TMO'dan kamuoyu açıklaması: Stoklarımızda yeterli pirinç ve çeltik var

Toprak Mahsulleri Ofisi, depolarda yeterli miktarda pirinç ve çeltiğin bulunduğunu belirterek, pirinç ve çeltik stoklarında bir sorun olmadığını duyurdu.

TMO'dan kamuoyu açıklaması: Stoklarımızda yeterli pirinç ve çeltik var
banner200

TMO, konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Kamuoyunda COVID-19 salgını nedeniyle pirinç arzına yönelik çıkan spekülasyonlar dikkate alınarak Kuruluşumuz tarafından kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulmuştur.

TMO, piyasa düzenleme görevi gereği piyasalara zamanında müdahale ederek istikrarı sağlamak üzere stoklarında yeterli miktarda çeltik ve pirinç bulundurmaktadır.

STOKLARI TAKVİYE ETMEK İÇİN İTHALAT BAĞLANTILARI YAPILDI 

TMO, 2019/20 döneminde yurtiçinden gerçekleştirdiği çeltik alımlarına ilave olarak stoklarını takviye etmek amacıyla çeltik ve pirinç ithalat bağlantıları da gerçekleştirmiştir. 

Piyasalarda sektörün hammadde tedarikinde sürekliliği sağlamak, arz sıkıntısına ve fiyat artışlarına meydan vermeden piyasa istikrarını korumak amacıyla gıda perakendecilerine yönelik 2020 Ocak ayında başlanılan pirinç satışlarına önümüzdeki aylarda da devam edilecek, ayrıca Nisan ayından itibaren çeltik satışına da başlanacaktır. 

Ayrıca TMO stoklarında yer alan pirinçler toptan satışların yanı sıra halkımızın uygun fiyatla pirinç tüketebilmesini teminen ülke genelinde yayılmış yaklaşık 150 TMO satış noktasında perakende olarak da satılmaktadır. TMO işyerlerine ulaşım imkanı olmayan tüketicilerimiz ise https://www.epttavm.com online satış sistemi üzerinden ürünlerimizi temin edebilmektedir. 

Piyasa gelişmeleri yakından takip edilmekte ve politikalar geliştirmekte olup gerektiğinde piyasa istikrarının sağlanması ve yurtiçi arzın artırılmasına yönelik ilave tedbirler alınabilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

TARIMDANHABER

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2020, 12:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Çetinkaya
Mehmet Çetinkaya - 2 yıl Önce

Sayın başkanım 2019 buzağı desteği ne zaman ödenecek

banner251