TZOB'tan çiftçi aidat açıklaması!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Tirebolu Ziraat Odası’nın Fındık İşleme Tesisi açılışına katılarak, bu tesisleri çok önemsediğini, çiftçiden gelen aidatın son kuruşuna kadar çiftçiye hizmet olarak kullanılması gerektiğini ifade etti.

TZOB'tan çiftçi aidat açıklaması!
banner282

Bayraktar, açılışta yaptığı konuşmada, bu tesisleri çok önemsediğini, çiftçiden gelen aidatın son kuruşuna kadar çiftçiye hizmet olarak kullanılması gerektiğini söyledi. Son yıllarda Ziraat Odaları’nın hummalı bir çalışma içinde olduklarına dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti:“Odalarımız, laboratuvarlar, eğitim merkezleri, girdi mağazaları açıyor. Fabrikalar, ürün işleme tesisleri kuruyor. Ben de Türkiye’nin her tarafında açılışlara katılıyor, Odalarımızın heyecanını paylaşıyorum, teşvik ediyorum. Odalarımız 200’e yakın Avrupa Birliği kırsal kalkınma projesi hayata geçirdi. Gelen kaynağı çiftçimiz için kullandı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Ziraat Odalarımız 560 bin çiftçimize eğitim verdik. Bunun 190 bini kadın çiftçilerimiz. Kadın çiftçilerimizi eğitmek zorundayız. Çünkü kadınlar olmasa bu üretimi sağlayamayız. 900 bin çiftçimizi fuarlara götürdük. Bilgiyle, teknolojiyle tanışmalarını sağladık.”

Ziraat Odaları olarak, fındıkta tarım politikası, fiyat politikası ne olacak konusunun görevleri olduğunu ancak başka işlerin de unutulmaması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, şöyle devam etti:

“Bunlara da odaklanmamız lazım. Artık Giresun’da bu bahçeleri nasıl yenileyeceğiz, nasıl geliştireceğiz, hastalık ve zararlılarla nasıl mücadele edeceğiz gibi konulara da bakmamız gerekiyor. Yeni zararlılar çıkmaya başladı. İhmal edemeyiz. Ziraat Odaları olarak bu mücadeleyi verirken, mücadelenin neresinde olacağız. Kendi aramızda değerlendirmemiz, çiftçimizin mücadelede yanında olmamız, mesafe almamız lazım. Verimlilik rakamlarını yukarıya çekmemiz, daha bilinçli üretim yapmamız lazım. Örnek bahçelerde verim yüzde 100-200 artıyor. Eğitimse eğitim, mekanizasyonsa mekanizasyon, örnek bahçeyse örnek bahçe. Bunları yapmamız gerekiyor. Fındık tabii ki önemli. Fındığı bu bölgede sökün atın 400 bin fındık ailesi, milyonlar yapar ne yapacak? Bu bölgede gelişmiş bir hizmet sektörü, sanayi olsa, iş olsa kimseyi tutamazsınız. Zaten hizmet sektöründe, sanayide asgari ücretle iş bulan tarımdan kaçıyor.

“Bu kadar insanın geçim kaynağı ise sahip çıkacaksınız”-

Bu kadar insanın geçim kaynağı ise sahip çıkacaksınız. Bu bölgenin sosyo ekonomik yapısını çok yakından ilgilendiren fındığa herkes sahip çıkacak. Bu bölgede fındık bir devlet politikası olmalıdır. Üretici yoksa fındık yok, fındık yoksa ihracat yok, ihracat yoksa ihracatçı, esnaf yok. Bu sadece bizim meselemiz değil. Bu bölgede yaşayan herkesin bu ürüne, bu ürünü yetiştiren çiftçiye sahip çıkması lazım. Bu vicdani bir görev.

Ben üretiyorum. İçinde ne var? Mazot, gübre, ilaç, işçilik, maliyet var. Bu ürünü satanların maliyeti ne? Aldın sattın para kazandın. Bu ürünü üreten insanlara, emeğe saygı duyulmalıdır. Buradan sesleniyorum. Bu insanların duasını alın, bedduasını değil. Bu lobilerin hedefi Ziraat Odalarıdır. Ziraat Odalarını kapatalım, çiftçiyi savunan bir meslek kuruluşu kalmasın. Yıllardır uğraşıyorlar. Ziraat Odalarının mücadelesi sayesinde TMO fındığı tanıdı. Fiskobirlik de olsun. Biz isteriz. Üretici örgütü. Zaten üretici örgütleri aktif bir şekilde devreye girse meyve ve sebzede bu makası yaşamayız. Üretici para kazanır.”

“Zorluğunuzu biliyoruz ama emanete vermemeye çalışın”

Bu yıl da fındık fiyatlarını aşağı çekeceklerini, üreticiyi perişan edeceklerini gördüklerini bildiren Bayraktar, “Arzın yeterli olmadığı zamanlarda bile fiyatı aşağı çekiyorlar. Çünkü piyasa arz talebe göre çalışmıyor. Tekelleşme var. Fındık üreten bütün illerimizde basın açıklamaları yaptık TMO’yu göreve davet ettik. Yetmedi. Doğu Karadeniz ve Batı Karadeniz’de odalarımızın, çiftçilerimizin katılımıyla toplantılar yaptık. Üçüncü ayağa geçmeden TMO hasat öncesi fiyat açıkladı. Bugün bile TMO’ya rağmen lobiler fiyatı aşağı çekmeye çalışıyorlar. ‘TMO’ya daha fazla alım yapın, gelen fındığı alın, zorluk çıkarmayın’ diyoruz. Fındıkta, hububatta lisanslı depolar devreye girdi. Zorluğunuzu biliyoruz ama yine de emanete fındığınızı vermemeye çalışın. Piyasaya kontrollü indirin. Emanete verdiğiniz fındığı piyasaya sürüyorlar” dedi.

Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir devletin böyle bir ürünü ihmal etmesinin mümkün olmadığını belirten Bayraktar, “örgütünüze sahip çıkın. Hiçbir zaman çiftçimizi orta yerde bırakmadık, satmadık. Bu lobilerle kim böyle mücadele edebilir? Bundan sonra da mücadele etmeye devam edeceğiz. Yeter ki siz bizim arkamızda durum, bize destek olun” diye konuştu.

Bayraktar, açılışını yaptıkları tesisler gibi tesislere ihtiyaç bulunduğunu bildirerek, “örnek bir tesis, bir model. Çiftçimiz, bölgemiz ve ülkemiz için hayırlı olsun” dedi.

Konuşmaların ardından Tirebolu Ziraat Odası’nın Fındık İşleme Tesisi’nin açılışı gerçekleştirildi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2019, 23:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 2 yıl Önce

TZOB’UN “BAŞKANI”, SAHNELERE KÜRSÜLERE ÇIKIP MAVAL OKUMAYI BIRAK TA... ÜLKENİN TARIM POLİTİKALARINDAKİ TUTARSIZLIĞIN DENGESİZLİĞİN, İTHALAT REZALETİNİN, ÇİFTÇİNİN FUKARALAŞMASININ VE HAKKI OLAN DESTEKLERİ ALAMAMASININ KISACA TARIMDA YAŞANAN KEPAZELİĞİ HER BÖLGEMİZDE ÇİFTÇİNİN MAKSİMUM KATILIMIYLA PROTESTO VE UYARI MİTİNGLERİ DÜZENLEYİN, YÜREKLİ OLALIM YÜREKLİ..

Еюнчху
Еюнчху - 2 yıl Önce

Siz varya! Ne denir ki size? Çiftçinin alınterinin ortakları embesiller! Çiftçinin sırtında ki keneler! odalar birlikler sendikalar zerre faydanız yok millete memlekete ve çiftçiye. Başkasının alinteri ile semiriyorsunuz .

Adem babs
Adem babs - 2 yıl Önce

Nerede eğitim verdiniz hizmet verdiniz benide çağırın zoraki aldığınız aidatlarım haram olsun Şemsi abi haberin olsun ellerim yakanda iyili öbür dünya var hesaplaşacağız

Destan Banev
Destan Banev - 2 yıl Önce

900 bin kisiyi fuara götürdük diyo ya. 10 Haziran ile 23 Haziran arası İstanbul seçim fuarına mı? Söylenecek çok söz var ama, benim hakkım da haram zıkkım olsun.

YALAN
YALAN - 2 yıl Önce

Tarım ile müdürlüğünden bu işi alıp bunlara veren yasanın ben amk sülük gibi kan emiyor bunlar çiftciye verdiği bişe yok kağıt parası aydat parası hiç katılım olmayan kişilere icra mektupu yollama işi bunların başta bunu kapatacak sın

Genç Ziraatcı
Genç Ziraatcı - 2 yıl Önce

İşiniz gücünüz yalan dolan, olmamış şeyleri olmuş gibi göstermek, gariban çiftçinin cebine ortak olmak. En gereksiz STK ların başında geliyorsunuz kesinlikle lağvedilmelisiz... Ziraat odalarına başka söylecek bişey bulamıyorum.

çiftçi vatandaş
çiftçi vatandaş - 2 yıl Önce

aidat üzerine aile saltanatı kurdunuz. en gerekli yerlerde çifçiyi sattınız. şeker fabrikaları satılırken kimden taraftınız.

Fikri Küçük
Fikri Küçük - 2 yıl Önce

TZOB Sn. Başkanı! Fındık'tan bahsadiyorsunuz, hastalıklar dan üretici gözünü açamıyor. 1. Külleme.2. Fındık dal kurdu. 3. Fındık tırtılı. Senelerdir Merhum Hayrettin Karaca bey Ot ilacının 90'lı yıllarda başlayan atılmasıyla; Ekolojik dengeyi bozacağını her yerde anlatmıştır. Ot ilacı her türlü tarımda kullanılır oldu. TZOB bir kere çıkıp bununla ilgili uyarısı varmı? Yok. Kimyasal gübrelerle ilgili uyarısı? Yok. Batı Karadenizde! Amerikan kelebeğinin tırtılı 3 evre faaliyete geçti, şu an fındık ta yaprak yok. Fındık püskülü açıkta; soğuk, don, sıcaklıklar yapraksız kalan püskülün tozlama şansı sıfır. Defalarca toplu mücadele için! İl Tarım Md.lüğü ve TZOB toplu mücadele için göreve çagırmış neticelenmemiştir. Fındık üreticilerini kendi haline bırakanları nasıl iyi diyelim. Lütfen üreticinin yanında olmanız, dilek ve temennisiyle.