Türkiye'nin Cibuti'de inşa ettiği dostluk barajı tamamlandı

Türkiye ve Cibuti arasındaki mevcut dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesi ve su alanındaki işbirliğinin artırılması maksadıyla Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Cibuti’de inşası sürdürülen Ambouli Dostluk Barajı’nda mutlu sona ulaşıldı.

Türkiye'nin Cibuti'de inşa ettiği dostluk barajı tamamlandı
banner200
banner217

Türkiye ve Cibuti arasındaki mevcut dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesi ve su alanındaki işbirliğinin artırılması maksadıyla Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Cibuti’de inşası sürdürülen Ambouli Dostluk Barajı’nda mutlu sona ulaşıldı. Cibutiye içme suyu temin edecek baraj tamamlandı.

BARAJIN TOPLAM YATIRIM BEDELİ 16 MİLYON AVRO

13 Mayıs 2014 tarihinde Ankara’da Türkiye ve Cibuti arasında “Su Alanında İşbirliği Anlaşması” imzalanmış, anlaşma esas alınarak, Cibuti nüfusunun yüzde 75’inin yaşadığı başkent Cibuti’yi taşkınlardan korumak amacıyla Ambouli Nehri üzerinde bir baraj yapımı konusunda mutabık kalınmıştı. Bu doğrultuda projelendirilen Ambouli QUEAH (Dostluk) P-17 Barajı’nın inşası için hibe anlaşması ise, iki ülke arasında 24 Temmuz 2016 tarihinde imzalanmıştı. Temelden 71 metre yükseklikte ve 16 milyon avro bedelle inşa edilecek barajın, 24 Nisan 2017 tarihinde de yer teslimi yapılmış, barajın kazı çalışmalarına başlanmıştı.

CİBUTİ TAŞKINLARDAN KORUNACAK

Bu çerçevede Türk ve yerel kaynaklı işçilerin çalıştığı barajın gövde dolgusu tamamlanarak mutlu sona ulaşıldı. Barajın su tutarak hizmete başlaması ile bölgedeki insanlara içme ve kullanma suyu temin edilecek. Ayrıca baraj Cibuti nüfusunun yüzde 75’inin yaşadığı Başkent Cibuti’yi de taşkın zararlarından koruyacak.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Atsiz
Atsiz - 1 yıl Önce

Ellere var bize yok mu

banner151

banner251