TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik: 5 bin liraya çalıştıracak çoban bulamıyoruz

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, yetiştiricinin 5 bin liraya çalıştıracak çoban bulamadıklarını belirterek, "İnsanlar hayvancılık yapmak istiyor ama çoban konusunda dertli. Meralarımız, coğrafyamız ve iklim şartlarımız yeterli olmasına karşın çoban bulamadığımız için hayvancılık yapamıyoruz. Hali hazırda 150 bin çoban açığımız var. Bunun  için Afgan çoban ithal etmek istiyoruz” dedi.

TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik: 5 bin liraya çalıştıracak çoban bulamıyoruz
banner200

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, 5 bin lira maaş ödenmesine rağmen, çalıştıracak çoban bulamadıklarını söyledi. Küçükbaş hayvancılık sektörünün sorunlarını ve gündeme dair konuları bir grup gazeteciye değerlendiren Çelik, “Türkiye’de çoban sorunu çözülmeden, küçükbaş hayvan sektörünün sorunları çözülemez. İnsanlar hayvancılık yapmak istiyor ama çoban konusunda dertli. Meralarımız, coğrafyamız ve iklim şartlarımız yeterli olmasına karşın çoban bulamadığımız için hayvancılık yapamıyoruz. Hali hazırda 150 bin çoban açığımız var. Bunun  için Afgan çoban ithal etmek istiyoruz” dedi.

AFGAN ÇOBANLARA ÇALIŞMA İZNİ

Yetiştiricilerin Afgan çoban istediklerini ve çalışma izinleri konusunda önemli gelişmelerin olduğunun bilgisini veren Çelik, “Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yle bu konuyu konuştuk. Kendisi de Afgan çoban konusuna sıcak bakıyor. Öyle ki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile çalışma izni konusunu görüşmüş. Şu anda mevzuat konusunda çalışmalar sürüyor. Olumlu sonuçlanmasını bekliyoruz. Hali hazırda birçoğu kaçak çalışıyor. En azından yasallaştığı zaman rahat çalışabilecekler. Bakarsınız ilerleyen zamanlarda ailesini de getiririr. Avrupa’da nereye gidersen git bu işleri aileler yapıyor. 3 bin hayvana 2- 3 kişi bakıyor” diye konuştu.

ÇOBANLIK İÇİN İŞKUR DEVREYE GİRMELİ

Çelik, ayrıca gençlerin çobanlığa çekilmesi için İŞKUR’un devreye girmesi gerektiğini kaydetti. Çobanlık yapmak isteyenlere fırsat tanınması gerektiğine vurgu yapan Çelik, “İşe yerleştirmelerde çobanlığa yüzde 10-15 kontenjan ayrılmalı. En azından devletin kontrolü altındaki profesyonel işletmelerdeki çoban ihtiyacı karşılansın. Böylece işsizlere iş bulma imkanı sağlamış oluruz. Bu adım atılsa eminim ki çok fazla talep olacak” şeklinde konuştu.

5 BİN LİRALIK ÇOBAN DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ

Öte yandan, son çıkan tarımsal destekleme kararlarında çoban desteğini de değerlendiren Çelik, “Uygulama ilk başladığında bu sayı 300’dü. Biz sayıyı yüksek bulduk. Çünkü büyük işletme yok. Bakanlığımız elinden geleni yaptı ve bu sayıyı 100’e düşürdü. Çok olumlu karşıladık. Yetiştiriciler için verilen 5 bin liralık destek gerçekten önemli” ifadesini kullandı.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2019, 17:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tarımcı
Tarımcı - 2 yıl Önce

5 bin değil 10 bin TL de versen çoban bulamazsın. Çobanın gecesi-gündüzü, yazı - kışı, sıcağı - soğuğu, bayramı, tatili yok. Dağ bayır gezecek, aile düzeni yok zor bir iş. Mera alanlarını ıslah etsinler belki o zaman çoban bulabilirler. Gelişmiş ülkelerde niye çoban sıkıntısı yok?

Fatih kurt
Fatih kurt - 2 yıl Önce

Yalan

Mustafa kapan
Mustafa kapan - 2 yıl Önce

Cobanlık arıyorum ihtiyac varsa haberleşelim

banner151

banner251