Toç Bir-Sen'den Tarım Bakanlığında personeli kaygılandıran anketle ilgili önemli açıklama

Tarım ve Orman Bakanlığında personele yönelik başlatılan anket çalışmasında tartışmalar devam ederken Toç Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk, çalışanların müsterih olması gerektiğini belirtti. Yetikili sendika Toç Bir-Sen olarak hiçbir arkadaşlarına söz konusu çalışma ile ilgili soruşturma açılmasına asla müsaade etmeyeceklerini belirten Öztürk, "Sadece kendi üyelerimizin değil tüm Tarım Orman çalışanlarının haklarını savunmaya ve her daim yanlarında olmaya devam edeceğiz" dedi.  

Toç Bir-Sen'den Tarım Bakanlığında personeli kaygılandıran anketle ilgili önemli açıklama
banner200

Geçtiğimiz günlerde, Tarım ve Orman Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından Bakanlık birimlerine gönderilen yazıda, insan kaynakları planlamaları için çalışan bazında performansa dayalı iş gücü analizi yapılacağı belirtilerek tüm personelden Personel Bilgi Yönetim Sistemi üzerinden kendilerine tanımlı personel formlarını 16.04.2020 ile 26.04.2020 tarihleri arasında doldurmaları istenmişti. 

ÇALIŞANLARIN KAFASI KARIŞTI 

Ancak anket çalışması hakkında önceden bilgilendirme yapılmaması ve soruların objektif kriterlere dayalı olmaması nedeni ile çalışanların kafasında, çalışmanın anketten ibaret mi olduğu, sonuçların ne amaçla kullanılacağı, düşük puan alan personele herhangi bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı vb. gibi birçok soru işareti gündeme gelmiş, çalışanlar arasında korku ve panik havası oluşmasına sebep olmuştu. 26.04.2020 tarihi itibari ile çalışmanın tamamlanmasının ardından, Bakanlık tarafından ilgili formları doldurmayan personel hakkında soruşturma başlatılacağı, çalışmanın asıl amacının fişleme olduğu gibi birtakım iddialar da gündeme gelmişti.

TOÇ BİR-SEN'DEN TARIMDAN HABERE DEĞERLENDİRME 

Tarım ve Orman Bakanlığı'nda yetkili sendika olan Toç Bir-Sen Genel Başkanı Hüseyin Öztürk, bu iddialara yönelik Tarımdan Haber'e önemli açıklamalarda bulundu. Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Öztürk, "Çalışanlarımız bu konuda müsterih olsunlar, yetkili sendika Toç Bir-Sen olarak hiçbir arkadaşımıza söz konusu çalışma ile ilgili soruşturma açılmasına asla müsaade etmeyecek, sadece kendi üyelerimizin değil tüm tarım orman çalışanlarının haklarını savunmaya ve her daim yanlarında olmaya devam edeceğiz" dedi.

ENDİŞELERİMİZİ BAKANA İLETTİK 

Söz konusu anket çalışması ile ilgili olarak ilk andan itibaren harekete geçtiklerini belirten Öztürk, öncelikle Personel Genel Müdürü İrfan İÇÖZ ile görüştüklerini, görüşmede iş barışını bozarak çalışanları endişeye sevk eden bu çalışmanın durdurulmasını talep ettiklerini kaydetti. Öztürk, ayrıca, çalışma hakkında tespit ettikleri olumsuzlukları ve endişelerini içeren raporu yazılı olarak da hem Genel Müdürlüğe müracaatta bulunduklarını hem de bizzat Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye ulaştırdıklarını dile getirdi. 

ÇALIŞANLARIN MORAL MOTİVASYONA İHTİYACI VAR 

Söz konusu formları doldurmayan personel hakkında soruşturma açılacağı yönündeki iddialar üzerine Bakanlık yetkilileri ile tekrar görüştüklerinin altını çizen Öztürk; “Yapmış olduğumuz görüşmelerde tarafımıza, söz konusu çalışmanın sadece veri toplama amaçlı olduğu, hiçbir yerde kullanılmayacağı, çalışma sonuçlarına göre herhangi bir personele idari soruşturma açılmasının söz konusu olmadığı ve bu tür haberlere itibar edilmemesi gerektiğ ifade edildi" dedi. 

Ülkemizin salgınla mücadele ettiği bu dönemde ekilmedik hiçbir arazi bırakmamalı, en az savunma sanayii kadar önemli olan tarımsal üretimin durmaması hatta artırılması için büyük bir özveri ile çalışmaya devam edilmesi gerektiğini kaydeden Öztürk, "Bu noktada Tarım Orman çalışanları olarak bizlere çok büyük sorumluluklar düştüğünün bilincindeyiz. Bu nedenle; bitki sağlığı, hayvan sağlığı, gıda güvenilirliğini korumak gibi önemli vazifelerini ifa etme amacı ile sahada büyük bir özveri ile çalışan personelin, moral ve motivasyona en çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde kafalarının soruşturma, fişleme gibi konular ile meşgul edilmemesi gerekmektedir." diye konuştu. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2020, 12:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
TARIM BAKANLIĞI MI KURTARILMIŞ BÖLGE Mİ
TARIM BAKANLIĞI MI KURTARILMIŞ BÖLGE Mİ - 1 yıl Önce

Tarım Orman Bakanlığı iyice zıvanadan çıkmış anlaşılan... Fetöşizmde çok başarılı oldu şimdi fetişizme geçiyor.. ne fetişizmi derseniz; “özel sektöre para kazandırma fetişizmi”.. aslında bu fetişizm bütün bakanlıklarda var.. NEDEN, ÇÜNKÜ DEVLET ADAMLARI İDARE ETMİYOR DEVLETİ... TÜCCAR İŞADAMLARI İDARE EDİYOR.... MEMLEKET DE ERİYİP BİTİYOR.... ALLAHIM BİZE ACI...

Mektup
Mektup - 1 yıl Önce

bakanlık bitti. 15 senemiz sunumla brifingle geçti. hizmetliyi işçiyi ihraç edenler, görmesi gerekenleri göremiyor! ayaklar baş olmuş. başlar ayak.

Personel
Personel - 1 yıl Önce

Baksen su ise veteriner ve ziraat muhendislerinin hakkini korudugunuz gibimi yapacaksiniz bu isi.

Araştırmacı
Araştırmacı - 1 yıl Önce

Siz sendika olarak ne yaptınız ki, artık bakanlıktan çekin elinizi, sizin atadıklarınız yüzünden bakanlık bu halde, Siz karışmayın

Gunay Tas
Gunay Tas @Araştırmacı - 1 yıl Önce

Bakanlığın ve kamunun en büyük sorununu Akparti maalesef göremedi. Gördüğünde ise iktidarda olmayacak. Üzgünüm ama gerçek bu.

Erken Erentwkşn
Erken Erentwkşn - 1 yıl Önce

Ben taşrada çalışan bir personel olarak anket uygulamasını son derece olumlu buluyorum köhnemiş işlevsiz ve eleştiriden yoksun sözde çalışanlar anlamsız bir endişe yaşadılar

Piyade
Piyade - 1 yıl Önce

Yıllardır herkesin dert yandığı ve gelmesini arzu ettiği performans sistemine ne hakla karşı çıkıyorsunuz.
Bu memlekette namaz kılıyor içki içmiyor karısını balolara getirmiyor diye resmi soruşturma ile atılan insanlara sesi çıkmayanların birden sesi yükselmeye başladı hernedense!
Meyveli ağaç taşlanırmış, Sayın Bakan çok değerli işlere imza atıyor, elbette taşlıyanı olacak.
Herkes işine baksın ,çalışan ile çalışmayan banka matik memurları bir mi olsaydı ? Bakanlıkta yüzlerce yıllarca hiç bir yazı yazmayan hatta dairelere gelmeyen insanlar var, bunlar nasıl gün yüzüne çıkacak?
karnınızın ağrısı ne?

Sen kimsin
Sen kimsin - 1 yıl Önce

Bu doğru yöntemden neden rahatsız oldunuz..

banner151

banner251