Yetersiz yağış buğday rekoltesini de vurdu

Ulusal Hububat Konseyi’nin raporuna göre, bu yıl yetersiz yağış nedeniyle yüzde 5 rekolte kaybı olacağı tahmin ediliyor. Buğdayda bu sezon rekoltenin 19 milyon ton olması bekleniyor.

Yetersiz yağış buğday rekoltesini de vurdu
banner200

Ulusal Hububat Konseyinin 2020-2021 Üretim Yılı Buğday Değerlendirme Raporu'na göre, ekim-mart döneminde düşen yağış miktarı uzun yıllar ortalamasının altında kaldı. Bu dönem yağışın en az düştüğü bölge İç Anadolu olurken, Ege ve Karadeniz bölgelerinde ise son 40 yılın en kurak sonbaharı yaşandı.

MART YAĞIŞLARI BELİRLEYİCİ OLACAK

Marmara haricinde tüm bölgelerde kış yağışlarının uzun yıllar ortalamalarına göre azaldığı ve en fazla azalışın yüzde 31 ile İç Anadolu'da gerçekleştiği görüldü.  Mart ayının yağışlı geçmesi ise kuraklığın olumsuz etkilerini belirli ölçüde telafi edilebilme imkanını ortaya çıkardı. Mart yağışları büyüme ve gelişme açısından yeterli, rekolte umutlarının devamı açısından olumlu değerlendirildi.

BUĞDAY EKİMİNDE ARTIŞ

Buğday verimi açısından nisan-mayıs yağışları belirleyici olacak. Rapora göre, Türkiye'de buğday ekim alanının 7,1 milyon hektarın üzerine olduğu tahmin ediliyor. Geçen yıl 20 milyon ton olan buğday üretiminin bu sezon yüzde 5 azalışla 19 milyon ton olacağı öngörülüyor.Öte yandan, fiyat avantajı daha fazla olan makarnalık buğday ekiminde artış olduğu değerlendiriliyor. Ülkede makarnalık buğday ekim alanında yüzde 3-4 artış yaşandığı belirtiliyor.

  

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2021, 18:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali dag
Ali dag - 6 ay Önce

Yeterli gübre atilamadi 185 TL.gubre çuvalı cumhuriyet tarihinde rekor kırıyoruz sayesinde hükümetin utanmak için size bu yeter ama o surat yokki herkezi fakirlestirdiniz vede boğazına kadar milleti kredi borcuna soktunuz

Simsarlar
Simsarlar - 6 ay Önce

Yağışlar son üç dört yılda en iyi seviyede gerçekleşti ona rağmen simsarlarin buğday ile ilgili planlarına hizmet edecek diye şimdiden düşük rekolte var diye haber yapmaya başladı eee toplayanlar değişmiyor ürünü çünkü

Çiftçi
Çiftçi - 5 ay Önce

%50 nin üstünde olacak. Buğdayı unutun bu sene.

Misafir
Misafir - 5 ay Önce

Güneydoğu kavruluyor ekinler berbat durumda

acınmaz bu ülkeye
acınmaz bu ülkeye - 5 ay Önce

kıtlıga hazır olun millet iyi tutunun tekadama sizi açlıktan kurtarır

banner151

banner251