Yem konusunda bilgilendirme toplantısı yapıldı

Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü koordinesiyle hazırlanan "Yemde İlk Adım; Süt Otu Yayım Projesi" kapsamında üreticilere yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Yem konusunda bilgilendirme toplantısı yapıldı
banner200
banner217

Bilgilendirme toplantısında konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Abdulsetter Bayram, "Yem bitkileri tarımında alternatif olarak Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından geliştirilen ve 2018 yılında tescil edilen ve tohumluğu aynı enstitüden getirilen İlkadım İtalyan Çimi çeşidini ilimizde yaygınlaştırmak ve yetiştiricilerimize göstermek amacıyla 10 çiftçimize 5'er dekar olmak üzere toplam 50 dekar alanda bu çeşidi ektireceğiz” diye konuştu.

Bayram, konuşmasına şöyle devam etti:

“Yem bitkileri tarımı içerisinde ekim nöbetine girerek kaliteli kaba yem açığının giderilmesinde rol oynayacak bu çeşit, vejetasyon süresinin kısa olması, hızlı ve kuvvetli bir büyüme karakterine sahip olması, birden fazla biçim alınması, serin iklim bitkisi olması, karbonhidrat içeriğinin yanında protein oranın yüksek olması ve kolay sindirilebilme özelliği gibi özelliklerinden dolayı hayvan yetiştiriciliği için önemli bir yem bitkisidir. Yine bu yem bitkisi kuru ot ve silaj olarak, günlük yeşil biçilerek ve otlatma yapılarak değerlendirilebilme özelliğine de sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı bu yem bitkisi hem süt ve hem de besi hayvanlarında verim artışında önemli katkılar sağlamaktadır. Ekonomik getirisi ve kalitesi yüksek olan İtalyan çimi üretimini özendirici bir noktaya taşımada ve yem bitkileri alanları içerisindeki üretim payının arttırılmasında İl Müdürlüğümüze, proje sorumlusu teknik personelimize ve projede yer alan çiftçilerimize önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bu projenin başarılı olmasını, hayırlı olmasını diliyor ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kenan.akbay
Kenan.akbay - 13 ay Önce

Buzak.desfeklemelrinde haver.yik

banner151

banner251