Yem Sanayicileri: Şeker fabrikaları satıldı yem sanayisi krize girdi

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği, Tarım ve Orman Bakanlığı’na yem sektöründe yaşanan sıkıntılara dikkat çekmek için hazırladığı raporda, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinden sonra pancardan elde edilen melas yem fiyatında yüzde 117’lik bir artışın yaşandığına dikkat çekildi. Söz konusu durumun hayvan yetiştiricilerini olumsuz etkilediği belirtilirken, melas içinde ithalat yolu arandığı ancak fiyatların içerideki fiyatlardan dolayı yurt dışında da arttığı belirtiliyor.

Yem Sanayicileri: Şeker fabrikaları satıldı yem sanayisi krize girdi
banner282

Milli Gazete'nin haberine göre, Şeker fabrikalarının satışının ardından yem fiyatları her geçen gün artıyor. Fabrikaların satışında yan sektörlerin etkilenmeyeceğine yönelik açıklamaların gerçeği yansıtmadığı bir kez daha tescillendi. Türkiye Yem Sanayicileri Birliği, Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli için hazırladığı raporda, şeker fabrikalarının satışının ardından yem fiyatlarında ciddi bir tırmanışın olduğuna dikkat çekti. Özellikle şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin ardından pancardan elde edilen kaba yemin azalması yem sektörünü olumsuz etkilediği belirtilen raporda, pancardan elde edilen melas yem fiyatlarında yüzde 100’ün üzerinde artışın yaşandığı belirtildi. 

HAYVANCILIK SEKTÖRÜ ZOR GÜNLER GEÇİYOR

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği hazırladığı raporda, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin ardından yem sektöründe yaşanan sıkıntıları tek tek ele aldı. Tarım Bakanlığı’na gönderilen raporda,  şeker üretiminden elde edilen melas yem fiyatında ciddi artışların yaşandığına dikkat çekildi.  Hayvancılıkta melas yemin önemli girdilerin başında geldiği belirtilen raporda, yem sanayisinin yıllık 24 milyon ton üzerindeki karma yem üretimi için 2018 yılında 11,5 milyon ton yem hammaddesi ithal ettiği, döviz kurunda yaşanan artışla hayvancılıkla uğraşanların zor günler geçirdiğine dikkat çekildi.  Söz konusu durum şeker fabrikalarının özelleştirmemesi konusunda yapılan uyarıların ne kadar haklı olduğunu gösteriyor.

YEM FİYATI YÜZDE 117 ARTTI

Raporda, şeker sanayi yan ürünü olan melasın yem sanayinde kullanılan alternatifi olmayan yem hammaddelerinden olduğunu dikkat çekildi. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinden sonra melas yem fiyatlarında yüzde 117’lik bir artışın olduğu belirtilen raporda, söz konusu artışın gerek enflasyon, gerekse döviz kurundaki artışların bir hayli üzerinde gerçekleştirdiğine vurgu yapıldı. Melas fiyatındaki artışın diğer yem ürünlerde artış olduğu belirtilen raporda, söz konusu durumdan dolayı melas yem stokçuların ortaya çıktığına dikkat çekildi.

İTHALAT YOLU ÇÖZÜM DEĞİL

Melas içinde ithalat yolu arandığı ancak fiyatların içerideki fiyatlardan dolayı yurt dışında da arttığı belirtiliyor. Söz konusu nedenlerden dolayı melas yem ithalatının alternatif çözüm olmaktan çıktığının altı çizilen raporda, “Karma yem fiyat artışlarının önlenmesi ve stratejik bir sektör olan hayvancılığımızda sürdürülebilir üretimin sağlanması için melas fiyatlarının acilen düşürülmesi gerektiği kanaatindeyiz” denildi. Melas yemde yaşanan artışlar şeker fabrikaları özelleştirildiğinde “kimse mağdur olmayacak denilse de” özelleştirmenin boyutu her geçen daha da belirginleşiyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2019, 11:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Senol
Senol - 2 yıl Önce

Türkiye'de tarım her yonuylet bitmiştir. Vahim olan idare edenlerin, hala bu olayın farkında olmayislari ,olacak şey değil.

Mestan Cengiz
Mestan Cengiz - 2 yıl Önce

HAYRET, NEDEN BÖYLE OLDU ACABA?? AMA OLSUN HİÇ MÜHİM DEĞİL, DAMAT BERAT HEMEN BİR PAKET AÇAR, YEM SORUNU DA, ET SORUNU DA, SÜT SORUNUDA HALLOLUR. PAKETLERİ TARIM BAKANI OLDUĞU ZANNEDİLEN ADAMLA BİRLİKTE AÇARLARSA DAHA ETKİLİ OLUR, NEDE OLSA İKİ PAKETTEN DAHA ÇOK SES ÇIKAR... ALLAH AKIBETİMİZİ HAYIR EYLESİN DİYORUM, LAKİN SONUMUZUN HAYIRLI OLMASI İÇİN MİLLET OLARAK BİZDE BİR GAYRET YOK MAALESEF...

Yemci
Yemci - 2 yıl Önce

Bu yemci arkadaşlar fabrikalar özelleşirken neden sesini çıkarmadı

Yem ureticisi
Yem ureticisi - 2 yıl Önce

Merhaba yem üreten bir fabrikada satınalma sorumlusu olarak çalışıyorum . Özelleştirme sonrası fabrikalar Türk şeker gibi on ödemeli olarak satışa devam ettiler. Malesef ticari ahlak sıfır. Sabah alım fiyatına teyid verip on ödeme isteyip öğleden sonra kusura bakmayın fiyatimiz arttı diyerek satışı iptal eden 2 ayrı firma ile gorusmemiz oldu.bundan sonra değil mal almak fiyat teklifi dahi istenmez.güvenip sakın on ödemeli falan mal almaya kalkmayın.

Daha iyi günlerimiz
Daha iyi günlerimiz - 2 yıl Önce

Zarar eden fabrikaları bakan ve bakan akrabaları aldı zarar ettiği için diymi .bizde aptaliz

Mehmet uz
Mehmet uz - 2 yıl Önce

Öyle demeyin arkadaslar tarimda avrupa birincisi dunya yedincisiyiz ya yersen baskan ve tarim bakani oyle diyo herhalde dogrudur biz onlar kadar bilecek değiliz ya bizim bildiğimiz birşey var o da hayvan bölümün içinde toz toprak içinde kıçımıza kadar terleyerek çalışarak batıyoruz bizde doğrusu bu ama onlar bunu bilmiyor sanirim

Ahmet dartar
Ahmet dartar - 2 yıl Önce

Şeker fabrikalarının satıldığı yerlerde seçimi satanlar kazandı....size hak...müstehak.....sende çiftçi olarak seçimde hadlerini bildirseydin....hak sana....