamı..Bence zor soru değil boş soru olmuş, Ahmet ATALIK bilirki bu sorun bugünün değil son 40 yılın sorunu 40 yıldır biriken sorun patlak verdi.Doğu,Güneydoğu,Karadeniz,İçanadolu da köyler boşalırken keşke ZMO sesini yükseltseydi,şimdi konuşmak hikaye
06 Kasım 2017, 18:57

Şikayet

Süleyman
Sayın bakan. Yem saman fıyatını. Belirle. Etti nasıl üç satıyorsan. Yurtdışından. Kaça. Alıyorsun eti buraya. Kaça maliyetine açık larmısın. Yaptığın pazarlığı kamuya başlaş lütfen. Bu işte seni karın ne

Yorum Yapın

* tarimdanhaber.com'da yayınlanan tüm yorumların cezai ve hukuki sorumluluğu yorumu yapan kişinin kendisine aittir. tarimdanhaber.com yapılan yorumlarla ilgili herhangi bir konuda sorumluluk kabul etmemektedir.
* Yorum yapan kişiler tarafından oluşturulan içerikler herhangi bir ön incelemeye tabi değildir. İlgili yorumlar hakkında tarafımıza başvurulmadığı sürece ilgili içeriğin hukuka uygunluğu tarafımızdan denetlenmemektedir.
* Yapılan yorumlar kişiler tarafından oluşturulduğu için bu yorumların doğruluğu ve güncel bilgiler olup olmadığı tarimdanhaber.com tarafından kabul edildiği anlamına gelmemektedir.

Beyaz ve Kırmızı Et HABERLERİ