Türkiye’de bir asgari ücretli kaç kilo et alabiliyor?

Türkiye, alım gücüne göre Avrupa'da etin en pahalı olduğu ülkeler arasında bulunuyor. Türkiye’de asgari ücretle geçimini sağlayan bir işçi, 44 kilo et alabiliyor.

Türkiye’de bir asgari ücretli kaç kilo et alabiliyor?
banner282

Euronews’in haberine göre, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) verilerine göre Türkiye'de 2018'de kişi başı yıllık 10.5 kg büyükbaş hayvan eti tüketildi. 1998’de 4.2 kilogram olan bu miktarın son 20 yılda kademeli olarak arttığı görülüyor.  Ancak Türkiye, alım gücüne göre Avrupa'da etin en pahalı olduğu ülkeler arasında bulunuyor. Sürekli artan nüfusa rağmen hayvan sayısının giderek azalmasından dolayı Türkiye, et tedarikinde dışa bağımlı hale geldi. Avrupa Birliği verilerine göre Türkiye, 2018 yılının ilk altı ayında Avrupa Birliği'nden en fazla et alan ülke oldu.

Dana bifteğin Euro üzerinden ortalama kg fiyatı dikkate alındığında Türkiye'de brüt asgari ücretle yaklaşık 44 kg et alınabiliyorken, bu rakam Fransa'da 96 kilograma kadar çıkıyor. Türkiye bu rakamla AB ülkeleri arasında sadece Bulgaristan'ın önünde yer alıyor.

FAO ve OECD verilerine göre asgari ücretle en fazla etin alındığı ülke 188 kg et ile İrlanda, 185 kg ile İngiltere, 140 kg ile Almanya, 116 kg ile Belçika ve 115 kg ile Lüksemburg yer alıyor. Lüksemburg, Avrupa'da asgari ücretin en yüksek olduğu ülke olmasına rağmen et fiyatlarının daha pahalı olması nedeniyle birçok ülkenin gerisinde bulunuyor. Lüksemburg'u Hollanda, İspanya, Fransa, Slovenya ve Yunanistan takip ediyor. Bulgaristan 42 kilo et ile Türkiye'nin altında yer alıyor.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2019, 21:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Törki
Törki - 2 yıl Önce

Bura törki burda ücret Afrika ihtiyaç harcaması Avrupa kıyaslanır akepeliler öyle der

Destek
Destek - 2 yıl Önce

Askari ücretlide çiftçide bu akp den memnun memnun olmasalardı akp hala iktidarda olmazdı,şu an dolar 5900 oldu merak etmesinler işçinin harcamalarına yansıtacaklar , çiftçinin mazotuna gübre sulama ilaç tohum ekipman ınada yansıtacaklar,,ama adamlar 3 günde dolara gelen 100 de 4 ü fiyatlara yansıtacak yarın mazotla başlanır .işçiye 200 ile 300 civarı zam yapılacak . Çiftçi zaten ekside fiyatını bile bilmiyor ,siz yinede deveye diken misali devam edin..körükörüne parti tutan kafalar,çocuğunuzun geleceği satıldı,uyuyun uyuyun yola devam

Kurban
Kurban - 2 yıl Önce

Kurban Bayramı'nda babam kurbanlık alıyor ..ben maaşla alamıyorum

TÜİK ve kalori zammı
TÜİK ve kalori zammı - 2 yıl Önce

Bu tuik kimin uşağı ya Allah aşkına kalori yakıtına göre zam fiyatları çıkardı. Bu TÜİK kafadan kuruluş satılmış kuruluş oldunu gösterdi..TÜİK senin aylık maaşınkaç

Misafir
Misafir - 2 yıl Önce

Bayramdan bayrama