Türkiye Suriyeliler için 40 milyar dolar harcadı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2019 Budapeşte Su Zirvesi’nin ikinci gününde gerçekleştirilen “Su Stresi ve Kitlesel Göç: Krizleri Önlemenin Yolları” başlıklı oturumda açılış konuşması gerçekleştirdi. Gündeminde Barış Pınarı Operasyonu ve Aylan Bebek vardı. 

banner255
Türkiye Suriyeliler için 40 milyar dolar harcadı
banner200

Daha 3 yaşında, ailesi ile Suriye’deki iç savaştan kaçarken, dünyanın yaşananlara sessiz kalan vicdanının kıyıya vuruşu olmuştu Aylan Bebek. Bakan Pakdemirli, yürek sızlatan o görüntüyü hatırlattı ve dünyaya “Suriye ağlıyor siz neredesiniz” sözleriyle seslendi; ‘‘Bu fotoğrafa yakından bakmanızı istiyorum. Bu çocuk Aylan Kurdi, ailesinin sevgili oğlu Aylan.. Sadece bir saniye eğer bu çocuk sizin oğlunuz olsaydı ne hissederdiniz? Aylan’ın Şintuist, Budist, Müslüman, Yahudi veya Hristiyan olması farkeder mi? Siyahi veya beyaz olması fark eder mi? İşte bu, kelimelerin bittiği nokta.. Suriye ağlıyor.. Peki dünyanın diğer kalanı nerede?’’

‘‘TERÖRİSTLER TARAFINDAN DEĞİŞTİRİLEN DEMOGRAFİYİ ESKİ HALİNE GETİRMEYİ AMAÇLIYORUZ’’

Sözü Barış Pınarı Harekatı’na getirdi Bakan Pakdemirli; bu harekatın asla Suriye topraklarının işgaline veya demografik yapıyı değiştirmeye yönelik bir adım olmadığını hatırlattı; ‘Ülkemizin güvenliği başta olmak üzere bu harekât sayesinde teröristlerce demografisi değiştirilen topraklar güvenli hale getirilecek ve ülkemizde yaşayan Suriyelilerin kendi istekleriyle ve güvenli biçimde bu topraklara, kendi evlerine dönmelerine imkan sağlanacak. Bölge güvenli hale geldiğinde gerçekleştirilecek su altyapısı, konut inşası, okulların inşası gibi pek çok alanı içeren kalkınma projesi ile Suriyelilerin kendi topraklarına dönmelerine imkan sağlanacak’ dedi.

‘‘ASIL MESELEMİZ MÜLTECİ KARDEŞLERİMİZE İNSANCA YAŞAMA OLANAĞI SAĞLAMAK’’

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Budapeşte Su Zirvesi’nde yaptığı konuşmada; dünyada en fazla sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülkemizin bu alandaki deneyimlerini paylaştı. Ülkemizde yaşayan Suriyelilerin büyük çoğunluğunun- %98’inin- kamplarda değil Türk vatandaşları ile birlikte kentlerde, köylerde yaşadığını ifade eden Pakdemirli, bu durumun Türkiye’nin mülteci deneyimini dünyada özel bir yere taşıdığını belirtti. Asıl meselenin Suriyelilere sadece su, gıda, barınma gibi hizmetlerin sağlanması değil Suriyeli kardeşlerimize insanca yaşayacakları bir hayat sunmak olduğunu vurguladı.

DÜNYADA EN FAZLA İNSANİ YARDIM YAPAN ÜLKEYİZ

Diğer bir örnek, Yemen. Yemen’deki çatışmalardan dolayı 3,6 milyon insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını hatırlatan Bakan Pakdemirli; ‘‘Dünyanın en zengin ülkesi değiliz ancak dünyada en fazla insani yardımı yapan ülkeyiz. İronik değil mi? Değil. Gerçeğin ta kendisi!!’’ dedi.

Avrupa ülkelerinin tamamında toplam 1 milyon Suriyeli mülteci yaşarken, Türkiye’de 3.5 milyon mülteciye sağlanan imkânlara da değindi Bakan Pakdemirli; ‘‘3.6 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapmak Türkiye’ye pek çok sorumluluk yüklüyor. Güvenlik, barınma, sağlık, su, gıda temini. Ama asıl zorluk onlara sadece bu hizmetleri vermek değildi; asıl mesele onlara yaşanabilir bir hayat sağlamaktı. Kamplarda yaşayan Suriyeli nüfus Türkiye’de yaşayan toplam Suriyeli sayısının sadece %1,7sini oluşturuyor. Halihazırda Suriye sınırına yakın yerlerde 7 geçici kamp var. Türkiye buralarda ihtiyaç duyulan altyapıyı inşa etti. Kamplarda kişi başına günlük en az 130 litre su sağlanıyor. Kampların dışında; kentlerde, köylerde yaşayan nüfus ise toplam Suriyelilerin %98’i. Bu durum Türkiye’nin mülteci deneyimini dünyada özel bir konuma taşıyor’ ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE SURİYELİLER İÇİN TOPLAM 40 MİLYAR DOLAR HARCADI

Türkiye’nin Suriyeliler için toplam 40 milyar dolar harcadığını da belirten Pakdemirli; ‘‘Uluslararası camiadan aldığımız desteği telaffuz etmek dahi istemiyorum, çünkü çok çok az. Bu, tek bir ülke için çok büyük bir yük. Sadece altyapı hizmetleri değil, Suriyelileri kardeşlerimizin kendi toplumumuzla kaynaşmasını da önemsedik. 92,280 Suriyeli vatandaşlık aldı. Ayrı mahallelerde gettolarda yaşamıyorlar Türk vatandaşlarıyla birlikte aynı mahallelerde yaşıyorlar’’ diye konuştu.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman
Osman - 2 yıl Önce

Sayın bakan valla harikasın yemin ederim bu zamana kadar senin gibi bir tarım bakanı gelmedi bu memlekete , sevgili tarım bakanım ülkenin milli üreticileri kan ağlıyor siz neyi kimi nerede ispat etmeyi düşünüyorsunuz bu millet banka ve tarım kredi kooperatifleri faizleri ile üretim yapmak için adeta çamura saplanmış vaziyettedir sen tutmuş Suriyeli sığınmacılar için 40 milyar dolar harcadık diye bize umrunda bile olmayan Avrupa'da kendinizi ifade etmeye çalışıyorsunuz, lütfen sayın bakan kendinize gelin artık ülkenin üretimi bitti bu ülkenin gerçek ziraat uzmanlarına bir dikkate alınız sizden rica ediyoruz

Hanzade
Hanzade - 2 yıl Önce

Memura emekliye %5 çok görenler suruyeli işe yaramaz adamlar için 40 milyar $ harcıyor sonrada neden oy kaybediyoruz. İşte bunlardan.

Mustafa cini
Mustafa cini - 2 yıl Önce

Buzağı desteklemesi ve sut desteklerinin kadimi

serhat
serhat - 1 yıl Önce

suriye de, birçok olayın müsebbibinin iran olduğunu duyuyoruz. peki türkiye de ençok konut alanlarda iranlılar. bizde amerika gibi konutlarımızı ençok 40 yıllığına satsak daha iyi olmaz mı.

banner151

banner251