TMO: Tarım Bakanlığı gübre desteğini yüzde 100 artırdı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın prim ve gübre desteklerini yüzde 100 artırdığını belirterek, “TMO olarak da bu sene alım fiyatlarımızda özellikle şunu vurguladık; çiftçi buğday ekerse mutlu, memnun ve karlı bir üretim yapmış olur" dedi.

TMO: Tarım Bakanlığı gübre desteğini yüzde 100 artırdı
banner282

Güldal, son yıllarda çiftçinin özellikle bazı alternatif ürünlere yönelmesi nedeniyle buğday üretiminin bir miktar azaldığını söyledi. Hem Türkiye'de duyulan ihtiyaç hem de buğdayın un ve makarna ihracatındaki yeri hakkında bilgi veren Güldal, "Anavatanı Anadolu olan buğdayın tekrar yılda 21,5 milyon ton civarında üretilmesi gerekmektedir. Bunun için Tarım ve Orman Bakanlığı prim ve gübre desteklerini yüzde 100 arttırdı. TMO olarak da bu sene alım fiyatlarımızda özellikle şunu vurguladık; çiftçi buğday ekerse mutlu, memnun ve karlı bir üretim yapmış olur. Bu sene, önümüzdeki sene ve daha sonraki seneler buğday için daha avantajlı olacaktır. Üreticilerimiz özellikle, ekmeklik ve makarnalık buğday ekimine önem verirse daha memnun kalacaklar, daha karlı bir yatırım yapmış olacaklardır” diye konuştu.

Tarımsal ürün deseni içerisinde buğdayın önemini her fırsatta vurgulamaya çalıştıklarını ifade eden Güldal, Türkiye'nin buğday üretiminin önceki yıllarda olduğu gibi 21,5 milyon ton seviyelerine gelmesi gerektiğini, bu amaçla her türlü kurumsal desteğin verildiğini kaydetti. Üreticilerin buğday konusunda daha duyarlı olması gerektiğini, bu ürünün her açıdan Türkiye'ye kazanç sağladığını vurgulayan Güldal, şöyle devam etti: "Türkiye'nin yıllık, yaklaşık 19 milyon ton buğday ihtiyacı var. 5-6 milyon ton da ithalat yapıyoruz. İthalatımızı ihtiyacımızdan dolayı değil, ticaret için yapıyoruz. Türkiye özellikle un ihracatında dünya birincisi, makarna ihracatında dünya ikincisidir. Dolayısıyla, 5-6 milyon tonluk buğday ithalatının Türkiye'ye yaklaşık 1,4 milyar dolar gibi tarımsal ihracat katkısı vardır. Bu önemli bir tarımsal gelirdir. Bunu göz ardı etmemek lazım."

Güldal, buğdaydan üretilen un ve makarnanın ihracatını yaparken, iç piyasanın da bozulmaması gerektiğini, bunun için de TMO'nun stoklarının önemli olduğunu sözlerine ekledi.

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2019, 15:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rozcan
Rozcan - 2 yıl Önce

Sayın Genel Müdür,
Merak etmeyin çiftçinin geliri arttı diye gübre desteklerini düşürürsünüz. Ne de olsa müteahhitlere hazine garantili ödemeler için para lazım olur!

Abdurrahman yıldırım
Abdurrahman yıldırım - 2 yıl Önce

Hasat döneminde ital buğday getitirirseniz unu makarna yıda ital etmek zorunda kalacaksınız çifçinin girdi masraflarını hesab etmiyormusunuz elektirik mazot gübre nerelerde haberiniz varmı acaba

Polatlılı çiftci
Polatlılı çiftci - 2 yıl Önce

Bakanda TMO müdürüde hayal dünyasında yaşıyor galiba elektrik mazot gübre almış başını gidiyor ofis müdürü Polatlı ticaret borsasına memur gönderiyor memur oturuyor sadece hiç bir çiftçinin bugdayına Fiat yazmıyor aslanı kediye bogduruyorlar mazot olmuş 7bin lira gübre olmuş 3bin lira bugday halen 1300 tl koltukta oturmakla çiftçiye destek olunmaz köyleri gezin çiftçilerin sorunlarını dinleyin ona göre çiftçiye desdek olun

Ziraat mühendisi
Ziraat mühendisi - 2 yıl Önce

16 yıllık AKP iktidarında en doğru müdahale alım politikası bu dönemde uygulandı. Özellikle Buğday üretimine daha çok destek verilmelidir. Prim desteğinin artırılması halinde İç Anadolu gibi su yetersizliği olan bölgelerde buğday ekim alanları artacaktır.

Ep
Ep - 2 yıl Önce

Mudurbey geçmiş koltuğa konusuyor çiftçi aldığı desteği almandan devlet mazoto gübreye gelen zamdan yok müdür beyin

Fettah
Fettah - 2 yıl Önce

Bunlar mikrofonu eline aldimi her şeyde tarımda dünya birincisiyiz, ben ciftciyim hayvanlarimi yok pahasına sattım faize gitti, daha hububat ekemedim, gübre,mazot,tohum alamadım, doğal afete maruz kaldım, sesimi duyuramadik . Hepimiz battik ulan battik, hala nasihat, bunlar akıl veriyorlar, ben kahroluyorum, neyin kafasını yaşıyoruz.

konyalı çiftçi
konyalı çiftçi - 2 yıl Önce

Evet. Çok doğru. Üretim potansiyelimiz daha fazla arttırabiliriz. Sizin sayenizde tekrar buğday ekilişleri artacak, ekilmeyen alanlarda buğday üretimi yapılacak ahmet bey

sedat
sedat - 2 yıl Önce

satılan bugday arpa müstahsil leri yani faturaları neden alınmıyor
nezanan alıcak


banner151