Ucuz ete çözüm önerisi!

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Sagirkaya, ucuz et uygulamasında gündeme gelen 'haksız kazanç' ve 'hileli et' iddiaları üzerine hükümete bir öneride bulundu. Ucuz et uygulamasının sahada sağlıklı çalıştığını düşünmediğini kaydeden Sagirkaya, uygulamanın gerçekten amacına hizmet etmesi için ucuz et uygulamasından vazgeçilerek bunun yerine dar gelirli ailelere aylık 100 lira çek verilmesini teklif etti.

Ucuz ete çözüm önerisi!
banner200

Ucuz et uygulamasının amacına hizmet etmediği gibi ülke hayvancılığına zarar verdiğini kaydeden Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Sagirkaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ucuz et için çözüm önerisinde bulundu. Sagirkaya, şunları kaydetti:


UCUZ ET VESİLESİYLE KAÇ VATANDAŞIMIZ SOFRASINDA ET TÜKETEBİLDİ?

“Üreticiyi zarar ettiren bir sistem maalesef sürdürülebilir üretimin önündeki en büyük engeldir. Ucuz et söyleminin önceki Bakanımız Sayın Fakıbaba'nın deyimiyle gerekçesi fakir fukaranın et tüketmesinin sağlanmasıdır. Sosyal devlet olarak doğru bir söylem olabilir. Ancak, kaç ihtiyaç sahibi vatandaşımız gerçekten bu ucuz et vesilesi ile sofrasında et tüketmiştir?

SAHADA SAĞLIKLI ÇALIŞMIYOR

Çoğunu hiçbir şekilde etkilememiştir. Et piyasası yapılan plansız canlı hayvan ve et ithalatı nedeniyle kan ağlarken, üretici zarar ederken, birde ESK'nın sübvanse ederek bazı marketlere verdiği etler gerçekten ne oranda amaca uygun satılmıştır? Bu politikanın sahada sağlıklı çalıştığını asla düşünmüyorum.

TÜRKİYE KAZANIR

Çözüm olarak kişi başı yıllık 15 kg et tüketiyorsak, 4 kişilik bir aile 60 kg et tüketir. Ayda bu rakam 5 kg'a tekabül eder. Sayın Cumhurbaşkanımızın dar gelirli ailelere müjdelediği 80 TL'lik elektrik bedelinin devlet tarafından ödenmesi gerçekten ihtiyaç sahiplerine yapıldığını düşünürsek ve et fiyatının ucuz etle ortalama normal fiyattan satılan et arasındaki fiyat farkını da 20 TL alırsak; 20X5= 100 TL değerinde sadece et alımında kullanılmak üzere devlet tarafından bu imkandan yararlanacak her aileye bir çek versek, piyasa dengesi bozulmaz, gerçek ihtiyaç sahipleri et tüketir, üretici ve kasaplar haksız rekabetten kurtulur, rekabetle kaliteli ürün sunulur, devletimize bu destek daha ucuza gelir, üretim süreklilik kazanır, koruma ve kollama söylentileri ortadan kalkar. özetle Türkiye kazanır”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hoca
Hoca - 3 yıl Önce

Bu konuda lütfen öğretim üyesi hocalar (hay. Besl. yada Tarım ekosu haricinde) yorum yapmasın. Hakan hocam eğimi e Title ına saygımız sonsuz. Ama uzmanlığınız dölerme üzerine. Irk ıslahına ilişkin yorum yada öneriler de bulun. Başımız üstüne. Ama böyle komik çıkarımlar yada öneriler sizi değil Vet. Hek. Mesleğine darbe vuruyor. Hangi odanız ziraat yada Gıda kadar. Aktif. Tarım bakanlığı sosyal politikalar Bakanlığı değil. Önce bu konu iyi anlaşılmalı ve irdelenmeli.

Isiniz degil
Isiniz degil - 3 yıl Önce

Hocam uludag ziraat mezunuyum ama sizi taniyamadim. Uludag unv kulturunden yetismediginiz belli. Sizjn goteviniz ulke hayvanciligini ve irklarini gelistirici projeler yapmak. Sizin bu aciklamalar.aile ve sosyal politikqarin isi. Hayvanciligin tamamen bittigi proje uretmeniz lazim.gitar calmaklada olmaz

işin sonu kötü hoca...
işin sonu kötü hoca... - 3 yıl Önce

tabiki herkes uzmanlığı alanında konuşsun ama siyasilerin ağzına geleni söylediği aklına geleni yaptığı bir ortamda çiftci olarak bizim yapcak başka bi işimiz yok yanlış yönetiliyor hayvancılık diyoruz para kazanmıyoruz diyoruz ;kazanmıyorsan yapma diyorsunuz ,yapılanlar yanlış diyoruz uzmanlığında konuş diyorsunuz ,Allah aşkına sizin uzmanlığınız ne be kardeşim, lafa gelince müslümanlıktan bahsedilir uygulamaya gelince en azılı kapitalist olursunuz...

banner151

banner251