TZOB Başkanı Bayraktar: Çiftçilerin sorunlarını dinledi!

Çiftçiler, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’a yaşadıkları sorunları anlattı. Karşılaştıkları sorunları Bayraktar ile paylaşan çiftçiler, girdi maliyetlerin aşırı yükseldiğini buna karşın desteklerin yetersiz kaldığına dikkati çektiler.

TZOB Başkanı Bayraktar: Çiftçilerin sorunlarını dinledi!
banner282

Acilen borç yapılandırılmasına ihtiyaç duyduklarını, üst üste yaşanan afetler nedeniyle sürekli ertelen borçları bir hasat sezonunda ödeyebilmelerine imkân bulunmadığını belirten çiftçiler, yem maliyetlerinin aşırı arttığını, süt fiyatlarının yetersiz kaldığını, bir kilogram sütle ancak 1 kilogram yem alabildiklerini, bu fiyatlarla üretimi sürdürmenin mümkün olamayacağını vurguladılar. Üreticiler, sanayicilerin alınan süt karşılığında üreticiye yem alma mecburiyeti getirmesinin sıkıntı yarattığını, bu uygulamanın daha ucuza yem alma imkanını ortadan kaldırdığını söylediler.

Tarımsal sulama tarifesi bazında elektrik fiyatlarının iki yıl önce 35 kuruşken, geçen yıl 60 kuruşu, bu yıl ise 80 kuruşu aştığını bildiren üreticiler, son iki yıllık dönemde elektrikteki fiyat artışının yüzde 125’i aştığını, konutlardakinden daha pahalı elektrik kullandıklarını vurguladılar. Üreticiler, acilen tarımsal sulamada KDV, pay ve fonların kaldırılmasını, elektrik tahsilatının ise hasat dönemlerinde yapılmasını istediler.

Genel Başkan Bayraktar, Ziraat Odaları ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği olarak çiftçinin sorunlarını bildiklerini, talepleri not ettiklerini, çözüm için takipçi olacaklarını söyledi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
S t
S t - 2 yıl Önce

Bunlar çiftciye yardımcı olmaz dinler gazınızı alır gönderir bunlara aydat öde yeter

Adem buba
Adem buba - 2 yıl Önce

Yattıkları yerden aidat alip saltanat sürerler dua etsinler ki C K S mecburda alıyorlar faydaları varmı bize AİDATLARİM HARAM olsun,

zeki aktaş
zeki aktaş - 2 yıl Önce

Sizdende hiç bir şey olmaz koltuğu kaybetmeyin yeter çiftçinin canını çıkardınız

HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN @zeki aktaş - 2 yıl Önce

STAND UP YAPAN CEM YILMAZDA, ATA DEMİRERDE, ŞAHAN GÖKBAKARDA BİLE ŞEMSİ BAYRAKTARDAKİ ŞOVMENLİK YETENEĞİ YOK.. BASTIR ŞEMSİ PAS VERME KENDİN GİR... ÇİFTÇİLERİMİZ SANA AŞIK..

Fettah
Fettah - 2 yıl Önce

Çiftçinin ocağına ateş düştü. Yanıyor , agamiz ne söylüyor.

Acil
Acil - 2 yıl Önce

Z odaları acilen kapatılmalıdır..oda adı altında çiftçi smüren kuruluşlar kapatılmalı 800 kiramı aldınız haram olsun

Ep
Ep - 2 yıl Önce

Işte bukadar takipçisi olacaz derler giderler ama hiç icraat yok

k b
k b - 2 yıl Önce

Bu adam buraya yapıstı bizim bu adamı mı haklarımızı arayacak gülerim sorun dinlemişmiş

Pamuk
Pamuk - 2 yıl Önce

Pamuk çiftçisi para kazanamadıııııı..destekler neden 1 yıl sonra ödeniyor..pamuk ve buğday bu ülkede ekilmez.yazıjlar olsun


banner151