Yakında çiftçiye yeni hacizler göreceğiz!

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, iktidarın borçlara yönelik getirdiği son yapılandırmanın gerçeklikten uzak olduğunu söyleyerek, “Yakında yeni haciz görüntüleri ortaya çıkacak. Faizlerin silinip anaparanın uzun vadeli olarak yapılanması gerekmektedir” dedi.

Yakında çiftçiye yeni hacizler göreceğiz!
banner282

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Gaytancıoğlu, “Getirilen yapılandırmanın gerçeklikten uzaktır ve çiftçilerin ödeme imkânı yoktur. Yakında yeni haciz görüntüleri ortaya çıkacak. Faizlerin silinip anaparanın uzun vadeli olarak yapılanması gerekmektedir. Geçtiğimiz yıl çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatifleri’ne borçları yüzünden haczedilen ve yediemin parkına çekilen traktörleri Türk halkı televizyonlardan izledi hatta bazı çiftçilerimizin inekleri haczedildi, tarlaları satışa çıkarıldı. Sonrasında ‘yanlış ve eksik yapıyorsunuz’ dedik ama yüzde 30 peşinat ödeyerek 31 Ekime, sonra da bugüne yani 30 Kasım 2021'e kadar çiftçinin borçları ertelendi” ifadelerini kullandı.

GÜBREYE YÜZDE 400 ZAM GELDİ

Gaytancıoğlu, şunları kaydetti: “Evet, bugün son gün. Kuraklık oldu, gübreye yüzde 400 zam geldi, mazota yüzde 50 zam geldi, on binlerce çiftçi peşinatı bulamadı. Çiftçi buğdayını 2.200 liradan sattı, siz 4 bin liradan ithal ettiniz. Bugün, büyüme rakamları açıklandı, üçüncü çeyrekte Türkiye tarımı yüzde 5,9 küçüldü. Ne yapacaksınız? Borcunu ödeyemeyen on binlerce çiftçinin yeniden traktörleri, inekleri haciz mi edilecek, tarlalar satışa mı çıkarılacak? Çiftçinin feryadını duyacak mısınız, yoksa her zaman yaptığınız gibi çözümü ithalatta mı arayacaksınız?”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151