TZD: Çiftçi mazotun ucuzlatılmasını bekliyordu!

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı Hüseyin Demirtaş, çiftçilerin mazotun ucuzlatılması, borçların ertelenmesi ve sıfır faizli kredi müjdeleri beklediğini, ancak 15 yıl aradan sonra toplanan şurada bu beklentilerin hiçbirinin karşılanmadığını dile getirdi.

TZD: Çiftçi mazotun ucuzlatılmasını bekliyordu!
banner200

Tarım Şurası'yla ilgili konuşan TZD Başkanı Demirtaş, ikinci şuranın 2004'te yapıldığını hatırlatarak, “15 yıl önce yapılan şurada 36 madde belirlenmişti, şimdi 60 madde var. 2004'teki kararlar uygulansaydı, bugün ithal samanı, ithal eti, pahalı gıdayı konuşuyor olmazdık. Tarımsal üretim de ihracat da artacaktı. Tam aksine politikalar uygulandı, tarımda ithalatçı ülke olduk” dedi.

Son şura toplantısının da ciddi hayal kırıklıklarına yol açtığını belirten Demirtaş, şu tespitleri yaptı:  “Çiftçinin, üreticinin derdi belli; mazot pahalı, gübre pahalı, elde avuçta para yok. Mazot alamıyor, gübre alamıyor, uçan kuşa borçlu. Sulama yapacak, elektrik borcunu ödeyemiyor. Kredi kullanacak, borçlu olduğu için alamıyor. Ürettiği ürünü maliyetine, hatta maliyetinin de altında satmak zorunda kalıyor. 1 liraya zor sattığı ürününün tezgahta 6-7 liradan satılmasına artık dayanamıyor. Şuradan mazotun, gübrenin, ilacın ucuzlayacağı, borçların erteleneceği müjdesi bekleniyordu, hayal kırıklığı oldu. Uygulama çok önemli ama bu kararlarla ithal tarım ve hayvancılığın önlenmesi çok zor.”

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erhan
Erhan - 3 ay Önce

Ben 30 yılık çifçiyim tarım şurasında dişime dokunacak bir made görmedim bu iktidr artık değişme zamanı geldide geçiyor

Boynu bükük çifçi
Boynu bükük çifçi - 3 ay Önce

Erteleme çikmaza bu yıl kesin ödeme gücümüz yıktur artık alsınlar elimizde tarlamızıda bizde biraz rahatlamış oluruz böylece zararına çalışıyoruz zaten.

Tekirdağ
Tekirdağ - 3 ay Önce

Çiftçi yandı bu sene işimiz çok kötü.Tarım kredi borçlarını ödeyemeyen çiftçileri müfettiş sizi çağırıyor kooperatife gelin diyor ve psikolojik baskıyla ödeme tahütnamesi alıyor çiftçilerden işe bakınız bizim çalışanımız kurumun sahibine psikolojık baskı yapıyor.Bende tahütname imzalayıp kahvede dert yanan çiftçiye imzalama kardeşim dedim,nasıl imzalamayayım abi kafam karıştı tazyik çok dediTekirdağ Tarım kredi de bu işler oluyor duyurulur

Çiftçi
Çiftçi - 3 ay Önce

Ciftciyle dalga geçip rezil ettiler ithal varken üretmek zarar ziyan içinde nereye kadar....

Konya ovası
Konya ovası - 3 ay Önce

Tarım şurasında en büyük beklentimiz bor ertelemeydi ne yazıkki hayal kırıklığına uğradık.

Abbas
Abbas - 3 ay Önce

Birde ziraat odalarının sorma ver parasının kaldırılması gerekiyor. Onu unutmuşsun başkan

Fahrettin Bey Bakan Olsun.
Fahrettin Bey Bakan Olsun. - 3 ay Önce

Fahrettin Poyraz gibi tarımı bilen, deneyimi çok birinin Tarım Bakanı olmasıyla bu sorunlar biter.

Biriri
Biriri - 3 ay Önce

Daha resmi düzgün koymayacak kadar sektöre uzak kişilerin diline düştü tarkim Air havacılık şirketi :)


banner151