TMO: Fiyat dalgalanırsa piyasaya gireriz

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, hububat hasadı ve fiyatı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Güldal, “Alım yaptığımız hububatı, iç piyasada herhangi bir fiyat dalgalanması ya da ihtiyaç durumunda piyasaya arz etme görevimiz var. Piyasa regülasyonu için gerekli olan operasyonu yaparız" dedi.

TMO: Fiyat dalgalanırsa piyasaya gireriz
banner200

Güldal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hububat alım fiyatlarının 2 Mayıs'ta, hasat döneminden 15 gün önce kamuoyuna duyurulduğunu hatırlatarak, üreticinin tedirginlik yaşamaması ve hububat taban fiyat bareminin oluşması için TMO'nun alım fiyatlarını hasattan önce duyurduklarını söyledi. Güldal, alım fiyatının kırmızı sert ekmeklik buğdayda ton başına bin 350 lira, makarnalık buğdayda ise bin 450 lira olarak ilan edildiğini kaydetti.

19.5 MİLYON TONUN ALTINDA OLACAK

Güldal, bu yıl Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 19,5 milyon tonluk hububat üretiminin söz konusu olduğunu belirterek, "İlkbahar dönemi iklimsel şartlar açısından olumlu gitti ancak mayıs ayında hasat öncesindeki son 20 günlük dönemde bazı bölgelerdeki kuraklık, bazı bölgelerde ise alınan yağışlar, hububat kalitesinde ve rekoltesinde düşüşlere sebep oldu” dedi. Güldal, bu nedenle gerçekleşmenin 19,5 milyon tonun bir miktar altında olacağını tahmin ettiklerini bildirdi.

"FİYAT, TMO'NUN ALIM FİYATININ ÜZERİNE ÇIKTI"

Güldal, TMO'nun, hasat dönemiyle birlikte ülkenin her yerinde alım faaliyetleri yürüttüğünü ifade ederek, "Ülke genelinde yüzde 85 oranında hububat hasadı tamamlandı. TMO ve özel sektör de hububat alımlarını yapmış oldu. TMO, önemli miktarda hububatı üreticilerimizden aldı ve depolarına çekti. Bunun yüzde 70'i lisanslı depolarda muhafaza ediliyor. İç piyasada TMO'nun alım fiyatlarının üzerinde fiyat oluşan bölgeler de oldu. Üreticilerimiz lehine olduğu için biz de bunu memnuniyetle karşılıyoruz” diye konuştu.

BUĞDAYA EKİMİN TEŞVİK ETMEK İSTİYORUZ

Buğdayı stoklarında tutacaklarını belirten Güldal, "Bu hububatı, iç piyasada herhangi bir fiyat dalgalanması ya da ihtiyaç durumunda piyasaya arz etme görevimiz var. Bu ihtiyacı, hem iç piyasadan aldığımız ürünlerle hem de ihtiyaç olursa yurt dışından ithal ederek de karşılıyoruz. Piyasa regülasyonu için gerekli olan operasyonu yapabiliyoruz. Amacımız, hububatı her zaman değerinde fiyatlandırmak, üreticisinin ürünü tekrar ekmesini teşvik etmek ve ülkemizin tekrar 21 milyon tonlar civarında buğday üretimini yapmasını sağlamak. Buğday, arpa grubunda ekimi teşvik etmek istiyoruz. İyi fiyat vererek, alım garantisi yaparak üreticiyi motive ediyoruz. Piyasa düzeninde dalgalanmalara sebep olmayacak her tür tedbir almaya TMO'nun yetkisi de var, imkanı da var” dedi. 

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2019, 16:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 2 yıl Önce

Buğdaya,arpaya, yüzde otuz civarı artış yapıldı girdiler yüzde yüz arttı, çiftçi zarar etti, bir canı kaldı almadiginiz, devam yola...

Misafir
Misafir - 2 yıl Önce

Gübre ve sertifikalı tohum fiyatlarında indirim olmazsa buğday ekim alanları daha çok azalacaktır. Ağustos ayında indirimli gübre ve sertifikalı tohum fiyatları açıklanmalıdır.

Yorgun çiftçi
Yorgun çiftçi - 2 yıl Önce

Ülkemde hububat yüzde otuz daha az ekildi. On mayıs on haziran 2019 tarihleri arasında karayel, samyeli yada kıtlık yeli denilen sıcak hava dalgasında hububatın on yüzde altmışyedisi yok oldu. Şimdi regüle et TMO çok kolay gelsin.

S k i
S k i - 2 yıl Önce

Sizin işiniz piyasanın içine sıcmak başka işiniz yok zaten birde açıklama yapıyorlar utanmazlar

Ali calis
Ali calis - 2 yıl Önce

Onlarda adam gibi fiyat versin olaca bu yok

Tarımcı
Tarımcı - 2 yıl Önce

TMO taşra müdürleri ne zaman değişecek?

M.emin guzel
M.emin guzel - 2 yıl Önce

Hilvan ve siverek su getirin ne sert bugday yetistriyoruz

Ahmet dartar
Ahmet dartar - 2 yıl Önce

Toprağa kullandığımız mazot gübre ilaç hepsi ithal dolara endexli....gübre mazot ilaç dolar 800 tl ye göre zamlandı....dolar 550 ye düştü ..mazot gübre ilaç hala düşmedi....bu şartlarda buğday ekilmez pamuk ekilmez...mısır sürünerek ekilebilir.....bunlar çiftçiyi hesap yapmıyor sanıyorlar anlamıyor sanıyorlar....bu torpilli memurlar ve bunların patronları parti giderken biz dönüyorduk......bi şeçtini bida seçme ki derslerini alsınlar......ama yook bize hak....bize bu kazık hak....


banner251