Üretici tepkisini Tarım Şurası’yla gösterdi

Tarım ve hayvancılıkta ithalatta dayalı politikalar ve ülkede üretime yönelik desteklerin azalmasıyla üretici tarım ve hayvancıktan el çekerken, 15 yıl aranın ardından yapılacak Tarım Şurası’na 15 günde yaklaşık 4 bin önerinin gelmesi üreticinin yıllardır yaşadığı sıkıntıyı gözler önüne serdi.

Üretici tepkisini Tarım Şurası’yla gösterdi
banner200

Söz konusu önerilerle ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 15 yıl aranın ardından yapılacak olan ve ilk defa, tüm Türkiye'nin söz sahibi olabileceği bir platform oluşturmak için yola çıkılan III. Tarım Orman Şurası'na vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği şeklinde duyuruldu.

Açıklamanın devamında, şu ifadeler yer aldı: “Vatandaşlarımızın önerileri ve görüşleri ile sürece doğrudan katılım sağlayabileceği Tarım ve Orman Bakanlığı'nın resmi internet adresi https://sura.tarimorman.gov.tr 'de yer alan "Görüş Bildir" sayfasına öneri yağdı; Şura'nın tanıtım toplantısının yapıldığı 17 Temmuz'dan bu yana 3 bin 725 görüş bildirildi. Şura için öneride bulunan vatandaşlarımızın mesleki dağılımları da Türkiye'nin her kesiminden sürece katkı geldiğini gösteriyor. Çiftçi (756 öneri), Mühendis(490), Veteriner(176) gibi sektörle direk bağlantılı vatandaşlarımızın yanı sıra; Öğretmen, Doktor, Avukat, Gazeteci, Kaptan, Borsacı, Asker, Hemşire ve daha birçok meslek grubundan vatandaşımız da duyarlılık gösterip bugüne kadar Tarıma, Ormana dair önerisini iletenlerden. Vatandaşlarımızdan gelen önerilerin yanı sıra, 1,6 Milyon çiftçimize ve sektörün tüm paydaşlarına, SMS kanalıyla ulaşılarak da katkıları talep ediliyor. Gönderilen SMS'de "Kıymetli Üreticimiz, Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Ekim ayında birlikte gerçekleştireceğimiz III. Tarım ve Orman Şurası için "Bir fikrim var!" diyorsanız, sizi de https://sura.tarimorman.gov.tr adresindeki "Görüşünü Bildir" sayfasına bekliyoruz" ifadeleri yer alıyor.

SMS'in yanı sıra "Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın teşvik ve himayeleriyle kıvanç duyduğumuz ve güç bulduğumuz Şura süreci, önümüzdeki üç ay boyunca sizlerin fikir ve projeleriyle daha anlamlı ve değerli hale gelecektir. Bunun için sizleri de https://sura.tarimorman.gov.tr adresli web sitemizdeki "Görüşünü Bildir" sayfasına davet ediyoruz. Birlikten kuvvet, beraberlikten bereket doğar. Ekim'de buluşmak üzere" İfadelerini içeren mail ile de vatandaşlardan görüş ve önerileri talep ediliyor.

Vatandaşlarımızdan gelecek tüm görüşler konuları itibariyle 21 Çalışma Grubuna iletilirken, öte yandan Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli'nin katılımıyla geçtiğimiz haftalarda tanıtımı yapılan III. Tarım Orman Şûrası'nın çalışma grupları da mesaiye devam ediyor.

Program kapsamında oluşturulan 21 adet Çalışma Grubundan Bitkisel Üretim Ve Bitki Sağlığı Çalışma Grubu, Tarımsal Üretim Planlaması Çalışma Grubu, Tarım Ve Orman Hukuku Çalışma Grubu, Gıda Güvencesi Çalışma Grubu, Tarımsal Yapı ve Dönüşüm Grubu, Orman Kaynaklarından Faydalanma Grubu ile Balıkçılık ve Su Ürünleri Grubu ilk toplantılarını gerçekleştirdi.

Grup Toplantıları Bakanlık Personelleri, Sivil toplum kuruluşu üyeleri ve Çeşitli üniversitelerden öğretim üyelerinin yanı sıra Şûra Genel Sekreterliğinin de katılımıyla gerçekleşiyor.

Bütün öneri ve görüşlerin titizlikle ele alındığı 21 çalışma grubunun mesaisi 3 ay devam edecek. Bu çalışmalarla hazırlanacak raporlar neticesinde, Tarım ve Ormancılığın 25 yıllık yol haritasını belirleyecek olan kararlar, Eylül veya Ekim ayında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile yapılacak toplantıda kamuoyuna duyurulacak.”

Çalışma Grup Adları Öneri Sayısı
Balıkçılık ve Su Ürünleri 55
Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı 548
Genel 1388
Gıda Güvencesi 99
Hayvansal Üretim ve Hayvan Sağlığı 548
Kırsal Kalkınma ve Tarımda İstihdam 155
Mera Yönetimi 43
Orman Kaynaklarından Faydalanma 44
Orman Yangınlarıyla Mücadelede Yenilikçi Yaklaşımlar 14
Sürdürülebilir Orman Yönetimi 21
Tarım ve Orman Hukuku 29
Tarımda Teknolojik Dönüşümler 17
Tarımda Üretici Örgütlenmesi 65
Tarımsal Destekleme Politikaları 164
Tarımsal Girdiler ve Finansman 61
Tarımsal Meteoroloji, Çevre ve Doğal Kaynakların Yönetimi 22
Tarımsal Öğretim, Çiftçi Eğitimi, Yayım ve Ar-Ge 103
Tarımsal Pazarlama ve Yeni Pazarlama Trendleri 22
Tarımsal Sulama ve Su Yönetimi 66
Tarımsal Üretim Planlaması 78
Tarımsal Yapı ve Dönüşüm 179
Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Yaklaşımlar 4
Toplam 3725

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mestan Cengiz
Mestan Cengiz - 2 yıl Önce

EVET KIYMETLİ TARIMDAN HABER TAKİPÇİLERİ, “III. TARIM ŞURASI”NDAN TARIMA GÖNÜL VERMİŞ VE KAFA YORAN. BÜTÜN PAYDAŞLAR OLARAK BEKLEDİĞİMİZ MAKSADIN ELDE EDİLMESİNİ ÇOK İSTERİM. ANCAK, BUNUN GERÇEKLEŞMESİ OLDUKÇA ZOR, ÇÜNKÜ “AMELLER NİYETLERE GÖREDİR” SÖZÜNÜN IŞIĞINDA KONUYA BAKTIĞIMDA, BU ŞURANIN ARDINDAN GERÇEKLERİN SAPTIRILDIĞINI SİPARİŞ BİR RAPOR FİLAN HAZIRLANACAK VE DE ARDINDAN MİLLETİN BİR ÇOK DEĞERİ PEŞKEŞ ÇEKİLMEYE BAŞLANACAK.. BUNUN İÇİNDİR Kİ; 1– ŞURAYA GÖNDERİLEN TÜM GÖRÜŞLER KAMUOYUNUN ERİŞİMİNE AÇIK OLSUN.
2– HERBİR GÖRÜŞ SAHİBİ İLETTİĞİ FİKRİN FİKİRLER HAVUZUNA GİRDİĞİNİDEN EMİN OLSUN..
3– SONUÇ RAPORU YAYIMLANINCA DA HEPBİRLİKTE HANGİ GÖRÜŞLERE AĞIRLIK VERİLDİĞİNİ TÜM TARIM SEKTÖRÜ MENSUPLARI VE TÜRK HALKI GÖRSÜN.. BÖYLECE HANGİ GÖRÜŞLERE DAHA ÇOK DEĞER VERİLMİŞ VEYA HANGİ ÇIKAR GRUPLARINA HİZMET EDİLMİŞ, HERKES OKUYUP ÖĞRENSİN... ŞEFFAFLIK, HESAP VEREBİLİRLİK VE VİCDAN... BUNLAR OLMADAN ŞURA MURA OLMAZ... OLSA OLSA BİRİLERİNİN HARAMLA DAHA DA ZENGİNLEŞMESİ SAĞLANIR..

muhammet
muhammet - 2 yıl Önce

Bütün illere et ve süt kurumu yapılsın

Ziraat mühendisleri
Ziraat mühendisleri - 2 yıl Önce

Bu birikimsizlikle olmaz tarıma bilinçli mühendisler lazım. Alanında hiçbir şey bilmiyen adam çiftçiye ne verebilir?

vanlı
vanlı - 2 yıl Önce

Tarım Şurası’na 15 günde yaklaşık 4 bin önerinin gelmesi bile fazladır. Liyakat kalmamış zaten. Ne kadar anlamaz bilmez adam varsa il müdür olmuş. Tek önerim, zaten yolsuzluktan içeride yatmış çıkmış il müdürlerini değiştirin. örnek Van. daha ne önerisi yapayım ki?

Rüstem
Rüstem - 2 yıl Önce

Selam
Şu Tarım Şurası için vatandaştan görüş istemek tam anlamıyla bir komedi. Bu şuna benziyor: Türkiye ilk uçağını yapacak. Vatandaşa soruyor efendim nasıl bir uçak yapalım?

Böyle şey olur mu? Her şeyin bir bilimsel yöntemi var. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok ki? Eldeki Tarım arazilerin belli, öncelikli bu arazileri tarım dışı kullanılmasını engelleyeceksin. Sonrasında da bunların nasıl standart çiftlikler haline getiririm bunu yollarını arayacaksın. Şu an elindeki 50 bin aşan personeli etkin şekilde nasıl bu organizasyonun içinde kullanabilirim onu bulacaksın.

Amerika 1969 yılında uzay programında başarıya ulaştığında bu işte çalışan 400 bin kişi vardı. Bu sayıya temizlikçisinden mühendisine kadar herkes dahil. Ama bu işleri planlayan işin en tepesindeki kişi sayısı belki bir elin on parmağını geçmez. Bu elit kişilerin ne yapılacağına karar veriyor, bunların yapılması için ne gerekiyorsa askerler işleri organize ediyordu. Yani askeriyenin disiplinli yapısı işlerin yapılmasında çok büyük bir avantaj sağlamıştı.

Sonuçta vatandaşa sorduk efendim 3000 görüş geldi ne kadar komik akla ziyan bir şey. Fay hattının yerine plan üzerinde değiştiren kafadan ne bekleyebilir ki.

Umitarslan
Umitarslan - 2 yıl Önce

Çitici neyapsin zararda devlet politikasi yanlis ithalet alacagina ciftciye desdek versin

Kelten
Kelten - 2 yıl Önce

Çifçinin borcu bir kaç seneligine faizsiz otomatik olarak ertelensin bu arada çifçi biraz rahatlitacagi için sanayiye girsin biraz para harcasin hayvanlarini satmak yerine çogaltmayi yapacak olan çifçi yine ulke tarimi için kazanim sagliyacaktir yeterki biraz rahatlatin çifçiyi

Nimet Demiren
Nimet Demiren - 2 yıl Önce

Çiftçiye destekleme ürettiği ürünlerle yapılsın. Boş araziye veriliyor.Tarlalar bomboş.Cocuklugumda ekilen araziler bomboş.İthalatla yapanci çiftçi destekleniyor.Hemen ithalat için kapılar açılıyor. Çiftçinin sorunları dinlemiyor.Koyler boşaldı.Cocuklugumda köylerde 0/070insan yaşardı.Simdi 0/0 70 şehirde yaşıyor.


banner251