Ziraat Odası Başkanı: Gübre yüzde 200 zamlandı

Döviz kurunda yaşanan dalgalanma tarım girdi maliyetlerinin fiyatlarını fırlattı. Adana Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, gübrenin son bir yılda yüzde 200'ün üzerinde zamlandığını söyledi.

Ziraat Odası Başkanı: Gübre yüzde 200 zamlandı
banner200

Gübreye, mazota, ilaca, elektriğe yani çiftçinin girdi maliyetlerinde yüksek oranda artış olduğunu dile getiren Doğan, yaptığı yazılı açıklamada, “Buğday, soğan, sebze ekimine başlayan çiftçilerimizin bu ürünlerde daban gübresi kullanması gerekiyor. Gübre fiyatları, üretimde en önemli kalem, bu yıl fiyatlardaki yüksek artış sebebiyle, çiftçi gübre kullanımını azaltmak zorunda kalacak, bu sebeple yeterli ve kaliteli ürün elde edemeyen çiftçi zarar edecek, bu da ülke ekonomisine zarar verecektir” dedi.

EN FAZLA ARTIŞ GÜBREDE

Tarımsal girdilerde en çok artışın dünyada yaşanan doğalgaz krizi sebebiyle, ham maddesi doğalgaz olan azotlu gübrede görüldüğünü ifade eden Doğan, “Azotlu gübrede yaklaşık yüzde 300'e yakın artış oldu. Gübre üretiminde kullanılan hammaddelerin Türkiye'de üretilmemesi sebebiyle ithal ediliyor. Döviz kuruna bağlı olarak da zamlanan gübre, üreticileri zor durumda bırakıyor. Pandemi sürecinde önemi daha da ön plana çıkan tarım sektöründe, sürdürülebilir üretimin de önemine değinen Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Tarım Bakanlığımızın, gübrede en az yüzde 50 teşvik ve destek vererek, çiftçilerimizin üretimini sürdürmesine yardımcı olmalıdır” ifadelerini kullandı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251