Yeni Ekonomi Programı’nda 3 yıllık yeni tarım yol haritası!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP), tarım ve orman alanıyla ilgili 6 eylem planına yer verildi. "Değişim Başlıyor" ana temasını taşıyan 2020-2022 dönemini kapsayan Yeni Ekonomi Programı ile tarım ve ormancılıkta gelecek 3 yılın yol haritası belirlendi.

banner255
Yeni Ekonomi Programı’nda 3 yıllık yeni tarım yol haritası!
banner200

Tarım ve Orman Bakanlığı sorumluluğunda ormanların sürdürülebilir yapısı korunarak ekonomik, ekolojik, sosyo-kültürel katma değeri artırılacak, kıymetli ağaç tür ve miktarında artış için Endüstriyel Plantasyon Ana Planı hazırlanacak. Su ürünlerine ilişkin yeni üretim alanları çevresel faktörler göz önünde bulundurularak belirlenecek ve izinleri önceden alınarak yatırıma hazır hale getirilecek. Su ürünlerinin ihracatında sektörle birlikte hedef pazarlara yönelik çalışmalar yapılarak ihracat ve ürün çeşitliliği artırılacak. Su ürünlerinde geçen yıl yaklaşık 1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilmişti. Yeni tarımsal destekleme modeli ile üretim ve verimde artış sağlanacak.

Et arzını ve fiyat istikrarını güven altına almak ve ithal bağımlılığını azaltmak için büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı sektörlerinde üretim ve verimlilik artırılacak. Geçen yıl Haziranda 64,7 milyon olan Türkiye'nin toplam hayvan varlığı bu yıl Haziranda 70 milyona yaklaştı.

Yerli ve milli tohum üretim kapasitesi ve sertifikalı tohum kullanım oranı artırılarak tohum ithalatı azaltılacak, verimlilik öncelikli olacak. Bu sayede üretim ve tüketim zincirinde gıda güvenliği ve güvenirliği sağlanacak. Türkiye'de sertifikalı tohum üretimi 2002'de 145 bin ton iken, 2018'de 1 milyon 59 bin tona ulaştı. Geçen yıl sektördeki ithalat 178 milyon dolar, ihracat 152 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
İlker
İlker - 2 yıl Önce

Yani haftalarca üzerinde tartışılan milli tarım projesi rafa kaldırıldı. Kurulmadan kapanan bir semarat holding vardı

Murat
Murat - 2 yıl Önce

Anlaşıldı Mazot gübre ilaç sulama tohum fiyatlarında hiçbir indirim olmayacak....tarımdan gelen bir lider ülkeyi yönetmedikçe tarım kurtulmaz....bildikleri tek şey inşaat konut la ülke kalkındırmak....bu gelirle kimse konut alamaz....ne işçi ne çiftçi nede esnaf....enerjiye yapılan zamlara bak birde çiftçinin mahsülüne işçinin maaşına emeklinin maaşına yapılana bak.....bu insanlar hesap bilmiyoruz sanıyor....insanları aptal yerine koyuyorlar......ama millet bunlardan memnun...

Zeki sütpak
Zeki sütpak - 2 yıl Önce

Bir ülkenin ekonomik gücü tarımdan geçer. Ne yazıkki tarımımız ithalata endeksli hale gelmiş. Kaybeden herkes olur benden söylemesi. Üretime dayalı tarım favorimiz olmadigi müddetçe yatalak hasta misali olunur.

Yakup Adıgüzel
Yakup Adıgüzel - 2 yıl Önce

Bunlar tarımda ne anlıyor tarım bakanı hic bamuk ekmişmi

Boş işler bakanı
Boş işler bakanı - 2 yıl Önce

Sayın bakanımız sadece konuşup insanların vaktini çalıyor destekleri ödeyinde rahatlayalım öyle şöyle prensim böyle dalgalanma gibi afili laflarla olmaz bu işler icraat görelim artık

Murat çolakoğlu
Murat çolakoğlu - 2 yıl Önce

Bunlar tarımın t sini bile anlamıyorlar resmen bizimle dalga geçiyorlar.bende çiftçilik yapıyorum girdi maliyetleri yüzünden hep zarar ediyorum.vAllahi canımız çıkıyor ailemize bakamaz olduk.ömrümüzde icralık olmadık ama bunların sayasinde olduk.ALLAH bu yönetimin versin hiçbir zaman hakkımı helal etmeyeceğim.

Hasan basan
Hasan basan - 2 yıl Önce

Hep yeni masallar yeni palavralar ve yeni hırsızlıklar...?

banner151

banner251