Türkiye'nin süt çelişkisi!

1 Haziran Dünya Süt Günü nedeniyle sütün faydaları saymakla bitirilemezken, diğer taraftan çocukların sağlıklı beslenmesi için bundan 7 yıl önce başlatılan ve aralıksız sürdürülen okul sütü programı bu yıl sessiz sedasız kaldırıldı. Konuyla ilgili olarak 3 Bakanlıktan kamuoyuna hiçbir açıklama yapılmadı.

banner255
Türkiye'nin süt çelişkisi!
banner200

Hükümetin büyük önem verdiği ve 7 yıldır aralıksız uyguladığı okul sütü programı, 2018-2019 eğitim öğretim yılında sessiz sedasız uygulamadan kaldırıldı. Okul sütü programının neden uygulamadan kaldırıldığına dair hiçbir açıklama yapılmazken, iddialara göre ayrılan bütçenin Tarım ve Orman Bakanlığında farklı bir alana kaydırılmasından dolayı bu yıl okullarda sütün dağıtılmadığı dile getiriliyor.

CUMHURBAŞKANI BİLGİLENDİRİLMEDİ!

İşin vahim tarafının ise konuyla ilgili bilgilendirmenin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yapılmadığı iddia ediliyor. 

HÜKÜMETİN ÖNEM VERDİĞİ PROJELERİN BAŞINDA GELİYORDU 

Ana sınıfı dahil olmak üzere resmi ve özel okullarda uygulama sınıfı ve ilkokul öğrencilerine süt içme alışkanlığı kazandırmak, bu sayede yeterli ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunarak sağlıklı büyüme ve gelişmelerini desteklemek amacıyla 2011-2012 eğitim öğretim yılında başlatılan okul sütü programı 7 yıldır aralıksız uygulanıyordu. Okul sütü programı kapsamında eğitim öğretim yılı ikinci döneminde Türkiye genelinde yaklaşık 35 bin okulda 7 milyon öğrenciye 250 ile 300 milyon arasında kutu süt dağıtılıyordu. Uygulama sessiz sedasız kaldırıldığı için bu yıl okullarda okul sütü dağıtımı yapılmadı. 

3 BAKANLIKTAN BİR AÇIKLAMA YAPILMADI 

Okul sütü programını ortaklaşa yürüten Tarım ve Orman Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığından ise okul sütü programının neden iptal edildiğine dair kamuoyuna hiçbir açıklama yapılmadı. 

MART AYINDA GÜNDEME GELMİŞTİ 

Kamuoyu, Okul sütü programının sessis sedasız uygulamadan kaldırıldığını Tarımdan Haber'den öğrenmişti. Tarımdan Haber'in 5 Mart'ta, 'Okul sütü programı sessiz sedasız kaldırıldı!' başlıklı haberine Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı bir açıklama yapmamıştı. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2019, 14:40
banner207
YORUM EKLE
YORUMLAR
gariban çiftçi
gariban çiftçi - 2 yıl Önce

5 milyon suriyeliye 35 milyar dolar harcayan türkiye kendi çocuklarına günde bir tane süt veremiyorsa yazıklar olsun bu ülkeye.tarım bakani villada oturacagina çocuklara süt dagitsin

İbrahim özcan
İbrahim özcan - 2 yıl Önce

Ülkemizin geleceği neslimizin istikbali için çok önem verdiğim ve icrasında önemli emeğim olan okul sütü uygulamasının kaldırılmasını korkunç yanlış olarak olarak değerlendiriyorum ve üzüldüm. Bu korkunç yanlıştan hemen dönülmeli ve çocuklarımıza süt dağıtılmaya devam edilmelidir. Geleceğimiz adına bir mecburiyettir. Karar vericiler konuyu doğru algılamalıdır.

Çiftçi
Çiftçi - 2 yıl Önce

Tarım bakanı en iyisi siz bu dükkanı kapatın.

banner151

banner251