TZOB’tan gübre destek çağrısı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üretici ve market arasındaki fiyat değişimlerini açıkladı. Yetersiz gübre kullanımının büyük risk oluşturduğunun altını çizen Bayraktar, “Gübre fiyatlarının anormal artışı karşısında destekler artırılmalı mazotta olduğu gibi gübre fiyatının yüzde 50’si destek olarak verilmeli” dedi.

TZOB’tan gübre destek çağrısı
banner282

Bayraktar, kasım ayında üretici ile market arasındaki farkın 9 kata yaklaştığını açıkladı. Ayrıca kasımda markette 28, üreticide 19 üründe fiyat artışı, markette 10, üreticide 7 üründe fiyat düşüşü oldu. Markette fiyatı değişmeyen ürün olmazken, üreticide ise 4 üründe fiyat değişmedi. En fazla artan ürün markette ve üreticide patlıcan, fiyatı en fazla düşen ürün ise limon oldu.

ÜRETİMİ ARTIRMAKTAN BAŞKA ÇAREMİZ YOK

Buğday, arpa ve mercimek başta olmak üzere kışlık ekimlerin yapıldığı bu aylarda gübre kullanımı yoğunlaştığına dikkat çeken Bayraktar, şu ifadeleri kullandı: “Bu dönemde artan talep dolayısıyla gübre fiyatlarında yaşanan artışın yanı sıra, yurtdışı fiyat ve kur artışından dolayı oluşan yükseliş, üreticilerimizin gübre kullanmadan ekim yapmalarına neden oluyor. Bu durumun yarattığı verim düşüklüğü ve bitkisel üretimin azalmasına bağlı olarak tarım ve gıda ürünlerinde yaşanacak fiyat artışlarından tüketicilerimiz de etkileniyor.

TARIM SEKTÖRÜ KÜÇÜLDÜ

Bu sene kuraklığın etkisiyle küçülen tarım sektöründe, önümüzdeki yıl kuraklığın yanında yetersiz gübre kullanımı da büyük bir risk olarak görülmektedir. Son bir yılda, amonyum sülfat gübresi yüzde 441, üre gübresi yüzde 394, amonyum nitrat gübresi yüzde 373, DAP gübresi yüzde 259 ve 20.20.0 kompoze gübresinde yüzde 236’lık bir artış yaşandı. Bu dönemde mazot fiyatı yüzde 38, besi yemi yüzde 51,4, süt yemi yüzde 60, elektrik fiyatları ise yüzde 56 oranında arttı. Tarımsal sulamada kullanılan elektrikte fonların kaldırılması yerinde bir karar olurken, vergilerin de en kısa zamanda kaldırılması gerekmektedir.

GÜBRE DE DESTEK VERİLMELİ

Gübre fiyatlarının anormal artışı karşısında destekler artırılmalı mazotta olduğu gibi gübre fiyatının yüzde 50’si destek olarak verilmeli, destek verilmeyen karma yem ve bitki koruma ürünlerine de destek getirilmelidir. Ülkemizde ithal enflasyonun ve stokçuluğun panzehiri üretimdir. Üretimi artırmaktan başka çaremiz yoktur.”

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2021, 17:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Tekin
Ahmet Tekin - 2 ay Önce

Başkanın haberi yok mazotun 100 de 50 verilmiyor. Oturduğun makamı haketmiyorsun. Hakkım haram olsun.

üretici
üretici - 2 ay Önce

pırakın folim işlerinide ,gübre neden dünya piyasasının 2 katı onu araştırın ve denetleyin ,birde ona destek bunaa destek folimi değil her ürüne ürettiği kadar kiloda doğru dan pirim verilip sıkı denetlensin,,kılıfına uydurup tarıma desdek denip tüğü bitmemiş yetimin hakkı birilerine peşkeş cekilmesin,,,

Ali dag
Ali dag - 2 ay Önce

Dönüm başına 500tl.gubre desteği verilse dahi bu sene bitti seneye 20 milyon ton buğday almak için ülke arayın yoksa bu insanlar aç kalıcak

Seçkin
Seçkin - 2 ay Önce

Hele şükür çiftçiler aklına geldi. Marketlerden sıra bize geldi şemsi bey

Ciftci
Ciftci - 2 ay Önce

Vay be ne başkanlar varmış .bu adam nerede yaşıyor görev yapmiyorsan açıklama yapmak zorunda degilsin

Abdullah kırıcı
Abdullah kırıcı - 2 ay Önce

Devekuşu kafasını kumdan çıkardı derler buna

Fettah
Fettah - 2 ay Önce

Çiftçi sahipsiz, çiftçi parasız, çiftçi hor görüldü, ezildi, dövüldü, sovuldu vs. Siyasilerden çıt yok. Başkan mazot gibi gübre desdek diyor, mazot kaç para desdek kaç lt mazot eder demiyor. Uyuyor. Bakan deseniz türk çiftçisi dünyanın en çok kazananı, bizim çiftçi sonuç, kıtlık, yokluk vs.

emre
emre - 2 ay Önce

bunun tapularını eşek taşımaz


banner151