TürkTraktör'den bir ilk: Çiftçi tarlasını gözü kapalı sürebilecek

TürkTraktör tarafından üretilen otomatik dümenleme sistemine sahip ilk yerli traktörle, çiftçi tarlasını sisteme tanıtarak uydudan alınan sinyallerle kolaylıkla ekim yapabilecek. Bu traktörle çiftçinin ekim sırasındaki hata payı en aza indirilirken gece bile tarlasını ekebilecek.

TürkTraktör'den bir ilk: Çiftçi tarlasını gözü kapalı sürebilecek
banner200

Yılın ilk yarısında Türkiye’nin yarı otomatik şanzımana sahip ilk yerli traktörlerini piyasaya sunan Türkiye’nin traktör devi TürkTraktör, bir ilke daha imza atarak şimdi de otomatik dümenleme sistemine sahip ilk yerli traktörlerin tanıtımını gerçekleştirdi. 

Otomotiv sektörünün halen faaliyetteki ilk üreticisi olan TürkTraktör, dijital tarıma uyum için yine öncü bir çalışmaya imzasını attı. Şirket Türkiye’de yaptığı Ar-Ge faaliyetleriyle geliştirdiği Türkiye’nin otomatik dümenleme sistemine sahip ilk yerli traktörlerinin lansmanını yaptı.

Bu teknolojiyi fabrika çıkışlı olarak Türkiye’de üreterek sağladıkları uygun fiyat avantajının, ürünün her kesimden çiftçiye erişimi adına çok önemli bir adım olduğunu belirten TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner’in ev sahipliğinde gerçekleşen tanıtım etkinliğine Serdar Kuzuloğlu da konuşmacı olarak katıldı.

Teknolojinin Bereketi konulu konuşması ile teknolojinin zamanla ilişkisine vurgu yapan Kuzuloğlu, tarımın teknolojiyle yakından bağlantısının önemine değindi.

Hayata geçirdikleri yeni teknolojiyi New Holland MasterDriveTM ve Case IH ProGuideTM modelleri olarak her iki markalarında pazara sunduklarını belirterek sözlerine başlayan Aykut Özüner “TürkTraktör, çalışmalarının merkezine tarımı daha ileri taşımayı ve ülke ekonomisine katkıda bulunmayı koydu. Bu nedenle de, sektöre baktığımızda birçok ‘ilk ve tek’lerde şirketimizin imzasını görüyoruz. Devam eden yatırımlarımızla, 2019’da çiftçilerimizin hayatını kolaylaştıracak bir yeniliği daha onların beğenisine sunuyoruz. Uydu destekli otomatik dümenleme sistemine sahip traktörlerin ilk yerli üretimini gerçekleştirerek, tarımsal faaliyetlerde kullanılan tohum, ilaç ve gübreden yakıta kadar tarımsal girdilerin gerektiği kadar kullanılmasına, toplam maliyetin düşürülmesine ve bununla beraber verimlilik artışına olanak sağlıyoruz” dedi.

Teknolojiyi uygun fiyat avantajı ile her kesimden çiftçiye ulaştırmak istiyoruz

Bu teknolojinin yerli üretim olarak fabrika çıkışlı sunulmasının, parça fiyatı ve bakım avantajı sunarken aynı zamanda traktöre entegre olduğu için çok uygun faiz oranlarına sahip sübvansiyonlu mekanizasyon kredisine de imkân tanıdığına dikkat çeken Özüner: “Aynı özelliğe sahip ithal traktörlere ya da dışarıdan ayrıca alınarak kullanılan sistemlere göre fiyat avantajı sağlayarak ülkemizde her çiftçinin teknolojiye kolayca ulaşmasını ve kullanımın yaygınlaşmasını  hedefliyoruz. Bu amacımıza yönelik bir diğer adımımız ise pazara sunduğumuz bu traktörlerimizin Türkiye’de en çok kullanılan 90-110 beygir gücüne sahip modeller olması” diyerek sözlerini sürdürdü.  

Yüksek verim için hassas tarım ve akıllı tarım çözümlerini hayata geçiriyoruz

Her sektörde sağlanmaya çalışılan verimlilik artışının tarımda çok daha önemli olduğunu, o nedenle 2019 yılında da ‘dijital tarım’a uyum için yaptıkları öncü çalışmalara, geliştirdikleri ürün, çözüm ve hizmetlere ağırlık vermeye devam ettiklerini belirten Özüner konuşmasını şöyle tamamladı: “Özellikle hassas tarım ve akıllı tarım çözümleriyle, Türkiye’deki tarım alanlarından daha fazla verim elde edilmesini amaçlıyoruz. Verimli tarım yapabilmek ve değişen iklim koşullarına uyum sağlayabilmek adına biz de bu alana büyük bir motivasyon ile eğiliyoruz.

Bu kapsamda TürkTraktör olarak, uydudan alınan sinyallerle tarımsal faaliyetlerde hata payını en aza indirerek mevcut koşullarda maksimum ürün yetiştirilmesine imkan tanıyan “Hassas Tarım Uygulamaları Sistemleri’ni tüm satış ve satış sonrası kanalımız ile tanıtıyoruz. Bugün burada lansmanını yaptığımız Otomatik Dümenleme Sistemine Sahip ilk yerli traktörlerimiz, piyasaya çıkmadan önce yapılan saha demo aktivitelerinde çiftçilerimiz tarafından beğeni toplayarak, ürünün ihtiyaca yönelik geliştirildiğinin bir kanıtı oldu.

TürkTraktör Teknoloji Tanıtım Günü etkinliğimizde bunlarla sınırlı kalmayıp, yılın ilk yarısında çiftçilerimize dijital karar alma desteği sağlamak üzere hizmete sunduğumuz Tarlam Cepte mobil uygulamasını da gösterme imkanı bulduk. Tarlam Cepte, tarladaki verimliliğin artması, geçmişte zarara yol açan hataların tekrarlanmaması ve çiftçilerimizin tarımsal faaliyetlerine katma değer sağlama hedefiyle tarım ile ilgilenen herkesin hayatını kolaylaştırma misyonu taşıyor. Sonuç olarak aralıksız Ar-Ge ve ürün yatırımı yaparak, bugün de her kesimden ve ölçekten çiftçinin ulaşabileceği teknolojik ürün gamını sunmaktan mutluyuz ” 

TürkTraktör ülke ekonomisine katkı sağlamayı sürdürecek

Kuruluşundan bu yana geçen 65. yılda sektöre kazandırdığı çiftçeker, powershuttle ve yarı otomatik şanzıman gibi birçok “ilk”le dikkat çeken TürkTraktör’ün yeni ürünlerini yakından deneyimleme imkanı bulan katılımcılar güzel bir gün geçirdi. TürkTraktör düzenlenen özel etkinlikte, ülkenin ekonomik gelişiminde önemli rol oynayan tarım sektörünün potansiyelini daha yüksek verim ile artırarak hem ülke ekonomisine hem de çiftçilerin kazancına olumlu katkı sağlayan çalışmaları önümüzdeki dönemde de odağına koymaya devam edeceğini gösterdi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2019, 17:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSNÜ ZAN
HÜSNÜ ZAN - 2 yıl Önce

ÇİFTÇİ KÖYLÜ SOLUĞU KIÇINDAN ALIYOR... TRAKTÖR SATIŞLARI %65 DÜŞMÜŞ... BAKAN DENEN ADAM İKİDE BİR ÇIKIYOR ELEKTRİKLİ TRAKTÖRDEN BAHSEDİYOR... ŞİMDİ DE BU ÖZEL SEKTÖRCÜLER ÇIKMIŞ DİREKSİYONSUZ TRAKTÖRDEN DEM VURUYORLAR.. ULAN MİLLETİN TOHUM GÜBRE MAZOT ALACAK HALİ KALMAMIŞ, DANGALAKLIĞIN DA BİR HUDUDU VARDIR... YETER... ÖNCE SEKTÖRÜN ACİL SORUNLARINI ÇÖZSÜNLER, FANTAZİLERE SONRA BAKARIZ..

Kemal
Kemal - 2 yıl Önce

Geçen yılın fiyatının altında darı sattık ...masraf 2 kat arttı...bu motoru rüyada bile göremeyiz....malesef....

Ömer
Ömer - 2 yıl Önce

Tarım için iyi ama cifci ilerden holding gibi mi. Duruyor mazot ve gübre ile uğraşmak tan bu traktör u nasıl alsın. Cifci borç icinde

Mahmut
Mahmut - 2 yıl Önce

Otomatik dümenleme zaten var kullanılıyor ne ikide bir allayıp pullayıp duruyorsunuz yüreğiniz olsa fiyatında yazardınız traktör bir yana dümenleme bir yana o derece pahalı çiftçi kendinemi taktırsın nasıl alacak

Murat Amasya
Murat Amasya - 2 yıl Önce

Mrblar. Sn. Bakanım; ciddi bir şekilde masraflarımız arttı 27 yaşında genç bir çiftçiyim ektiğimiz araziden eski verileri alamadığımız gibi şuan dönümüne düşen masrafımız 3katlanmış durumda maalesef. Sizden ve sizlerden destekleme konusunda veya gübre ve yakıt konusunda destek bekliyoruz. Saygılarımızla talep ederiz.

Yusuf solmaz
Yusuf solmaz - 2 yıl Önce

Türk çiftçisinin zaten gözü kapalı buğdaya gübreye sonra da buğdaya bak ne dediğimi anlarsın

Hacı ASLIYÜCE
Hacı ASLIYÜCE - 2 yıl Önce

Bu ürünler zannımca büyük işletmelere hitap ediyor, 650 dekar tarla işliyorum, bunu almak benim için hayal. Gübre, mazot ve traktör üzerindeki vergiler minimuma inmeli ve ithalat olmamalı. Şu kadarcık aklımla ben bunu söyleyebiliyorsa , tarım baknı daha detaylı düşünebilir.

Ulaş
Ulaş - 2 yıl Önce

Çiftçi değilim ama fiyatını merak ettim


banner251