Üreticinin tavuğa yem verecek gücü yok!

İstanbul Yumurta Üreticileri Toptancıları Başkanı Necati Yıldırım,  yumurta sektöründe yaşanan sıkıntılarla ilgili açıklamalarda bulundu. Yumurta fiyatlarından üreticilerinin çok ciddi zarar ettiğini ifade eden Yıldırım, üreticinin tavuğa yem verecek gücünün olmadığını söyledi. 

banner255
Üreticinin tavuğa yem verecek gücü yok!
banner200

Üreticinin 60-70 kuruşa mal ettiği yumurtayı 20 kuruşa satmak zorunda kaldığını söyleyen Yıldırım, “Kesimhanelerimizin kapasitesi günlük 230 bin civarında. Kesimhanenin kapasitesi yetersiz. Kesimi bu kapasite ile yürütsek 5-6 aya ancak fazlalığımızı kesebiliriz. Ama üreticinin bu sürede tavuğuna yem verecek ekonomik gücü yok. Bırakın 6 ayı üreticinin bir ay bile yem alacak parası yok” dedi.

ÜRETİM PLANLAMASI LAZIM

Üretimin kontrol edilmesi gerektiğini dile getiren Yıldırım, “Tarım Bakanlığı tarafından üretim planlaması yapılması lazım. Hayvan sayımızı 110-120 milyon civarında bu sayının 70-75 milyon civarına düşmesi gerekir. Sektörde ağırlık küçük esnaf üretici olduğu için konkordato değil de sessiz iflaslar olacak. Kimse duymayacak bile. Küçük esnaftan sonra büyük üreticiye sıra gelecek. Üreticinin bir ay bile dayanabilecek gücü yok. Küçük üretici hayvanına hammadde alıp önüne koyamadığı zaman tavuklar ölecek” dedi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Gerçekleri söyler
Gerçekleri söyler - 2 yıl Önce

Madem üretim fazlanız var ! O zaman bakabileceğiniz kadar üretsenize arkadaş! Hayvancıkları tam gelişmeden sağlıksız sağlıksız kesiyorsunuz. Adam gibi, fazlasını değil ihtiyaç kadar üretin ki doyuramıyoruz demeyin. Ne kadar yüzsüz insanlar piyasayı ele geçirmiş, yazık!

Murat
Murat - 2 yıl Önce

Ne saçma bı açıklama bu 70 Krs yumurta uretiyorsaniz bırakın yapmayın bu isi millet iki TL ye mi alacak yumurtayı önce ithal yem kullanmayı da bırakın artık

Yasin
Yasin - 2 yıl Önce

Şimdi bu yumurta iç piyasada 20 tl ye satılırken üretici çok para kazanıyoruz demedi vatandaşa 20 liraya yumurta yedirirken sıkıntı yoktu ihracat durdu iç piyasanın talebinin çok üstünde ürün olunca kazanamıyoruz.Vatandas 1 sene 20 liraya yumurta yedi 6 ay da siz kazanmayın ne olacak anasını siktniz zaten 1 senede

banner151

banner251