Tunç: Üreticilerimizin masraflarına ortak olduk

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, her sene tarımsal desteklerin artırıldığını belirterek, “Üreticilerimizin üretim masraflarına ortak olduk. Bu kapsamda 2002'de verilen toplam 1,8 milyarlık tarımsal destek miktarını 2019'da 16,1 milyar liraya yükselttik. Son 17 yıl içerisinde bugün itibari ile çiftçilerimize yaklaşık 134 milyar lira destek verdik” dedi.

Tunç: Üreticilerimizin masraflarına ortak olduk
banner200
banner217

Elazığ 3. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nın açılış törenine katılan Tunç, Türkiye'nin her geçen yıl gelişen, büyüyen tarım sektörü ve tarımsal hasılası bakımından dünyada söz sahibi ülkeler arasında yer aldığını söyledi. Tarımsal hasıla bakımından 2002 yılından bu yana çok fazla yol katedildiğini vurgulayan Tunç, "2002'de 36,9 milyar lira olan tarımsal hasılamız, bugün 217 milyar lira ile çok önemli mesafeler katetmiştir. Tarım ürünleri toplam ihracatımız yüzde 378 oranında artarak 17,7 milyar dolara yükselmiştir. Son 16 yılda ise tarım ve gıda ürünleri dış ticaretinde ülkemiz toplam 69 milyar dolar ihracat fazlası vermiştir. Bugün Türkiye, tarım ürünleri dış ticaretinde şüphesiz net ihracatçı bir ülke konumundadır. Bu bizim için yeterli değildir, daha çok çalışmalı ve daha ileri noktalara ulaşmalıyız” diye konuştu.

"Her sene tarımsal desteklerimizi artırdık ve üreticilerimizin üretim masraflarına ortak olduk." diyen Tunç, "Bu kapsamda 2002'de verilen toplam 1,8 milyarlık tarımsal destek miktarını 2019'da 16,1 milyar liraya yükselttik. Son 17 yıl içerisinde bugün itibari ile çiftçilerimize yaklaşık 134 milyar lira destek verdik. Yıl sonu itibariyle bu rakam 136 milyar lirayı bulacaktır. Bu kapsamda, Türkiye genelinde 2002'de 83 milyon lira olan hayvancılık desteklerini 4,4 milyar liraya ulaştırdık. Destek ödemelerimiz halen devam ediyor." ifadelerini kullandı.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Personel Gözüyle
Personel Gözüyle - 13 ay Önce

Yıllarca bu bakanlıkta şişirme rakamlarla istatistiksel verileri okumaktan öteye hiç bir iş yapmadınız. Bakanlıkta liyakat ve sınav sistemini kaldırdınız. Odacılarınızı daire başkanı yaptınız. Meslek dışından ne kadar insan varsa üst kadrolara yerleştirdiniz. Çalışma barışını, çalışanların şevkini, moral ve motivasyonlarını yok ettiniz. Sizce de artık yetmez mi? Derhal emekliliğe sevkiniz gerekmiyor mu? Daha adil bir organizasyonla ve daha modern bir anlayışla yeni baştan ( tepeden tırnağa) yeni model bir tarım bakanlığı oluşturulmadan adam akıllı hiç bir hizmet üretilemez.

İlçe Tarım Müdürü
İlçe Tarım Müdürü - 13 ay Önce

İşi gücü varsa yoksa Elazığ. Türkiye’nin Bakan yardımcısı mısın yoksa Elazığ il tarım müdürü VEKİLİ misin?

Boş konuşma
Boş konuşma - 13 ay Önce

Boş konuşma ufak at da civcivler de yesin

S3dat3434
S3dat3434 - 13 ay Önce

Hani nerde

Yavuz aydın
Yavuz aydın - 13 ay Önce

Şu bitkisel ürwtim genel müdürü veteriner hala duruyormu o görevde. Adam yüzünden insanlar ak partiye oy vermekten vazgeçti. Hem ili bilmiyor çünkü veteriner hemde sürekli kavga modunda.. Yazık çok yazık bunlar bu görevlerde sadece zarar veriyor

Sedat can
Sedat can - 13 ay Önce

Çifçi yok odu artık daha bugday mercimel fatura pirimleri verilmedi mazot güpre desteyi de

İlhan  budak
İlhan budak - 13 ay Önce

Buza desteklemeleri ödenecekmi

Ahmet
Ahmet - 13 ay Önce

BuzağıDestekleriöldümü


banner151

banner251