TÜDKİYEB: Tarım Orman Şurası yetiştiricilerimize büyük moral olacak

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, 3. Tarım Orman Şurasında alınan kararların küçükbaş hayvancılığa büyük katkılar vereceğini söyleyerek, "Tarım Orman Şurasından küçükbaş hayvancılığımız için sevindirici müjdeler çıkmıştır. Önümüzdeki 25 yıla ışık tutacak kararlar ile sektörümüzün önü daha da açılmıştır." dedi.

TÜDKİYEB: Tarım Orman Şurası yetiştiricilerimize büyük moral olacak
banner200

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, Üçüncüsü düzenlenen Tarım Orman Şurasında küçükbaş hayvancılığa ilişkin birtakım değerlendirmelerde bulundu.

Genel Başkan Çelik, Şuraya ilişkin yaptığı değerlendirmede 3. Tarım ve Orman Şurasının toplanmış olması sonucunda önümüzdeki 5 yılın yol haritasının belirlendiğini, 25 yıla ışık tutacak kararların alındığını ifade etti. 

Çelik, bu kararları tarım ve hayvancılık adına çok önemli ve değerli bulduklarına dikkat çekerek “Bakanlığımız ile birlikte Tarım sektöründe yer alan tüm paydaşlar bir araya gelerek ortak akıl buluşması çerçevesinde çok güzel çalışmalara imza atmıştır. Merkez Birliğimizin de şura çalışmalarına verdiği katkılar sonucunda küçükbaş hayvancılık adına olumlu hedef ve stratejilerin belirlenmiş olması sektörümüz adına memnuniyet vericidir.” dedi.

Çelik, Şura’da alınan kararların tavsiye niteliğinde alınmış kararlar olduğunu belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımızın sektörümüze yönelik verdiği mesajlar yetiştiricilerimiz için büyük moral olacaktır. Şura’da belirlenen hedeflerin hayata geçirilmesi için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sayın Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli’nin bizlere yüklediği sorumluluklar doğrultusunda her zaman üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu, şahsıma Merkez Birliğimize ve İl Birliklerime duyulan güveni boşa çıkarmayacağımızı belirtmek isterim.” şeklinde konuştu.

CUMHURBAŞKANIMIZIN SÖZLERİNDEN BÜYÜK MUTLULUK DUYDUK 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Şura kapanış toplantısında küçükbaş hayvancılığa ilişkin çok önemli mesajlar verdiğini de vurgulayan Çelik, “Sayın Cumhurbaşkanımızın net olarak ifade ettiği yetiştiricilerimizin küresel şirketlere karşı ezdirilmeyeceği sözünden büyük mutluluk duyduk. Yine son 1.5 yıldır zorunlu olmadıkça et ithalatı yapılmamış olması 2020 yılında da et ithalatının yapılmayacağı açıklamasından kazançlı çıkacak olan kesim şüphesiz yetiştiricilerimiz olacaktır. Merkez Birliği olarak zaman zaman ithalata karşı olduğumuzu dile getirdiğimizden dolayı bu karar ülkemiz ve sektörümüz için son derece sevindirici bir karar olmuştur.’’ dedi.

Genel Başkan Çelik, Şuradan çıkan en önemli kararlardan birinin de küçükbaş hayvan varlığının artırılması olduğuna dikkat çekerek, “Sayın Cumhurbaşkanımız 2020 yılını küçükbaş hayvan sayısının artırılmasında hamle dönemi olarak ilan etmiş ve halen 50 milyon civarında olan küçükbaş hayvan sayımızın 56 milyona çıkarılacağını söylemiştir. Ayrıca küçükbaş sürü büyütme projesi kapsamında sürüye katılan hayvan başına ilave 100 lira destek verileceği Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ifade edilmiştir. Bu konuda da Merkez Birliğimiz ve İl Birliklerimize çok önemli sorumluluklar yüklenmiştir. Biz bu sorumluluğu her an gözeterek belirlenen hedefe yürüme noktasında çalışmalarımıza devam edeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da işaret ettiği gibi yerli ırklarımızın muhafazası ve ıslahında üzerimize düşen görevleri büyük bir heyecanla yerine getireceğiz.” dedi.

ŞURADAN KÜÇÜKBAŞ İÇİN BÜYÜK MÜJDELER ÇIKTI 

Genel Başkan Çelik, Şura kararlarında öne çıkan bir hususun da küçükbaş hayvan et tüketimine ilişkin olduğunu ifade ederek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın sektörümüzü mutlu eden bir açıklaması da kırmızı et sektöründe küçükbaş hayvan et tüketiminin özendirilerek pazar payının artırılmasına ağırlık verileceği ifadeleridir. Kırmızı et açığının kapatılmasında küçükbaş hayvancılığın ne denli önemli bir unsur olduğu Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadelerinden anlaşılmakta olup bu konuda da tüketimin artmasına paralel olarak üretimin artırılması yönünde çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Bu manada toplum olarak koyun ve keçi etine yönelik önyargıları kırarak tüketim seviyesinin artırılması öncelikli hedeflerimizden biri olacaktır." dedi.

Çelik, değerlendirmesinin sonunda; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın küçükbaş hayvancılığın daha da gelişmesi için verdiği müjdelerin sektöre büyük moral ve güç katacağını belirterek, “Şura’dan küçükbaş için büyük müjdeler çıkmıştır. Bu yönüyle sektörümüz artık üvey evlat konumundan çıkarılmış ve hak ettiği yola sevk edilmiştir. Bu da bizleri son derece mutlu etmektedir. Şura sonuçlarının tarım ve hayvancılığımız açısından hayırlara vesile olması temennilerimle Şura çalışmaları kapsamında başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımız olmak üzere yoğun emek sarf eden herkese sektörüm ve Merkez Birliğim adına teşekkür ediyorum.’’ dedi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2019, 17:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bu kadar da yapmayın!
Bu kadar da yapmayın! - 2 yıl Önce

Arkadaş biz yazı nasıl göreceğiz diye tırmalar iken böyle 25 sene falan diyorlar ya sanki bütün hayvancıkla uğraşan arkadaşlarıma küfür ediyormuş gibi geliyor. Nasıl bir hayal dünyanız var? Sizi nerde eğitiyorlar? Nasıl bir mizah anlayışınız var? Bu yazıyı okuduktan sonra yarım saat güldüm kendi kendime. Bu nedir arkadaş ya!!! Bir topluluk temsilcisi , bir Başkan hayvancılık ile uğraşan binlerce insan ile dalga geçer mi ya? 25 yıl sonra sizi okullarda çocuklara ibret alsınlar diye okutacaklar.

Hasan ÖZDEMİR
Hasan ÖZDEMİR - 2 yıl Önce

Benimmi anlayışım kıt acaba. Ysşlandık

Mühendis
Mühendis - 2 yıl Önce

Tarım ve hayvancılığın önündeki en büyük engel çiftçiyi sömüren sizin gibi birlikler doğruları söylemek yerine mevcudiyetinizin devamını sağlamak için iktidara göz kırpmaktan başka bildiğiniz hiçbirşey yok. Eğer doğruları konuşsanız nemalandığınız o koltuklarda bir gün oturtmazlar sizi hemen kaynağınızı kesiverirler. Görme beni görmeyeyim seni. Yazık bu ülkenin çiftçisine

banner151

banner251