Ziraat mühendislerine sahip çıkmayanlar şimdi de itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Tarım ve Orman Bakanlığı'nca 'Bitki Koruma Ürünleri Satış Yetkisi ve Depo İzni' yönetmeliğinde yapılan değişikliğe sert tepki gösterdi: Akıl tutulması bu kararın iptalini istiyoruz" dedi.

Ziraat mühendislerine sahip çıkmayanlar şimdi de itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar
banner200

Ziraat mühendislerinin sorumluluğundaki işlerin yönetmelik değişikliğiyle orman mühendisi ve orman endüstri mühendislerince gerçekleştirilmesinin önünü açan yönetmeliğin 'Kabul edilemez' olduğuna dikkat çeken Ayhan Barut, "Yaptıkları tek bir doğru iş bile yok. Ziraat mühendislerine sahip çıkmayanlar şimdi de mesleğimize göz dikip tamamen itibarsızlaştırmaya ve bitirmeye çalışıyorlar" dedi.

AKIL TUTULMASI BU KARARIN İPTALİNİ İSTİYORUZ

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca 'Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelik'te 18 Temmuz'da yapılan değişikliğin kabul edilemez olduğunu aktaran Barut, "Bitki Koruma Ürünleri Satış Yetkisi ve Depo İzni'nin ziraat mühendislerinin dışında orman endüstri mühendisi ve orman mühendislerine de verilmesi şaşırtıcı olduğu kadar asla kabul edilemez. Mesleğimize, iş ve aş derdindeki meslektaşlarımıza çok büyük zarar verecek bu değişikliğin iptalini istiyoruz. Bu işin eğitimini üniversitede alan ziraat mühendislerini yetki belgesi için zorunlu sınava sokanların bu 'akıl tutulması' kararını gözden geçirmelerini talep ediyoruz" diye konuştu.

TARİHİ YANLIŞTAN DÖNÜLMELİDİR

Aynı zamanda ziraat mühendisi olan ve Bakanlıkça yapılan yönetmelik değişikliğinin 'elle tutulur' yanının bulunmadığına dikkat çeken Ayhan Barut, "Salgın döneminde bir kez daha görüldüğü gibi en az sağlık kadar, güvenli gıdaya erişim de hayati derecede önem taşımaktadır. Eğer burada iş uzmanına bırakılmazsa daha tehlikeli sonuçlar ortaya çıkar. Bu yüzyılda daha da önem arz eden temiz gıdaya erişim, çevre hassasiyeti, bitki- toprak- hastalık ve zararlı  ilişkilerini daha dikkate alacak uygulamaları önceliğimize koyacakken, bu konularda eğitim almayan meslek disiplinlerine pestisit konularının verilmesi söz konusu bu hassasiyetlere uymamaktadır.

Tarladan sofraya gıda zincirinin en önemli halkasını oluşturan ziraat mühendisleri, ilaç bayiliği ve satışı için aldıkları diploma yetmezmiş gibi haksızca zorunlu sınava tabi tutulmaktadır. Bu işin eğitimini üniversitelerde alan ziraat mühendislerine bunu reva görenler, şimdi akıl almaz hesaplarla abuk subuk kararlarla mesleğimize ve meslektaşlarımıza kötülük peşindeler.

Bu yönetmelik değişikliğiyle ziraat mühendisi dışında neredeyse herkes, zirai ilaç bayiliği açıp zirai ilaç satabilecek ve bizlerin işini yapabilecek. Biz mevcut yönetmeliğe ziraat mühendisleri dışında başka bir meslek grubunun girmesine karşı çıkarken bunu yapmadıkları gibi orman mühendisleri ve orman endüstri mühendislerine de eklediler. Bir başka meslek disiplinine iş alanı açmak için uzmanlık alanını hiçe sayan bu mantık, yakında 'bıçak tutuyor' diye kasaplara da doktorların yanında ameliyata giriş yetkisi verebilir. İnsanda akıl ve izan olmalı.

Ziraat mühendisinin eczane açması, kimya laboratuvarı kurması, orman mühendislerinin işini yapması mümkün mü? Elbette değil. Çok sayıda ziraat mühendisi yıllardır kamuya atama beklerken, iş ararken, gece gündüz çoluk çocuğunun ekmeği için mücadele ederken bu karar mesleğimize ve meslektaşlarımıza vurulmuş darbedir. Bu nedenle bu değişikliği asla kabul etmiyoruz.

Mesleğimize ve meslektaşlarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. Soru önergeleri, Meclis Araştırması ve kanun değişikliği teklifleriyle Meclis gündeminden bu konuyu düşürmeyeceğiz. Meslektaşlarımızla birlikte gerektiğinde hukuki yollara başvurarak bu değişikliğin iptalini sağlayacağız. Bilinmeli ki, bu tarihi yanlıştan dönülmesi için mücadelemiz sürecektir. Tarım ve Orman Bakanlığını sorumluluk duygusuyla göreve çağırıyor, bu yanlışı düzeltmeye davet ediyoruz" dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2020, 17:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adil Düzen
Adil Düzen - 1 yıl Önce

Tarım bakanlığında ayaklar baş olmuş. Türk Milliyetçilerini yok sayıyorlar. Ülkücüleri yok sayıyorlar. MHP lileri yok sayıyorlar. Sosyal demokratları hiç saymıyorlar. Fetö artıkları kadar kıymetimiz yok. Biz MHP ye destek veriyoruz, MHP Akparti ye destek veriyor, Akparti malum sendikayla paslaşıyor. Biz kendi ayağımıza sıkıyoruz. Cumhur İttifakı bu durumda nereye kadar gider.

9 Eylül
9 Eylül @Adil Düzen - 1 yıl Önce

Bizi yok sayıyorlar. Her yerde yok sayıyorlar. İnşAllah sonu hayırlı olur.

Aylinin çiftliği
Aylinin çiftliği - 1 yıl Önce

Sayın vekilim bir de Avrupa birliği nezdindeki Aslen petrol mühendisi olan yurtdışı tarım müşavirimizle ilgili atamayı da gğndeme getirebilir misiniz bakanlığımızda hiç ziraatci yokmuş gibi devlette 1 gün bile hizmeti olmayn yoldan geçen adamı nasıl atamışlar meraktan ölüyoruz

Koylu
Koylu - 1 yıl Önce

Ziraat muhendislerine yapilanin acisi daha sonra patates sogan kuyrugunun beteriyle aclikla cikacak. Sen ilahiyatcisini mimarini kaymakamini acikogretim mezununu tarima yonetici yap muhendisi itibarsizlastir kiyamet alameti bunlar

Alma mazlumun ahını
Alma mazlumun ahını - 1 yıl Önce

Ziraat Teknisyeni Ziraat Tekniklerini yok hükmünde görüyorsunuz. Ne haldeyiz. Ziraat Teknisyeni Teknikeri fiilen ne iş yapıyor. İçler acısı durumumuzu istatistiğe dökünüz.

Liyakat...
Liyakat... - 1 yıl Önce

Liyakat,,, Liyakat..... Liyakat

Şamar atmak
Şamar atmak - 1 yıl Önce

Ziraatçıların başına veteriner hekim, veteriner hekimlerin başına ziraatçı gelirse sonuç bu olur. Her iki meslek daha çok şamar yer. Artık boşanmalı. Rahmetli Özal'ın bu sistemi yürümüyor. Zirai İşler ve Veteriner İşleri Genel Müdürlük ve taşkilatları kurulsun. Orman ve Su Gibi! Bu mesleklerin fakülteleri birbirlerinin işlerine sulanmayı bıraksın Veteriner hekimi bitkisel üretime genel müdür yaptılar, su ürünleri mühendisleri tıbbi teşhis, tedavi ve reçete derdinde, zooteknist ziraatçı hoca ameliyat yapar, sağlıkta şiddete vet.hekim dahil edilmez, sendikası sağlıkta şiddeti sulandırıp mühendisler katılsın der, vet. Hekim tam güne dahil edilip kliniği kapatılır, fiili hizmete dahil edilmez ve bunun sonu yok. Boşanma olmaz ise aldatma, şiddet, yıpratma :)hepsi olur. Bir veteriner hekim olarak mesai yaptığım ziraat mühendisi arkadaşlarıma geçmiş olsun diyorum.

Atilla Turan
Atilla Turan - 1 yıl Önce

Türk tarımı ,ciftcisi ve ziraat mühendisleri başka bir bakanlığa baglansin. Tarım Bakanlığı sadece orman ve Odun işine baksın, Türk tarımı bir nebze nefes alır belki...

Zooteknist
Zooteknist - 1 yıl Önce

Zooteknist olarak yorumunuzun çok doğru ve yapıcı olduğunu düşünüyorum. İnşAllah bu yolda adım atılır ve meslekler arası sınırlar çizilir. Her kademeye, eğitimine uygun insanlar getirilir.


banner151

banner251