Yörsan'ın batmasını istemiyoruz süt üreticileri olarak fabrikaya talibiz

Üretici birliği dev firmayı kurtarmaya talip oldu. Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, süt üretici birlikleri olarak yaklaşık bir yıl önce konkordato ilan eden, hakkında iflas dilekçesi verilen ve geleceği tartışılan Yörsan Gıda'ya talip olduklarını bildirdi.

Yörsan'ın batmasını istemiyoruz süt üreticileri olarak fabrikaya talibiz
banner200

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, Yörsan’ın geçen yıl konkordato sürecine girdiğini, şirketin durumunun başta Güney Marmara ve Ege olmak üzere tüm Türkiye’de süt sektörünü etkilediğini söyledi.

Yörsan’ın büyük bir süt tesisi olduğunu belirten Keskin, bölgedeki birçok süt üreticisinin şirkette parasının kaldığını ifade etti.

Keskin, “Yörsan kurumsal bir firma. Devletin yasalarından yararlanarak konkordato ilan ediyor. Üreticilerin ne günahı var? Üreticilerimiz burada mağdur oldu ve birlikler sayesinde bir nebze de olsa rahatladı” dedi.

71 İLDE 730 İLÇEDE...

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği ülke genelinde 71 ilde 730 ilçede merkez birliğe üye, 305 adet süt üreticileri birliği ve 450 bin üreticisi ile faaliyet gösteriyor. 5200 sayılı Tarımsal Üretici Birlikleri Kanunu kapsamında kurulan SÜTBİR, ürün kalitesini iyileştirmek, pazarlama gücü arttırmak, üretici haklarını koruma altına alınmak ve kayıt dışı süt üretimini engellemek gibi konulardaki sorunların çözümü noktasında çalışıyor.

“İFLASININ İSTENDİĞİNE DAİR HABERLE DUYUYORUZ”

Yörsan gibi büyük ve tüm Türkiye’de etkili olan bir firmanın “batmasını” istemediklerini dile getiren Keskin, “Yörsan’ın iflasının istendiğine dair haberler okuyoruz. Biz de üretici birlikleri olarak Yörsan’a ortak olmaya talibiz. Biz buraya hissedar olursak o bölgedeki üreticilerin de bir işletmesi olacak. Süt üreticilerinin ürünlerini daha iyi satabilecekleri bir yer haline gelecek.” ifadelerini kullandı.

Bütün bunlardan dolayı Yörsan’ın idaresinde olmak istediklerini söyleyen Keskin, “Eğer Cumhurbaşkanımız da uygun görürse burayı almak isteriz. Çünkü bu işi en iyi bilen biziz.” dedi.

Keskin, Yörsan’ın daha kötü duruma gelmesini bekleyenler olduğunu, şirkete ortak olmak isterken art niyetli davranmadıklarını kaydetti. (AA)

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2019, 18:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
NAMIK KEMAL
NAMIK KEMAL - 2 yıl Önce

YÖRSAN GİBİ YARIM ASIRDAN FAZLA GEÇMİŞİ OLAN BİR ÖZEL SEKTÖR ŞİRKETİNİN BU HALE DÜŞMESİ ELBETTE İBRETLİK BİR DURUM... BU ŞİRKETİ SÜT ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ ALIP TİRE SÜT ÜRÜNLERİ KOOPERATİFİ GİBİ YÖNETİRSE SONUÇ ÇOK İYİ OLUR... YOOOK TARIM KREDİ ŞİRKETLERİ GİBİ AYIRMALI KAYIRMALI, LİYAKATSIZ VE DE SİYASİ PARTİ YÖNETİR GİBİ BİR TAKIM HAYSİYET FUKARASI ADAMLARA TESLİM EDERLERSE... SONUÇ BERBAT OLMAYA MAHKUMDUR...

Tekirdağ
Tekirdağ - 2 yıl Önce

Bende inandım tamamen medyatik bir açıklama

Ciftci
Ciftci - 2 yıl Önce

Üretici yani çiftçiyi kurtarmayı ne zaman dusuneceksin

Hgtt
Hgtt - 2 yıl Önce

Helal olsun sayın baskanım. İlaç ecza depoları ve tkdk dan destekli kesemhanelerin kurulmasinı da ekleye bilirsiniz.

Sinan. ertoğrul
Sinan. ertoğrul - 2 yıl Önce

Çiftçilik.bitmiş Allah.yardımcımız. olsun

banner151

banner251