TÜRKTOB: Genel Müdürlük bekliyoruz Daire Başkanımız bile yok!

Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, tohumculuk sektörünün Tarım ve Orman Bakanlığında genel müdürlük seviyesinde temsil edilmesi gerekirken bir yıldır Tohumculuk Dairesi Başkanlığı görevinin bile vekâletle yürütüldüğünü belirterek, "Biz genel müdürlük bekliyoruz bir yıldır daire başkanımız yok" eleştirisinde bulundu.

TÜRKTOB: Genel Müdürlük bekliyoruz Daire Başkanımız bile yok!
banner200
banner217

TÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Akcan, bu yıl 14-16 Kasım 2019 tarihleri arasında 11'incisi düzenlenen FLOWER SHOW İSTANBUL Uluslararası Süs Bitkileri, Peyzaj ve Yan Sanayileri İhtisas Fuarı’nın açılışında konuştu.

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliğine (SÜSBİR) fuara verdikleri destek için ayrıca teşekkür eden Savaş AKCAN, yerel yönetimlerin ve diğer kamu kurumlarının yöneticilerine seslendi. AKCAN ‘’Ben sizlerin istediğiniz ölçü, ebat ve kalitede üretim yapacağımızı tüm sektörümüz adına taahhüt ediyorum. Bu bizim boynumuzun borcudur. Sizi ithalata mahkûm etmeyeceğiz.’’dedi.

Serbest piyasa koşullarında ithalata karşı olmadıklarını kaydeden Savaş AKCAN şöyle konuştu: "Bizde olan, maliyeti daha düşük, iklimimize daha uygun ürünler varken kamu kurum ve kuruluşlarında yerli ürünlerin kullanılmasını talep ediyoruz.’’

AB’NİN İTHALAT YASAĞI KARARI SİYASİDİR, MİSLİ İLE KARŞILIK VERİRİZ

Avrupa Birliğinin (AB) bazı tür ve çeşitler için uygulanacak ithalat yasağı kararını gündeme getiren AKCAN, "14 Aralık 2019 tarihinde yürürlüğe girmesi planlanan bu karar eğer uygulanırsa, benim ülkem, benim devletim de boş durmayacaktır. Misliyle karşılık verecektir. Bu da ticaret savaşlarının bir başka şekli olacaktır. Bu işten kârlı çıkan olmaz. Bu kararın dayanağı yoktur. Tamamen siyasi bir karardır. Yurt dışından gelen çok değerli konuklarımıza sesleniyorum. Sizler bizim coğrafyamızda pazar bulmak istiyorsanız, kendi ülkenizde bu ithalat yasağına karşı durmalısınız.’’ dedi.   

BİZ GENEL MÜDÜRLÜK BEKLİYORUZ, BİR YILDIR DAİRE BAŞKANIMIZ YOK  

Tohumculuk sektörünün Tarım ve Orman Bakanlığında genel müdürlük seviyesinde temsil edilmesi gerekirken bir yıldır Tohumculuk Dairesi Başkanlığı görevinin bile vekâletle yürütüldüğünü söyleyen Akcan, "Türkiye Tohumcular Birliği ve bağlı yedi alt birlik olarak biz yılda 15 milyar dolarlık bir işlem hacmine sahibiz. 53 bin 500 üyemiz var. Bu rakam aslında çok daha büyüktür. Çünkü kooperatifler, kurumlar bir üye sayılıyor. Bu dev sektör Tarım ve Orman Bakanlığından gerekli karşılığı alamıyor. Sektörümüz kendi gücü ve direnciyle bu noktaya geldi. 100 dönümden 7 bin lira ciro yapan üretici ile aynı alandan 1 milyon lira ciro yapan benim sektörüm aynı desteğe tabi oluyor. Bu olmaz. Mücadeleye devam edeceğiz.’’ ifadelerini kullandı.

ÜRÜNLERİMİZ ELİMİZDE KALDI, ÇIKIŞ YOLUMUZ İHRACAT 

Süs Bitkileri Üreticileri Alt Birliği (SÜSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar ise, sektörde 1 buçuk yıldır ciddi sorunlar yaşadıklarını kaydederek, sektörün en büyük alıcısı olan belediyelerin ürün alımlarını durdurduğunu, belediyelere endeksli olarak yetiştirilen ürünlerin üreticilerin elinde kaldığını söyledi. 

Süs bitkileri sektörünün bu darboğazdan çıkması için tek çözümün ihracatı artırmak olduğunu, ihracat imkânının artması içinde ürün portföyünün değişmesi gerektiğini vurgulayan SÜSBİR Başkanı Ahmet Dündar, konuşmasını özetle şöyle sürdürdü: "Belediyeler için üretilen ürünler, elimizde kaldı. Belediyeler son bir nefes olarak alımları tekrar başlatmalı. Bizlerde üreticiler olarak üretim planlaması yaparak daha kaliteli ürünler yetiştirmeliyiz. Belediyelere değil, perakende sektörüne ve ihracata endeksli üretim yapmamız gerekiyor. Ayrıca, ithal edilen ürünlerinde yurt içinde üretilmemesi için hiçbir neden yok.’’ 

SÜSBİR’İN ÇABALARI İLE MİLLET BAHÇELERİNDE YERLİ BİTKİ KULLANIMI ARTTI 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Programı’nda yer alan millet bahçelerine de değinen DÜNDAR, ilk kurulan millet bahçelerinde ithal bitkilerin yoğun olarak kullanıldığını, bunun üzerine SÜSBİR olarak medyada dâhil olmak üzere gerekli tepkiyi verdiklerini söyledi. 

DÜNDAR, "Bu tepkimizin ardından Tarım ve Orman Bakanlığımız ile bir toplantı yaptık. Devamında TOKİ’den bir cevap geldi. Şu anda yapılan millet bahçelerinde %90 oranında yerli bitkiler kullanılıyor. Bu olumlu gelişme bizim çabalarımız sayesindedir. Kurulumu devam eden ve planlama aşamasında olan bütün bahçelerde yerli bitki kullanımının devam etmesini istiyoruz. Peyzaj mimarı arkadaşlarımızdan projeler hazırlanırken önce yerli bitki envanterine bakmalarını rica ediyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

UZUN DÖNEMLİ ARAZİ TAHSİSİ İSTİYORUZ

SÜSBİR olarak yaptıkları saha araştırmaları sonucunda ortaya çıkan üretici taleplerinin başında üretim alanı sorunu geldiğini açıklayan DÜNDAR, ‘’ Üreticilerimiz arazi fiyatlarının yüksekliğinden şikâyetçi. Uzun süreli kiralamaya uygun arazi istiyoruz. Hazine arazilerini kullanmak istiyoruz. Bu konuda Milli Emlak Genel Müdürlüğünün yayınladığı tebliğ ile tıbbi ve aromatik bitkiler ile süs bitkileri üretimine arazi tahsisi gündeme geldi. Ancak hiçbir üyemizin bu düzenlemeden yararlanarak yer alabildiğini göremedik. Açıkça söylemek gerekirse mevzuat çıkıyor, uygulaması yapılamıyor. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanı Bekir PAKDEMİRLİ’nin 7 Şubat 2019’da orman fidanlıklarından uygun olan arazilerin sektöre tahsisi konusunda verdiği müjdeyi hatırlatmak istiyorum. Bunun üzerinden de 9 ay geçti, bir adım atıldığını göremedik. Bu konuda yasal altyapının hazırlanıp bir an önce TBMM’den geçmesini talep ediyoruz.’’ dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2019, 17:37
YORUM EKLE
YORUMLAR
Memur
Memur - 1 yıl Önce

Taşra hep vekil müdürlerle yönetiliyor. Buna ne diyeceğiz!

cahil
cahil - 1 yıl Önce

fetosever müdürlere dokunma. vekil müdürlere dokunma. malum sendikamsı çeteye dokunma. halimize şükür.

Onur Oz
Onur Oz - 1 yıl Önce

Bu aralar misliyle! Karşılık vermekte moda oldu

banner151

banner251