TZOB’tan buğday açıklaması! Çiftçinin tarlada kalması için tedbir alacağız!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kurak ve ekonomide yaşanan gelişmelerin buğday üretimini olumsuz etkilediğini belirterek, “22-23 milyon ton civarında bizim normal koşullarda buğday üretimimiz var. Ama bu sene tahmin ediyorum 20 milyon ton civarında, biraz daha altında üretim gerçekleşecek. Bunu biraz da girdi maliyetleri etkiledi. Yani kura bağlı olarak girdi maliyetlerinin yükselmesi düşüşü etkiledi. Önümüzdeki yıllarda daha verimli üretim yapabilme çiftçimizin tarlada kalabilmesi adına bir takım tedbirler almaya çalışıyoruz” dedi.

TZOB’tan buğday açıklaması! Çiftçinin tarlada kalması için tedbir alacağız!
banner200
banner217

Bayraktar çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Denizli'de Vali Hasan Karahan'ı ziyaret etti. Ziyarette, gazetecilerin soruları üzerine 'Kurban Bayramı ve hasat dönemine' ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Bayraktar, bayramı üreticiler açısından verimli geçtiğini kaydederken, ekonomik anlamda da önemli bir döngü yaşandığını ifade etti. Bayramda büyükbaş ve küçükbaş hayvanın kesildiğine dair bir verinin olmadığı gibi aynı zamanda hangi tutarda bir satış gerçekleştirildiğini kesin bilmediklerini belirten Başkan Bayraktar, ama bayramdan önce öngördükleri 3 milyon 600 bin baş hayvan kesileceği ve 11,9 milyar TL tutarındaki parasal döngünün büyük ölçüde gerçekleştiğini söyledi. Başkan Bayraktar, "Tahminlerimizde yanılmamız mümkün değil. Kasaplardan, deri dağıtımına varana kadar herkes bu sektörden payını alıyor. O civarda bir kurban kesimi gerçekleşmiştir diye tahmin ediyoruz. Piyasanın canlanması açısından da üreticilerimizin mallarını değerlendirme açısından ve önemli bir ibadet olması noktasında Kurban Bayramı bizler için önemli" diye konuştu.

"Kuraklık ve aşırı yağışlar üretimi olumsuz etkiledi"

Hububat ve diğer ürünlerinin hasat durumuna da değinen Bayraktar, özellikle buğday yani hububat hasadının çok önemli olduğunu vurguladı. Türkiye'nin yüzde 70'inde hububat üretiminin yapıldığına dikkat çeken Bayraktar açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Buğday hasadının yaklaşık olarak bu yıl 20 milyon ton civarında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Buğday üretimini etkileyen 2 sebep var. Birincisi bu sene kuraklık yaşadık ve bazı bölgelerimizde yaşadığımız kuraklık üretimi gerçekten etkiledi. Bazı yerlerde ise aşırı yağışlar oldu ve o da üretimini olumsuz yönde etkiledi. 22-23 milyon ton civarında bizim normal koşullarda buğday üretimimiz var. Ama bu sene tahmin ediyorum 20 milyon ton civarında, biraz daha altında üretim gerçekleşecek. Bunu biraz da girdi maliyetleri etkiledi. Yani kura bağlı olarak girdi maliyetlerinin yükselmesi düşüşü etkiledi. Önümüzdeki yıllarda daha verimli üretim yapabilme çiftçimizin tarlada kalabilmesi adına bir takım tedbirler almaya çalışıyoruz."

"Kafkasya, Doğu Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu bize bakıyor"

Buğday üretiminde Türkiye'nin hedefinin 25 milyon tonun üzerinde olduğunu dile getiren Başkan Bayrak, ülkenin bu potansiyelinin olduğunu da aktardı. O hedefe ulaşacaklarını söyleyen Bayraktar, "Şunu ifade etmek isterim ki, Türkiye buğday, mısın, meyve, sebze ve hayvancılıkta hedefi kendi gıda güvencesini sağlayan bir ülke olamaz çünkü Türkiye büyük potansiyeli olan bir ülke. Bugün hedefimizi Gayri Safi Milli Hasıla'ya (GSMH) 55 milyar dolar katkı sağlıyoruz, ama Türkiye'nin potansiyeli 200 milyar doları sağlayabilecek durumda. Yani bu potansiyeli değerlendirmemiz lazım. Bulunduğumuz coğrafyada Kafkasya, Doğu Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu bize bakıyor dolayısı ile biz bu ülkelerin gıda güvencesini sağlamayı hedefliyoruz. Türkiye bu noktaya doğru adım adım gidiyor, bizde Ziraat Odaları birliği olarak üzerimize düşen görevi yapıyoruz" dedi.

Gerçekleşen ziyaret daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Boş konuşuyorsun Başkan...
Boş konuşuyorsun Başkan... - 1 yıl Önce

Şimdiye kadar çiftçi adına ne yaptınız, Hangi konuda çiftçinin derdine derman oldunuz, çiftçi adina hangi projeleri geliştirdiniz? Türkiye deki en gereksiz kuruluşlardan birisi ZİRAAT ODALARIDIR.. ÇKS kaydı için mecburen size gelen gariban çiftçiden aidat almaktan başka yaptığınız bir iş yok....! Tarım Bakanlığı nın ÇKS sistemine kayıtlı çiftçi sayısının artmasının önündeki en büyük engel sizsiniz.. Derdiniz SALTANAT sürmek, Merkezde siz, Taşra da Oda Başkanlarınız... Yazık bu Ülkeme...

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Çiftçi, Nasrettin hocanın hikeyisine döndü başkan, çiftçi borç yükü altında, faizler, girdiler, çiftçiyi bitirdi. Çiftçinin dağ gibi borcu var. Sırf, ürettiği için bu hale düştü. Şimdiye kadar nerelerdeydin, günaydın, Anadolu'da tarlalar vs, icralık çiftçi battı gözünüz aydın, hepsi sizlere duacı başkanım.

Senol
Senol - 1 yıl Önce

Hayret,neyin tedbirini alacaksınız, ölen ciftciyimi dirilteceksiniz.

Misafir
Misafir - 1 yıl Önce

Bildim bileli oda başkanı. Tarımın geldiği nokta ortada halen çiftçiyi tarlada bırakmak için tedbir alacağız diyor. Ağam bizimle eğleniy

Fettah
Fettah - 1 yıl Önce

Çiftçi adına konuşanı gördüm hayret.....

Çiftçi
Çiftçi - 1 yıl Önce

Ne zaman çiftçinin yanında oldunuz . Sıfır gümrükle tarımsal ürün ithal ediliyor. Hiç ortalıkta yoksunuz. Çiftçiden maaş almasını biliyorsunuz. Hakkım haram olsun.

Necati Kaya
Necati Kaya - 1 yıl Önce

Siz gümrük vergilerini düşürün sifirlayin rusya dan alın ucuz buğday çiftçi aç kalmış umrunuzdami

A,e
A,e - 1 yıl Önce

Bir cacik olmaz


banner151

banner251