Tohumculukta üretim hedefi revize edildi

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Başkanı Ahmet Yılmaz, tohumculuk sektörüne yönelik açıklamalarda bulundu. Yılmaz, “Geçen yıl, 2023 hedefimiz olan 1 milyon ton tohum üretimini tutturarak 1 milyon 59 bin 316 ton sertifikalı üretimi yakaladık. 2023 için sertifikalı tohum üretim hedefimizi büyüterek 1,5 milyon ton olarak revize ettik” dedi.

Tohumculukta üretim hedefi revize edildi
banner282

Türkiye'de bulunan 900 tohum sanayicisinin 841'inin yerli olduğunu söyleyen Yılmaz, geçen yıl 178 milyon 800 bin dolarlık tohum ithalatı yapıldığını belirterek,  üretim hedeflerine de değinerek, "Geçen yıl, 2023 hedefimiz olan 1 milyon ton tohum üretimini tutturarak 1 milyon 59 bin 316 ton sertifikalı üretimi yakaladık. 2023 için sertifikalı tohum üretim hedefimizi büyüterek 1,5 milyon ton olarak revize ettik" diye konuştu. 

Tohumculuk firmalarından 212'sinin araştırıcı kuruluş statüsüne sahip olduğunun altını çizen Yılmaz, son yıllarda yürütülen çalışmalarla hibrit sebze tohumculuğunda yeterlilik oranını yüzde 60'lara, hububatta da yüzde 90'lara yükseldiğini kaydetti.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mestan Cengiz
Mestan Cengiz - 3 yıl Önce

Türk halkının önünde boy gösteren “Başkan” vb. muhtelif ünvanlara
sahip zevatın en önemli vasfı vatandaşa ha bire hava pompalamak, bu hastalıklı yapıdan bir türlü vazgeçemiyorlar.
Tohumcuların başı olan arkadaş ta boşa hava pompalamaya devam etmiş. Bu zatın eğer yüreği yetiyorsa, mısır, ayçiçeği, şeker pancarı tohumlarında Türk sermayeli şirketlerin üretimini ve ayrıca patates başta olmak üzere birçok bitkinin tohumluk üretiminde dışa bağımlılığımızın boyutunu açıklasın da, bir de onu görelim. BIRAKIN ARTIK BU MİLLETE KURU HAVA BASMA İŞLERİNİ, AYIPTIR, YAZIKTIR...

Tohum cu
Tohum cu - 3 yıl Önce

Eski daire baskani ve eski turktob başkanı 1.5 milyon ton ve 2 milyon ton demişti. Bu sitede haberlere eskiye dogru bakarsanız görürsünüz.
Sayın başkan.
Saygılar.

banner151